Skocz do zawartości

Zgłoś pomysł na mały, tematyczny konkurs


Treker

Pomocna odpowiedź

Cześć,
w niedawno zakończonej ankiecie udało się wskazać typ dużego konkursu, którym zainteresowane jest najwięcej osób i taki konkurs na Forbocie zostanie zorganizowany (szczegóły w grudniu). Wiele osób przemyciło jednak informację, że chciałoby również brać udział w mniejszych tematycznych konkursach.

Padały propozycje zbliżone do poniższych:

  • Budowa dowolnego DIY z określonej liczby komponentów (czyli np. budujemy projekt, który składa się maksymalnie z 10 elementów elektronicznych).
  • Budowa dowolnego DIY z określonych komponentów (tworzymy listę dozwolonych elementów i liczymy na kreatywność uczestników).
  • Budowa DIY na ściśle określony temat, które mieszczą się w budżecie do XX zł.
  • Budowa dowolnego DIY w konkretnym stylu (np. tak jak te niesamowite konstrukcje z drutu)
  • Podajemy schemat układu (np. Arduino + podłączone moduły) i w konkursie wybieramy osobę, która "wyciśnie" programistyczne z takiego zestawu najwięcej.
  • Konkurs programistyczny na napisanie ciekawej funkcji/biblioteki lub programistyczne rozwiązanie jakiegoś popularnego problemu. 

Czy macie pomysł na inny typ konkursu tego typu? Czy któraś z form konkursu jest dla Was najciekawsza? Liczę na Waszą kreatywność i konkretne propozycje!

Przypominam, że chodzi o mniejsze, tematyczne konkursy. Pod hasłem "mniejsze konkursy" rozumiem, że: prawie każdy może spróbować swoich sił (nie trzeba mieć np. świetnie wyposażonego warsztatu), stworzenie pracy konkursowej nie jest kosztowne i nie zajmuje długich tygodni. Dzięki temu w praktyce moglibyśmy realizować równolegle kilka takich akcji (zróżnicowanych tematycznie).

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Ja jestem za! Nie zgłaszam nowych propozycji - "DIY dla sknerusów" i konkurs programistyczny co akurat coś dla mnie! Przecież nawet jeśli nie zajmę jakiegoś tam ważnego miejsca to i tak pewnie "przemycę" kilka swoich rozwiązań, które komuś tam się kiedyś mogą przydać...

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

To ja od razu będę komentował konkretne propozycje, aby poddać dyskusji moje obawy.

Konkurs z ograniczonym budżetem - co z wyceną robocizny lub usług? Jedna osoba powie, że kolega wyciął plexi za przysłowiowe piwo, a druga, że musiała za to zapłacić 80 zł. Obawiam się też sytuacji w stylu "a ten silnik rakietowy to wyciągnąłem ze śmietnika, można go policzyć po cenie złomu".

Konkurs programistyczny - jak znaleźć jasne do opisania zasady, które pozwolą wyłonić najlepszy program? Oceniamy kod źródłowy, efekt kompilacji czy działanie programu? 

Link do komentarza
Share on other sites

54 minuty temu, Treker napisał:

Budowa dowolnego DIY z określonej liczby komponentów (czyli np. budujemy projekt, który składa się maksymalnie z 10 elementów elektronicznych).

To może być ciekawe, do tego dodać jeszcze ograniczenie w postaci wykorzystania jakiegoś najmniejszego uC którego można programować z arduino i będzie niezła rywalizacja i emocje, może jakieś zakłady na boku 😉 . Myślę, że attiny45 będzie w sam raz 🙂

54 minuty temu, Treker napisał:

Podajemy schemat układu (np. Arduino + podłączone moduły) i w konkursie wybieramy osobę, która "wyciśnie" programistyczne z takiego zestawu najwięcej.

Mam wrażenie, że nie będzie się to różnić znacznie od tego wszystkiego co można znaleźć w internetach wpisując w wyszukiwarkę słowo "arduino".

