Skocz do zawartości

iNap HV Power Supply - czyli jak obchodzę się z wysokim napięciem


Leoneq
Wiadomość dodana przez Treker

Uwaga! Błędne wykonanie projektu tego typu może okazać się groźne dla zdrowia, a nawet życia. Osoby zainteresowane budową takich urządzeń powinny posiadać odpowiednią wiedzę. Stanowczo odradzamy odtwarzanie takich projektów osobom początkującym.

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Właśnie zaakceptowałem Twój opis, możesz go teraz zgłosić do akcji rabatowej umieszczając link w temacie zbiorczym. Dziękuję za przedstawienie projektu, zachęcam do prezentowania kolejnych DIY oraz aktywności na naszym forum 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Trochę przy tym pokombinować i byłaby fajna zgrzewarka.. urządzenie miałoby wtedy jakieś praktyczne zastosowanie poza popełnianiem samobójstwa lub powodowaniem trwałych i nieodwracalnych uszczerbków na zdrowiu.. ot taka moja skromna opinia. Nie popieram takich eksperymentów przed ukończeniem pełnoletności i bez nadzoru osób doświadczonych i kompetentnych no chyba że masz uprawnienia SEP i osobę nadzorującą. Może się kiedyś zdarzyć, że światło zgaśnie i się więcej nie zapali :(

Dnia 19.07.2019 o 19:50, Leoneq napisał:

Jeżeli będziesz przestrzegał tych zasad, bez problemu możesz sobie takie urządzenie zbudować - i tutaj wiek nie jest ograniczeniem, mam 15 lat 😉  Ale i tak wszystko robisz na własną odpowiedzialność - dostałeś ostrzeżenie. 

Na odpowiedzialność rodziców tudzież opiekunów prawnych. Aż tak bardzo ich nie lubisz? Mogą mieć kłopoty gdybyś sobie coś zrobił tą spawarko-zapalarką.

17 godzin temu, Treker napisał:

Właśnie zaakceptowałem Twój opis, możesz go teraz zgłosić do akcji rabatowej

Nie samym hajsem żyje człowiek. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Link do komentarza
Share on other sites

11 godzin temu, atMegaTona napisał:

Trochę przy tym pokombinować i byłaby fajna zgrzewarka.. urządzenie miałoby wtedy jakieś praktyczne zastosowanie

muszę o tym pomyśleć, ale myślę że to ma troszkę za dużą moc na zgrzewarkę. Na pewno sobie coś sprawdzę z grzałką indukcyjną.

11 godzin temu, atMegaTona napisał:

Nie popieram takich eksperymentów przed ukończeniem pełnoletności i bez nadzoru osób doświadczonych i kompetentnych no chyba że masz uprawnienia SEP i osobę nadzorującą. Może się kiedyś zdarzyć, że światło zgaśnie i się więcej nie zapali 😞

Wiem że to jest niebezpieczne. I wiem, że jak mi się coś stanie to nie tylko ja na tym ucierpię. Dlatego stosuję wszystkie możliwe środki bezpieczeństwa (no, okularów i rękawic nie mam jeszcze). Osoby nadzorujące zawsze mam, kogoś wołam z kuchni żeby patrzył czy nie umieram XD I tak uważam, że lepiej kiedy jakaś ogarnięta osoba to robi (a akurat w tej kwestii chyba jestem ogarnięty) niż zawołać jakiegoś starszego kolegę który ma te 18 lat... jeżeli człowiek wie co robi, nic nie powinno się stać. 

11 godzin temu, atMegaTona napisał:

Nie samym hajsem żyje człowiek.

Akurat ten projekt zacząłem robić dawno temu, jeszcze przed tą akcją rabatową XD gdybym miał robić cokolwiek pod akcję, ogarnąłbym coś bezpiecznego i najprawdopodobniej z drukarki 3d. A że niedawno skończyłem, pomyślałem że zawsze darmowa malinka się przyda 😉 Ale dzięki i tak za poświęcenie odrobinki czasu nad postem. Na pewno coś z tego wyciągnę, dzięki 🙂 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, Leoneq napisał:

a akurat w tej kwestii chyba jestem ogarnięty

Ach ta młodzież. Chodzi tu o ogólne zasady bezpieczeństwa podczas prac szczególnie niebezpiecznych a zabawa prądem w taki sposób jak zademonstrowałeś właśnie do takich należy. Nie wystarczy mieć ukończone "te 18 lat", aby zapewnić minimum bezpieczeństwa. Do takich prac przydziela się minimum 2 osoby odpowiednio przeszkolone z odpowiednimi uprawnieniami gdzie jedna z tych osób wykonuje właściwą pracę a ta druga sprawuje nadzór nad pracą i bezpieczeństwem tej pierwszej. Wg. przepisów osoba  nadzorująca nawet nie może angażować się w prowadzone prace aby była maksymalnie skupiona na bezpieczeństwie osób pracujących z niebezpiecznym napięciem i mimo wszytko nie ma gwarancji, że nie dojdzie do wypadku.

