KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Arduino pomoże bezpiecznie zaparkować w garażu

Arduino pomoże bezpiecznie zaparkować w garażu

Masz ciasny garaż, a parkowanie w nim sprawia Ci kłopot? Rozwiązaniem może być samodzielnie zbudowany asystent parkowania, który wyraźnie wskaże odległość samochodu od przeszkody.

Zamontowane na ścianie urządzenie, w ciekawy sposób, informuje kierowcę o tym, czy powinien wjechać do garażu jeszcze głębiej.

Opisywany projekt jest ciekawym urządzeniem bazującym na tanim czujniku odległości HC-SR04, który był omawiany w naszym kursie Arduino. Autorem tego DIY jest użytkownik Bcjams, który postanowił rozwiązać problem parkowania w stosunkowo ciasnym garażu. Kierowca, podczas parkowania, jest informowany o odległości, jaka dzieli przód samochodu od końca pomieszczenia.

Działanie urządzenia widoczne jest na poniższej prezentacji:

Urządzenie składa się z popularnego czujnika odległość HC-SR04, a także taśmy LED z adresowalnymi diodami WS2812B. Dzięki temu możliwe jest niezależne sterowanie wszystkimi diodami za pomocą tylko jednego pinu mikrokontrolera. Całość jest kontrolowana za pomocą płytki Arduino Nano. Gotowy asystent parkowania został zamknięty w estetycznej obudowie, która powstała na drukarce 3D.

Układ składa się właściwie tylko z 2 modułów (Arduino i czujnika) całość mogła więc zostać polutowana bez użycia dodatkowych płytek - wystarczyło odpowiednio połączyć przewody. Konstrukcja została jedynie rozbudowana o dodatkowy kondensator, diodę prostowniczą oraz rezystor podciągający.

Schemat czujnika parkowania DIY

Schemat czujnika parkowania DIY

Kondensator filtruje zasilanie, które mogłoby wahać się podczas szybkiego migania tyloma LEDami, a dioda prostownicza została wykorzystana jako zabezpieczenie zasilania - bez niej, po podłączeniu układu do komputera, pasek diod RGB zostałby zasilony prądem z portu USB, co (w skrajnej sytuacji) mogłoby uszkodzić Arduino lub PC. Dioda gwarantuje, że LEDy będą zasilane tylko, gdy do układu jest podłączony zewnętrzny zasilacz.

Osoby zainteresowane projektem znajdą wszystkie niezbędne informacje w instrukcji budowy, którą opublikował autor projektu. Udostępnione zostały m.in. niezbędne modele 3D oraz program. Odważni majsterkowicze mogą pójść jeszcze dalej wyposażając samochód w kilka sztuk HC-SR04. Niech dobrą inspiracją do takich prób będzie opisywany niedawno robot:

Ultradźwiękowe oczy – robot z 8 czujnikami odległości
Ultradźwiękowe oczy – robot z 8 czujnikami odległości

Jeśli nie chcecie montować w robotach drogich czujników o szerokim kącie widzenia to zawsze możecie pójść w kierunku rozwiązań DIY.…... Czytaj dalej »

Źródło: [1], autor wpisu: Konrad Jeznach, redakcja: Damian Szymański

arduino, czujnik, parking, projekty

Trwa ładowanie komentarzy...