Skocz do zawartości

Zgłoś pomysł na mały, tematyczny konkurs


Treker

Pomocna odpowiedź

3 minuty temu, ethanak napisał:

Powiem tak: programowanie jest sztuką, i jako taka powinno być oceniane. Proponowałbym na początek jakieś jury co najmniej trzyosobowe które nie musi się tłumaczyć ze swoich decyzji - tak jest np. na festiwalach teatralnych i chociaż wszyscy z wyjątkiem wygranych uważają że byli lepsi, to jednak ze zdaniem jury się nie dyskutuje a już tym bardziej nie krytykuje.

Komisja konkursowa to raczej (niestety) konieczność - przynajmniej według prawników, z którymi konsultuję tematy regulaminów. Nagroda publiczności (głosowanie) może być małym dodatkiem, ale główne nagrody powinny być przyznawane przez komisje. Nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania, ale niestety tak będzie trzeba robić w przypadku każdego konkursu.

4 minuty temu, ethanak napisał:

Pytanie: kto funduje nagrody? Może ów fundator powinien mieć jakiś głos? Tylko żeby nie wyszło tak, jak z ostatnim konkursem na Majsterkowie...

Niestety nie wiem co działo się na Majsterkowie. Chciałem w tej chwili sprawdzić aktualnie trwające tam konkursy, ale chyba wcale nie są aktualne 😞 Nie jestem w stanie wypowiedzieć się w kwestii fundatora, bo może to być zarówno Forbot, jak i firmy partnerskie. Raczej kwestia drugorzędna 😉 Rozważam też jeszcze 2 inne opcje:

  1. Konkursy bez nagród rzeczowych (ewentualnie jakieś gadżety, odznaczenia na profilu i "lans" na forum). Dzięki temu odsiałoby się osoby, które próbują coś delikatnie oszukać (a to całkiem częste przy konkursach). Do tego nie mamy wtedy całego zamieszania z formalnymi rozliczeniami, podatkami i traktujemy to jako wyzwania dla własnej satysfakcji. No, ale jednak ostatecznie szkoda byłoby, aby nie nagrodzić najlepszych.
  2. Druga opcja to cykl konkursów bez nagród rzeczowych. Za zwycięstwo zbierałoby się tylko punkty, a nagrody trafiałyby do osób, które będą najlepsze w finalnym rankingu, który powstałby po X edycjach takiej zabawy.
Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, ethanak napisał:

Powiem tak: programowanie jest sztuką, i jako taka powinno być oceniane.

Wydaje mi się że to stwierdzenie to jedynie opinia, od dawna programowanie jest rzemiosłem, czyli pracą jak każda inna - nie ma w sobie ani trochę więcej sztuki niż praca inżyniera elektryka, mechanika, czy elektronika. Co więcej programowanie podlega takim samym regułom jak inne dziedziny inżynierii. Stąd można oceniać jakość oprogramownia, tak samo jak można mówić o jakości np. projektu mostu. Niestety wielu klepaczy kodu nadal uważa że cokolwiek zadziała to piękna i niezmącona wiedzą sztuka 😞

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dobrze, Panowie, wróćmy do głównego tematu dyskusji 😉

To może skupmy się na znalezieniu pomysłu na mini konkurs, w którym wyłonienie zwycięzcy będzie łatwiejsze od konkursów programistycznych? Jakieś pomysły?

Link do komentarza
Share on other sites

A może ocenę pozostawić użytkownikom, w końcu mamy demokrację. 😄 a co do samych nagród to myślę, że wystarczy coś symbolicznego co przypomni o satysfakcji ze zwycięstwa. Mój pomysł na konkurs:

Najlepszy miniprojekt z płytki arduino attiny85 digispark lub klona i kilku dodatkowych elementów np. max. do dyspozycji 2 scalaki logiczne, 2 analogowe, 2 serwa lub silniki 6 tranzystorów i garść drobnicy i brak ograniczeń względem drutu miedzianego, tak żeby nie trzeba było specjalisty do analizowania schematów i oprogramowania.

Link do komentarza
Share on other sites

@Elvis - zauważ, że taki forbotowy konkurs to nie to samo co OI. Na olimpiadzie masz konkretne zadanie do wykonania, i wykonanie można ocenić. Tutaj zadaniem jest "zrób coś fajnego i nietrywialnego". Koniec założeń...

I ważne jest nie tylko wykonanie (które też dość ciężko jest ocenić - bo inaczej będę oceniać Ciebie, a inaczej nastolatka który coś tam dłubie od paru miesięcy, między innymi dlatego się na oceniającego nie nadaję), ale i znalezienie problemu, i pomysł na jego rozwiązanie. A tego - jak na olimpiadzie - podanego na tacy nie ma...