Twoi rodzice ponoszą pełną odpowiedzialność za Twoje bezpieczeństwo i w razie jakiegokolwiek wypadku będą do tejże odpowiedzialności pociągnięci szczególnie kiedy wiedzą czym się zajmujesz.  Nawet wybitnym specjalistom zdarzają się wypadki przy pracy. W Twoim wypadku drobny błąd podczas zabawy iskrami może Cię kosztować życie i pożar domu w którym mogą ucierpieć inne osoby, np. ta "nadzorująca" którą wołasz z kuchni. Kiedy dojdzie do porażenia na widok Twoich zwęglonych rąk może wpaść w panikę i jeszcze pogorszyć sytuację. Warto tak ryzykować?

1 godzinę temu, Leoneq napisał:

Akurat ten projekt zacząłem robić dawno temu, jeszcze przed tą akcją rabatową XD gdybym miał robić cokolwiek pod akcję

Akurat to była aluzja do @Trekera, który będąc pełnoletnim dojrzałym mężczyzną z pełną świadomością niebezpieczeństwa jakie Tobie, małoletniemu zapaleńcowi, grozi jeszcze Cie za to pochwalił.

Link do komentarza
Share on other sites

 

1 godzinę temu, ethanak napisał:

Bardzo dobrze, że ostrzega o niebezpieczeństwach, że pisze o zachowaniu zasad.

Dobrze, szkoda tylko, że sam ich nie zna. Gdyby faktycznie te zasady stosował to może bym się nie uczepił aż tak bardzo.

3 godziny temu, Leoneq napisał:

Dlatego stosuję wszystkie możliwe środki bezpieczeństwa (no, okularów i rękawic nie mam jeszcze).

Ja na prawdę nie mam przyjemności w czepianiu się młodego talentu, mam obawę jedynie, że scenariusz który opisałem, ze względu na powyższe jest dość prawdopodobny i zamiast "topić grafit" stopić się może amalgamat w kościach palców. Skoda żeby się taki talent spalił ;p Jak Ci paluchy pojara to będzie Ci trudno w malinę pisać ;p a same spalone palce to nie najgorsze co może się zdarzyć domorosłemu Mr. Magneto hehe.

1 godzinę temu, ethanak napisał:

Ja w tym wieku co @Leoneq miałem już za sobą parę konstrukcji opartych na lampach - a zasilacz anodowy może być bardziej niebezpieczny niż taka przetwornica.

Tak, ja też za młodu różne dziwne rzeczy robiłem, że aż włos się jeży ale to nie sprawia, że takie zabawy są mniej niebezpieczne i na pewno nie chciałbym aby mój 12letni syn wpadł na pomysł kopiowania tego urządzenia na własną rękę.

@Treker  wlepił mi mordę za przywoływanie do rozsądku, więc może @Treker uzasadni merytorycznie taką ocenę, bo może czepiam się, przesadzam albo czegoś nie wiem? No chyba, że to osobista obraza za ośmielenie się skrytykowania lekkomyślnego pasjonata łuków elektrycznych.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Mam wrażenie że kolega atmegatona przesadza jednak. Jak pisałem, jedyne o co nie zadbałem to okulary i rękawice, pozostałą kwestię bezpieczeństwa przemyślałem i przeszukałem internet, o obchodzeniu się z tymi rzeczami. Ale przyznajmy sobie szczerze - chyba mało kto na tym forum dba o wszyściuteńkie zasady BHP, i jak widziałem (co ciekawe) to nawet w pracy z kwasami to cytuję "rękę można na chwilę zanużyć (w chlorku żelaza), ale trzeba szybko pod wodę". Co innego, że żeby te całe BHP było to też trzeba zapłacić :v i to nie tylko na te gogle i rękawiczki, jeszcze fartuch, specjalne gniazdko z zabezpieczeniami, sprzęt medyczny na miejscu, np. defibrylator... W życiu i tak robi się bardziej niebezpieczne rzeczy: moi szkolni rówieśnicy na przykład uwielbiają zabawę z dezodorantem i zapalniczką, uwielbiają zwierać naładowane akusy i inne takie. Jak mówiłem, dopóki człowiek wie co robi jest ok. (btw wcześniej ogarniałem zegar nixie z 300v napięciem i dalej żyję 😋)

