Skocz do zawartości

Awaryjne zasilanie arduino


Brawler

Pomocna odpowiedź

Artduino UNO w swojej budowie ma coś co pozwala przełączać źródło zasilania - budowa bardzo prosta: dzielnik napięcia + komparator sterujący tranzystorem. Możesz w ten sposób sprawdzać czy z jednego źródła nie zanikło napięcie i w razie potrzeby przełączyć się na drugie.

Schemat

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dla testu podłącz sobie Arduino przez USB i zasilacz 9-12V (Pewnie 7V też się nada). Zobacz czy jak odłączyć zasilacz to czy po USB dalej będzie działać i program się nie zresetuje - nie powinien.

18 minut temu, Brawler napisał:

Zasilacz przez USB a akumulator przez DC?

No właśnie nie.

Tam jest komparator który przełączy się jeżeli połowa napięcia Vin (dzielnik 10k/10k) spadnie poniżej referencyjnego 3V3. Czyli jeżeli zasilasz coś z Vin to na pewno nie będzie nic szło z USB i wtedy wszystko działa odwrotnie.

Musiałbyś mieć backup na USB a zasilać normalnie z Vin - myślę że tak też jest ok.

Do sieci wpinasz się zasilaczem, który zasila Arduino i ładowarkę pojedynczego ogniwa. Na wyjście daj przetwornicę step-up 5V. Jak padnie sieć, to przestanie być łądowany akumulator i całość przełączy się na zasilanie z USB zasilanego przez przetwornicę z nałądowanego akumulatora.

PS: Ale jak popatrzysz na schemat to jest tam wolna połówka scalonego podwójnego komparatora. Możesz to jakoś wykorzystać. 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq "Dla testu podłącz sobie Arduino przez USB i zasilacz 9-12V (Pewnie 7V też się nada). Zobacz czy jak odłączyć zasilacz to czy po USB dalej będzie działać i program się nie zresetuje - nie powinien"

kiedyś sam taki test robiłem z  arduino uno do którego podłączony był wyświetlacz i kilka czujników restet był za każdym razem jak odłączałem aku.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wystarczy na chwilę by zasilanie znikło i już jest reset. Jak nie chcesz resetu to musisz dać UPS lub przez kondensator większej mocy zasilać by tą zwłąkę czasową na przełączenie wyłapać i zmienić zasilanie sterując przekaźnikiem.

Edytowano przez daniel89
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przypomniało mi się, że można to zrobić chyba prościej. Są takie moduł ładowarek do w ogniwa, gdzie są osobne wyprowadzenia na baterię i na wyjście zasilania. Tylko w opisie jest, że układ w pierwszej kolejności podaje napięcie z baterii, a dopiero potem z wejścia USB ładowarki.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

mogę ustawić przetwornicę, ale w  życiu nie wyjmę z niej prądu potrzebnego do uruchomienia elektromagnesu zamka.

z modułu możesz pociągnąć koło ampera, elektromagnes musiałby ciągnąć jakieś 200mA - a to chyba mało realne?

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko się zgada ale autor napisał w pierwszym poście "mam prosty zamek na serwo " ja to rozumiem tak , że serwo popycha zasuwę/trzpień a z taką konstrukcją (nie wnikając jak to by było połączone) to jest realne. O elektromagnesie nikt wcześniej nie pisał.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.