Skocz do zawartości

Arduino pomoże bezpiecznie zaparkować w garażu


Komentator

Pomocna odpowiedź

Arduino pomoże bezpiecznie zaparkować w garażu

Masz ciasny garaż, a parkowanie w nim sprawia Ci kłopot? Rozwiązaniem może być samodzielnie zbudowany asystent parkowania, który wyraźnie wskaże odległość samochodu od przeszkody. Zamontowane na ścianie urządzenie, w ciekawy sposób, informuje kierowcę o tym, czy powinien wjechać do garażu jeszcze głębiej.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo fajny projekt, ale ta dioda zabezpieczająca przed zasileniem z USB to chyba nieudany pomysł - przy 5V, Arduino dostaje coś około 4,3V, wydaje mi się, że lepszy byłby przełącznik na linie +5V taśm LED, odłączanych na czas programowania 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

A może byś sobie zajrzał do datasheeta zanim coś napiszesz?

Według danych producenta ATmega328P potrzebuje min. 3.78V przy 16 MHz - czyli masz jeszcze 0.5V zapasu. Tutaj możesz sobie znaleźć wzór.

 

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zapas napięcia do prawidłowego działania jest, ale bezpiecznika nie można już użyć - tj BOD. BOD w Atmega328 ma tylko trzy zafiksowane wartości do wyboru: 1.8, 2.7, 4.3V jako gwarancję zatrzymania uC przy pracy poza obszarem bezpiecznym. Ja to rozumiem w skrócie tak, że fabryka przewidziała  trzy główne tryby pracy do wyboru (w odwrotnej kolejności) -  5V i max MHz, 3.3V i praca "na pół gwizdka" (<10MHz), trzeci jako minimum zasilania do rozwiązań przenośnych z baterią (<4MHz). Jak mnie uświadomiono pierwszy poza tym bezpiecznym obszarem przestaje działać EEPROM, jak się go nie używa to zapewne można BOD wyłączyć. Niestety nie chodzi tylko o zapis, czytałem, że z EEPROM dzieją się różne rzeczy nawet gdy nie jest zapisywany, a napięcie spada. Potem wczytując sobie np. dane może już nie być tego co tam było w czasie programowania. A może uC pozostawia jedynie ślad swojej nieprawidłowej pracy w EEPROM, a o reszcie nic nie wiadomo? Jeśli robi dziwne rzeczy również na portach IO/w RAM to może być ciekawie. W moim NANO BOD jest włączony na poziomie 2.7V, czyli nie wykryje pracy poza specyfikacją przy zegarze 16MHz. Jak ktoś robi urządzenie sterowane Arduino to może warto o tym pamiętać.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A po jakiego grzyba Ci BOD, jeśli ustrojstwo zasilasz z USB, a tam możesz mieć dwie wartości - mianowicie 5V albo 0V? Przy 5 zadziała, przy 0 nie...

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.