Chciałbym się tylko jeszcze zapytać, jakich zasad nie przestrzegam (poza wyżej wymienionymi)

drugie pytanie, to takie czy ktoś wie co by mi się stało gdybym oberwał iskrą. Samo zwęglenie to coś oczywistego, pytanie czy da się przeżyć (pytanie z czystej ciekawości XD)

Edytowano przez Leoneq
Link do komentarza
Share on other sites

Zależy kturędy prąd przez Ciebie popłynie. Jak poleci od lewej ręki do prawej nogi bo przez roztargnienie na czymś przez przypadek staniesz albo gdzieś dotkniesz to kaplica. Jeśli już się tak ekscytujesz wysokim napięciem to przynajmniej poczytaj jakieś fachowe opracowania bo widzę, że nic Cie od tego nie odwiedzie ;p

zacznij np. od załącznika, jest tam trochę o BHP i jak się zachować w przypadku porażenia lub pożaru i co trzeba wiedzieć i jakie kwalifikacje posiadać aby móc względnie bezpiecznie zajmować się elektrycznością. Myślę, że to takie niezbędne minimum.

[MATERIAŁY SZKOLENIOWE] Akademickie Koło SEP przy Politechnice Wrocławskiej. Przygotował _ Piotr Nowak.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

O, @Treker bardzo kompetentnie opisał to co miałem na myśli. I tak nie dostałem dalej odpowiedzi na pytanie czego mi zabrakło w bezpiecznym postępowaniu, więc chyba wszystko robię odpowiednio - bo doprawdy, nikt nie zbuduje tej maszynki bez odpowiedniej wiedzy, a jak wiedzę takową posiada, to chyba wie co ta maszynka może zrobić.

Link do komentarza
Share on other sites

32 minuty temu, Leoneq napisał:

O, @Treker bardzo kompetentnie opisał to co miałem na myśli. I tak nie dostałem dalej odpowiedzi na pytanie czego mi zabrakło w bezpiecznym postępowaniu, więc chyba wszystko robię odpowiednio

Bardzo kompetentnie jest to opisane w opracowaniu, które wkleiłem do poprzedniego postu. Wystarczy ściągnąć i przeczytać odpowiednie rozdziały. No chyba, że Politechnika Wrocławska nie jest wg. Ciebie wystarczająco kompetentna. Miłej lektury.

Tu masz jeszcze link do tego dokumentu Materialy-szkoleniowe-akademickie-kolo-sep-przy-politechnice-wroclawskiej-przygotowal-piotr-nowak.html

1 godzinę temu, Treker napisał:

Dopisałem dodatkowe ostrzeżenie na samej górze tego tematu - mam nadzieję, że teraz każdy zachowa szczególną ostrożność

Miejmy nadzieję, że to wystarczy.

Link do komentarza
Share on other sites

chwila

to czy teraz każdy projekt z napięciem gniazdkowym lub z lampami (zegary nixie) będą musiały mieć ostrzeżenia? 🤔

czytam też sobie lekturkę, i wiedza przyda się przy obchodzeniu z napięciem (ogólnie). dokładnie nie widzę jeszcze o napięciu gdzie izolację przewodu bez problemu może przebić, jak coś znajdę to wrzucę na górę posta.

Link do komentarza
Share on other sites

Zawsze trzeba zachować wszelkie środki ostrożności. Przyznaję całkowitą rację @atMegaTona ale też nie można wchodzić w skrajności. 

Tak samo jest: czy trzeba mieć uprawnienia SEP do podłączenia ładowarki do gniazdka sieciowego? Odpowiedzieć może sobie każdy sam. Są rzeczy/czynności, przy których zawsze trzeba uważać, zapewnić ochronę przed dotykiem bezpośrednim poprzez obudowy, umieszczenie poza zasięgiem ręki, izolacja itd. Mam nadzieję, że autor mimo swojego wieku jest roztropny i świadomy zagrożenia przy pracach przy WN. Tak jak napisał @Treker nie mamy wpływu na to co się dzieje w warsztatach każdego majsterkowicza.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.