Skocz do zawartości

Urządzenie do obsługi 50 kart SIM.


xhydromovie

Pomocna odpowiedź

Witam, chce zrobić własne API do obsługi SMS (wysyłanie/odbieranie).

Muszę to zrobić jak najtaniej, zrobiłem mały research i wykorzystam do tego prawdopodobnie moduł m590e. 

Moje pytanie brzmi: jak najlepiej połączyć 50 modułów do komputera i jaka moc jest potrzebna do zasilenia takich modułów? Od każdego modułu USB do PC? Jakiś USB extender? Co o tym myślicie?

neoway_do_art_zasilanie_5V_1_i_dioda_2.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Na płytce masz napisane UART. 50 modułów to całkiem sporo i nie połączysz ich z czymś sterującym, a tym bardziej z przejściówkami UART-USB.

Możesz np skorzystać z multiplexerów. Są to układy scalone, które zamieniają wprowadzony adres, na drogę którą będzie przepływał sygnał - coś jak przełącznik z kilkoma, a nawet kilkunastoma pozycjami. Zazwyczaj w układach adres wybiera się podając jakieś sygnały na nóżki, ale są też sterowane z I2C lub SPI. Układając kilka takich multiplexerów tak by zachodziły na siebie, możesz zbudwać drzewo układów, które po podaniu adresu wybierze jeden z 50 kanałów i poda go na UART w mikrokontrolerze. Gdybyś np. miał multiplexery z 3 bitami adresu, czyli 8 wyprowadzeniami, to będziesz potrzebował 7 i coś co ma minimum 21 portów wejść wyjść.

W ten sposób możesz kolejno komunikować się z każdym modułem, a później zbiorczo wysyłać informacje do komputera. Możesz też pójść droższą droga i do każdego modułu dosztukować interfejs jakiejś innej magistrali, która może więc dużo węzłów, np CAN. Wtedy 2 liniami zepniesz wszystkie moduły w piękny łańcuszek.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tak nawiasem tylko powiem że zwykłych kart sim nie można używać w urządzeniach które nie są telefonami/modemami/itp. Używanie ich tam gdzie jest jakaś automatyzacja, jak u Ciebie jest niezgodne z regulaminem i operator może wyciągać z tego konsekwencje. W takich zastosowaniach trzeba używać kart M2M.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

4 godziny temu, szczawiosław napisał:

Wg specyfikacji jeden moduł potrzebuje 5V i 210mA z poborem maksymalnym 2A, więc moc potrzebna do pracy mieści się w zakresie od 52,5W do 500W. Nigdy ich nie używałam więc nie wiem jak realne to są dane.

Kolega chyba ma problem z matematyką 1,05 W do 10W

Link do komentarza
Share on other sites

@andi21 jeśli widzisz jakiś błąd to bardzo dobrze, że go zgłaszasz - proszę tylko, aby darować sobie zgryźliwości. Każdy może się pomylić - Ty również pomyliłeś się w swoje wiadomości, bo nie wynika z niej co dokładnie masz na myśli (chyba zabrakło tam jakieś słowa albo kilku). Trochę wyrozumiałości 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra, to rozwinę wyliczenia bo widać że skróty myślowe są złe. Skoro jest pytanie o 50 modułów więc wynik końcowy to sumaryczne zapotrzebowanie wszystkich modułów. A więc @andi21 abyś dokładnie zrozumiał:

x = 50 - ilość modułów

y = 5V - napięcie zasilania

z = 210mA - pobór minimalny

v = 2A - pobór maksymalny

I z tego mamy: x*y*z albo x*y*v i kolejno 50*5*0,21 = 52,5[W], oraz 50*5*2 = 500[W].

Jeżeli pomnożysz razy 50 podane przez siebie wyniki uzyskasz to samo 😄

@ethanak a pytanie było o potrzebną moc, a nie natężenie 😛

A żeby nie było samego offtopu to takiego modułu nawet pojedynczego najprawdopodobniej przez USB nie da się zasilić.

Edytowano przez szczawiosław
Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, szczawiosław napisał:

Dobra, to rozwinę wyliczenia bo widać że skróty myślowe są złe. Skoro jest pytanie o 50 modułów więc wynik końcowy to sumaryczne zapotrzebowanie wszystkich modułów. A więc @andi21 abyś dokładnie zrozumiał:

x = 50 - ilość modułów

y = 5V - napięcie zasilania

z = 210mA - pobór minimalny

v = 2A - pobór maksymalny

I z tego mamy: x*y*z albo x*y*v i kolejno 50*5*0,21 = 52,5[W], oraz 50*5*2 = 500[W].

A żeby nie było samego offtopu to takiego modułu nawet pojedynczego najprawdopodobniej przez USB nie da się zasilić.

Cześć,

to może jako zasilanie użyć np. pięć takich zasilaczy:

https://www.banggood.com/AC-110-220V-To-DC-5V-20A-100W-Driver-Switch-Power-Supply-Transformer-For-LED-Strip-Light-p-1094565.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Natomiast odnośnie multipleksowania sygnałów UART to ja bym to zrobił na małym układzie FPGA (na CPLD też by się udało).

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie spodziewałem się że ten moduł pobiera aż taki prąd. Możliwe że to tylko do GPS. Ja potrzebuję jedynie do odbierania ewentualnie wysyłania sms. Hmm, może kupię jeden moduł i zmierzę jakie pobiera wartości przy takich zadaniach. Co o tym myślicie? Czy jednak muszę zapewnić pełna moc?

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, ethanak napisał:

E... że co?

Nie no dobra głupotę powiedziałem myślałem że to moduł z GPS czy coś. Po prostu 2A to bardzo dużo jeżeli mowa o 50 sztukach i zastanawiam się czy na pewno tyle muszę zapewnić do odbierania SMS

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak napisałeś, kupić jeden, podpiąć pod dobry miernik albo oscyloskop i sprawdzić pobory w różnych sytuacjach. Da to topie pewien obraz, ale zapewne wszystkiego nie przewidzisz i nie sprawdzisz więc będziesz musiał liczyć się z tym że coś nie zadziała tak jak powinno.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.