Link do komentarza
Share on other sites

Nie mówię, że Forbot powinien uruchamiać swoją olipiadę informatyczną, absolutnie nie miałem tego na myśli 🙂 Chciałem tylko pokazać że istnieją konkursy informatyczne, które od lat mają sprawdzoną formułę i całkiem dobrze sobie radzą. Co z tego można wykorzystać - tego nie wiem, to była tylko sugestia że "da się".

Wiem, że ocenianie czasu działania kodu ma ogromne wady - ale to zawsze jakaś opcja i na OI całkiem dobrze działa.

Link do komentarza
Share on other sites

@Elvis - wyobraź sobie, że jesteś jurorem i masz ocenić prace forumowiczów. Temat pierwszej: generator odchylania podstawy prążka na mikrokontrolerze FooBar666. Temat drugiej: dodatkowe funkcjonalności w bibliotece Bulbulator na Arduino umożliwiające m.in. współpracę ze stukułką strzyżną.

Nie tu nie pisz, po prostu pomyśl według jakich kryteriów porównywałbyś obie prace.

Link do komentarza
Share on other sites

22 minuty temu, ethanak napisał:

I ważne jest nie tylko wykonanie (które też dość ciężko jest ocenić - bo inaczej będę oceniać Ciebie, a inaczej nastolatka który coś tam dłubie od paru miesięcy, między innymi dlatego się na oceniającego nie nadaję), ale i znalezienie problemu, i pomysł na jego rozwiązanie. A tego - jak na olimpiadzie - podanego na tacy nie ma...

Myślę, że się nadajesz równie dobrze jak każdy inny użytkownik na podobnym poziomie znajomości tematu a oceniać wszystkich trzeba jednakowo sprawiedliwie bez względu na wiek, doświadczenie, sympatie osobiste, czy potencjalne korzyści majątkowe płynące z takiej a nie innej oceny. Konkurs to konkurs i każdy kto chce wziąć w nim udział wie na co się pisze. Nie uważam też, że to jest podejście dyskryminujące kogokolwiek bo zdarza się również, że uczeń przerasta mistrza w jakiejś dziedzinie. Poza tym taka lekka forma i niski koszt potrzebnych gratów daje każdemu szansę wystartować i odnieść sukces. Czasem samo dojście do półfinału z takim zawodnikiem jak np. @marek1707 to już byłby sukces 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak Ja nie jestem i nie chcę być jurorem w tym konkursie 🙂 Ale IO mają swoje regulaminy, zasady oceny prac i od lat sobie radzą. Jedna z opcji jest - ustalić konkretne zadanie, na konkretnym sprzęcie - i tutaj gotowe zestawy są całkiem na miejscu. Następnie trzeba ustalić jak prównywać kod - można po pierwsze wymagać poprawnych odpowiedzi dla serii testów, a następnie oceniać czas działania. To oczywiście dalekie od ideału, ale w IO się sprawdza, więc liczyłem że może niektóre pomysły warto podpatrzeć 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, Elvis napisał:

Następnie trzeba ustalić jak prównywać kod - można po pierwsze wymagać poprawnych odpowiedzi dla serii testów, a następnie oceniać czas działania. To oczywiście dalekie od ideału, ale w IO się sprawdza, więc liczyłem że może niektóre pomysły warto podpatrzeć

Myślę, że ze względu na zróżnicowany poziom zaawansowania to ocena kodu powinna bazować na fizycznej skuteczności wykonania zadania. Nie ma sensu mieszać w to swego rodzaju filozofii informatyczno elektronicznej - jak działa i robi to co miał robić bez czkawki i efektów ubocznych to dobrze bo przecież różnie być może, nawet Gates'owi się blue screen przytrafił podczas prezentacji 😄

Link do komentarza
Share on other sites

@atMegaTona To nie jest filozofia - to zwykła inżynieria. Informatyka już dawno wyrosła z wieku dziecięcego, kiedy chodziło tylko o napisanie programu który czasem działał i gdy autor był zadowolony z uzystkiwanych wyników można było uznać dzieło za skończone. Obecnie pisanie programów to zwykła, często nudna praca. Natomiast co do konkursów to ze względów formalnych niezbędne są jasne i obiektywnie mierzalne kryteria. Stąd poprawne wyniki oraz czas działania są dobrymi kandydatami - chociaż daleko im od ideału, bo szybko działający kod wcale nie musi oznaczać programu wartego jakiejkolwiek uwagi. W przypadku olimpiady ważny jest algorytm i jego wybór ma zasadnicze znaczeni - stąd w przypadku prostych bibliotek taki system może się nie sprawdzić. Ale chciałem zwrócić uwagę że OI wypracowały przez lata pewne metody organizacji i oceniania konkursów, może warto skorzystać z ich doświadczenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.