Skocz do zawartości

Zdalny dostęp do Rasberry Pi (router GSM)


Myszkins

Pomocna odpowiedź

Witam,

Szukam odpowiedzi na pytanie czy będę miał dostęp do rasberry pi podłączonego do routera D-Link DWR 921 4G sieć plus z zewnętrznej sieci WIFI. Malinka zostanie wysłana około 200 km od mojego miejsca zamieszkania. Chce mieć zdalny dostęp do plików i wirtualny pulpit. Nie ma możliwości tam podłączenia internetu w inny sposób. Szukałem dużo w google na ten temat i wszędzie widzę odpowiedz, że operator sieci musi ustawić mi publiczny adres IP. Czy da się to rozwiązać w inny sposób?

Edytowano przez Myszkins
Link do komentarza
Share on other sites

Nie tylko publiczny IP, ale równueż dopuścić połączenia z zewnątrz (nirmalnie odfiltrowane), przy czym malinka musi się łączyć z konkrernym bts-em. Nie wiem, czy w przypadku klientów indywidualnych to możliwe.

Można to rozwiązać na kilka sposobów, ale zawsze to malinka musi nawiązać połączenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Próbowałem zrobić coś takiego w Play'u, ale niestety ostatecznie się poddałem. Oczywiście nie sprawdziłem wszystkiego, ale żadna z prostych metod nie zadziałała u mnie. Później na blogu pojawił się ten poradnik: Jak wykorzystać sieć Tor do połączenia się z Raspberry Pi? Metoda ta działała poprawnie, ale nie wiem jak takie rozwiązanie sprawdzi się przy codziennym używaniu. W moim przypadku ostatecznie przeniosłem kartę do T-mobile i płacę ~10-15 zł miesięcznie ekstra za stałe IP z dostępem z zewnątrz - wszystko działa znakomicie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

12 minut temu, Treker napisał:

W moim przypadku ostatecznie przeniosłem kartę do T-mobile i płacę ~10-15 zł miesięcznie ekstra za stałe IP z dostępem z zewnątrz - wszystko działa znakomicie

Z tego co widzę opcja tylko dla firm.

Link do komentarza
Share on other sites

32 minuty temu, RFM napisał:

Z tego co widzę opcja tylko dla firm.

Słuszna uwaga, nie zwróciłem na to uwagi. Myślałem, że to opcja dostępna do każdego abonamentu, ale faktycznie chyba tylko dla firm. W każdym razie warto o tym pamiętać, bo może się przydać. Przy okazji mogę też potwierdzić, że internet mobilny dla firm "bez limitu" jest faktycznie "bez limitu". Używam już ponad 2 lata (zamiast normalnego internetu) i bez problemu wyciągam nawet ponad 100 Mb/s, a pobrałem już spokojnie kilka TB. Nigdy nie było żadnej blokady prędkości 😉

Link do komentarza
Share on other sites

13 minut temu, Treker napisał:

Słuszna uwaga, nie zwróciłem na to uwagi. Myślałem, że to opcja dostępna do każdego abonamentu, ale faktycznie chyba tylko dla firm.

To trzeba doliczyć, do tych 15zł ok 450zł na ubezpieczenie zdrowotne 😞

 

14 minut temu, ethanak napisał:

nie żaden STUN, bo to nie do tego służy

Cytat z linku

"STUN (ang. Simple Traversal of User Datagram Protocol [UDP] Through Network Address Translators [NATs] – Proste przechodzenie Datagramowego Protokołu Użytkownika [UDP] poprzez Translację Adresów Sieciowych [NAT]) serwer umożliwia klientom NAT (tzn. klientom/ komputerom poza zaporą z uaktywnionym NAT – dynamiczną translacją sieciowych adresów prywatnych na adresy zewnętrzne) ustanowienie połączeń z operatorem VOIP zlokalizowanym poza lokalną siecią."

To, ze STUN jest używany w VoIP nie znaczy, ze nie można go użyć do innego celu, tak samo jak telefon GSM, pierwotnie do rozmów teraz do Internetu, gier. SMS pierwotnie do komunikatów utrzymaniowych teraz do komunikacji pomiędzy użytkownikami i nie tylko, także do telemetrii.

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz zrobić to przez jakiś VPN, postawić VPN na swoim VPS albo próbować robić TCP hole punching (nigdy nie próbowałem). Ja bym wybrał swój VPS i na nim VPN. Jeśli potrzebujesz to mieć miej niż 1 rok to polecam darmowego VPSa na AWS. Jak dłużej to lepiej od razu wybrać OVH czy coś, będzie na pewno taniej niż AWS.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Jeżeli chodzi i stawianie VPN to jestem zielony w tych tematach. Może da się uzyskać komunikację między dwoma malinkami? Czytałem też, że VPN da się postawić na malince. Czy takie rozwiązanie dwóch malinek ma sens? Jedna w sieci domowej na której postawie VPN druga 200 km od domu i podłączona do VPN? Jeżeli coś napisałem źle to proszę o sprostowanie.

Edytowano przez Myszkins
Link do komentarza
Share on other sites

W sumie tutaj jest mowa tylko o plikach i pulpicie zdalnym. Czy tutaj nie wystarczy więc TeamViewer (lub coś podobnego)? Jest gotowiec dla RPi: https://www.teamviewer.com/pl/do-pobrania/linux/ Takie narzędzia przecież chyba radzą sobie z takimi problemami samodzielnie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Widziałem to rozwiązanie. (Team viewer). Potrzebuję zdalny pulpit i dostęp do plików. Malinka będzie podłączona do analizatora sieci i właśnie dzięki niej chcę z domu charakterystyki zbierać. W innym przypadku będę musiał dwa razy w tygodniu się tam meldować w czasie największego obciążenia. Dotyczy to pracy inżynierskiej. Jeżeli chodzi o Linuxa i rasberry to jestem całkowicie zielony. Do teamviewer nie znalazłem żadnego sensownego poradnika do konfiguracji :(. 

Edytowano przez Myszkins
Link do komentarza
Share on other sites

Czekaj moment... jeśli to ma być jakiś analizator, to malinka powinna po prostu okresowo pchać dane do jakiegoś serwera, i żadne zdalne pulpity czy dostęp do plików nie są tu potrzebne. Serwer może sobie stać w domu (jak masz zewnętrzny IP), na jakimś VPS-ie czy nawet w ostateczności na jakimś paszczastym współdzielonym.

Jeśli nie masz pojęcia o RPi i Linuksie proponowałbym najpierw nabycie takowego pojęcia, a potem dopiero szukanie rozwiązań. Nie obraź się - ale bycie inżynierem polega na umiejętności rozwiązywania problemów... chyba że w ciągu ostatnich 4 lat coś się zmieniło?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.