Skocz do zawartości

Miganie wieloma diodami bez Arduino - makieta modelarska


Bonapo

Pomocna odpowiedź

Hej 🙂 Czy układ z migającymi diodami można jakoś rozszerzyć - tak, aby migało 10 diod, jedna po drugiej? Wydaje mi się, że to jest chyba do zrobienia, ale ponieważ w zestawie są tylko dwa tranzystory ciężko będzie to sprawdzić od ręki, chyba że da się pokombinować z tranzystorami PNP równocześnie z podłączonymi NPN? 🙂 Pozdrawiam!

Edycja, pytanie zostało wydzielone z:

 

Link do komentarza
Share on other sites

29 minut temu, Treker napisał:

@Bonapo można, ale nie robi się tego zbyt często, właściwie nawet ciężko znaleźć takie przykłady. Schematy takich układów dla większej liczby diod sporo się komplikują, przykłady znajdziesz na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Multiwibrator

Dziękuję za odpowiedź. W jaki sposób w takim razie polecałbyś wykonać układ, w którym właśnie tak mniej więcej by to działało? Oświetlenie tego rodzaju byłoby przydatne dla moich modelarskich potrzeb - efektowne (tak mi się wydaje) oświetlenie pasa startowego na makiecie lotniska (gdzie diody są wpuszczone w podłoże). Pozdrawiam! 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)
6 minut temu, Treker napisał:

@Bonapo a ile takich diod chciałbyś podłączyć? Mają migać tylko po kolei, nie planujesz i nie potrzebujesz dodawać żadnych efektów itd.?

Hmm, w sumie jedyny efekt jaki na tą chwilę przewidywałem to właśnie miganie 😄 Czyli diody czerwone po obydwu stronach pasa (po około 10 - 15 sztuk), które będą migały po kolei (najlepiej równo po obu stronach) 🙂 Na tą chwilę to tylko tyle i aż tyle, może potem coś jeszcze będę kombinował, wtedy na pewno napiszę 🙂

Edytowano przez Bonapo
Link do komentarza
Share on other sites

@Bonapo pytam, bo jeśli planujesz dodawać różne efekty to można pójść w stronę Arduino i diod RGB wtedy masz całkowitą dowolność i możesz zrobić praktycznie każdy możliwy efekt - kwestia zmiany programu. Jak już zbudujesz układ migający diodami to nie będzie dużego pola do manewrów. Przemyśl więc dobrze temat i daj znać, czy szukasz tylko układu do migania czy jednak planujesz dodać jakieś efekty 😉

Link do komentarza
Share on other sites

16 minut temu, Treker napisał:

@Bonapo pytam, bo jeśli planujesz dodawać różne efekty to można pójść w stronę Arduino i diod RGB wtedy masz całkowitą dowolność i możesz zrobić praktycznie każdy możliwy efekt - kwestia zmiany programu. Jak już zbudujesz układ migający diodami to nie będzie dużego pola do manewrów. Przemyśl więc dobrze temat i daj znać, czy szukasz tylko układu do migania czy jednak planujesz dodać jakieś efekty 😉

Póki co, ponieważ samo miganie chyba na początek wystarczy, a Arduino jeszcze nie ruszałem, może lepiej będzie pozostać przy bardziej prymitywnej formie 🙂 chyba, że jest to bardzo skomplikowane, to wstrzymam się, bo za jakiś czas faktycznie Arduino mam zamiar poznać 🙂 natomiast jeśli jest jakaś prosta metoda to będę wdzięczny za wskazówki 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Powiem tak - brzmi i wygląda przekonująco, ale nie za bardzo wiem (na tą chwilę) jak to ogarnąć. Czy jest jakiś sposób bez użycia Arduino lub Raspberry? Większość, jeśli nie wszystkie realizacje, jakie obejrzałem bazują na nich, a ja póki co zupełnie się w tym nie orientuję 😄 Jeśli bez znajomości tych tematów nie jestem w stanie tego wykonać to dajcie znać - przynajmniej na trochę sobie to odpuszczę i pogłębię wiedzę 😉

Link do komentarza
Share on other sites

No przecież @deshipu podał Ci taki sposób, nie zauważyłeś?

Jak nie chcesz z rejestrem to proszę bardzo: licznik i demultiplekser, zawsze się będzie palić (albo gasnąć) jedna z n led (tyle ile pojemności licznika). Bez Arduino, Raspberry czy jakichkolwiek innych mikrokontrolerów.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się, że nawet początkujący zmontowałby by coś takiego na Arduino w jeden wieczór. @Bonapo , kurs elektroniki już masz, teraz wystarczą dwa pierwsze odcinki kursu Arduino. Ustawianie portów i delay. Do Arduino Uno można podłączyć dwadzieścia par diod świecących. Zakładając zasilanie 5V przez USB podłączyłbym po dwie diody równolegle do portu, dobierając rezystory tak, żeby nie przekroczyć maksymalnego prądu na port (20mA?).

Edytowano przez grg0
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście wykorzystania Arduino do zwykłego migania diodami do zdecydowanie przesada, ale nie ma co ukrywać, że osoba początkująca na Arduino zrobi to znacznie szybciej i będzie to dla niej łatwiejsze. Szybciej opanujesz napisanie prostego programu niż "wgryziesz się" w temat liczników, rejestrów demultiplekserów itd.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, Treker napisał:

Oczywiście wykorzystania Arduino do zwykłego migania diodami do zdecydowanie przesada, ale nie ma co ukrywać, że osoba początkująca na Arduino zrobi to znacznie szybciej i będzie to dla niej łatwiejsze. Szybciej opanujesz napisanie prostego programu niż "wgryziesz się" w temat liczników, rejestrów demultiplekserów itd.

Można sobie dowolnie mocno życie skomplikować. Na przykład zrobić charlieplexing i zamiast 22 czy 44 diodami migać 110 — to już jest nieco ciekawsze. Albo wymyślić ciekawsze efekty. Albo używać wyłączonych diod jako czujników światła i odpowiednio zmieniać efekt migania w zależności od tego jak jest jasno i gdzie są cienie. Właśnie to jest w tym fajnego, że zacząć jest bardzo prosto, a jak już się zacznie, to można dowolnie głęboko w to wchodzić.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.