54 minuty temu, Treker napisał:

Konkurs programistyczny na napisanie ciekawej funkcji/biblioteki lub programistyczne rozwiązanie jakiegoś popularnego problemu. 

To już wyższa szkoła jazdy, czyli wąskie grono zainteresowanych udziałem.

Ot takie moje skromne zdanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

4 minuty temu, atMegaTona napisał:

Myślę, że attiny45 będzie w sam raz

Taki potwór? A co powiesz na ATtiny13?

5 minut temu, atMegaTona napisał:

To już wyższa szkoła jazdy, czyli wąskie grono zainteresowanych udziałem.

Dlaczego? To nie jest konkurs dla Zawodowych Programistów ™ (bo jak wszyscy wiedzą, tacy Zawodowi to swoich kodów nie zwykli publikować), ciekawa funkcja/biblioteka nie musi być jakimś straszliwie skomplikowanym wieloklocowym gigantem, może być prostym kilkulinijkowcem ułatwiającym życie.

 

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, ethanak napisał:

Taki potwór? A co powiesz na ATtiny13?

Osobiście bardzo je lubię ale but arduino się w nim nie zmieści a przydałaby się jeszcze jakaś pamięć na program tak więc 45 to takie sensowne minimum gdzie każdy od freaka po geeka będzie miał pole do popisu więc myślę, że moja propozycja zawiera w sobie wszystko co najlepsze z pozostałych wymienionych. Oczywiście nie zamierzam się upierać na siłę, warto to jeszcze przedyskutować dokładnie.

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, atMegaTona napisał:
3 godziny temu, Treker napisał:

Podajemy schemat układu (np. Arduino + podłączone moduły) i w konkursie wybieramy osobę, która "wyciśnie" programistyczne z takiego zestawu najwięcej.

Mam wrażenie, że nie będzie się to różnić znacznie od tego wszystkiego co można znaleźć w internetach wpisując w wyszukiwarkę słowo "arduino".

Tutaj może nas zaskoczyć kreatywność Twórców. Jeden z OLEDa i termometru zrobi stację pogodową, drugi grę, a trzeci wykorzysta termometr do jeszcze czegoś innego. Nie chodzi o to, aby określać funkcje gotowego urządzenia, określalibyśmy tylko dostępne elementy.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Jak dla mnie pomysł ze schematem brzmi bardzo ciekawie. Może dałoby się takie schematy oferować w formie gotowego modułu albo zestawu do złożenia? Wówczas osoby mniej obeznane z elektroniką miałyby szansę na udział w konkursie. Chociaż dla osób ograniczonych ilością wolnego czasu gotowy moduł również byłby chyba dobrym rozwiązaniem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, Elvis napisał:

Jak dla mnie pomysł ze schematem brzmi bardzo ciekawie. Może dałoby się takie schematy oferować w formie gotowego modułu albo zestawu do złożenia? Wówczas osoby mniej obeznane z elektroniką miałyby szansę na udział w konkursie. Chociaż dla osób ograniczonych ilością wolnego czasu gotowy moduł również byłby chyba dobrym rozwiązaniem 🙂

Tak, to jedna z opcji. Alternatywnie moglibyśmy taką zabawę oprzeć o jakąś gotową serię modułów Grove. Raczej nie trzeba byłoby pracować bezpośrednio na niej (jak ktoś chce to może zbudować swoje moduły), ale byłby to punkt wyjściowy i takie moduły byłyby platformę testową, na której weryfikowalibyśmy prace zgłoszone do konkursu.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak w takim razie wyobrażalibyście sobie sprawiedliwą ocenę prac programistycznych? Co miałoby być oceniane? Formatowanie kodu, efekt finalny, algorytm, waga skompilowanego kodu, zastosowane sztuczki? Chciałbym uniknąć kontrowersji, a takie zawsze mogą się pojawić, jeśli jest coś do wygrania 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem są dwie możliwości. Albo celem musi być uzyskanie konkretnego, mierzalnego efektu (co proste nie jest), i wtedy sprawa jest klarowna, albo ktoś musi ocenić projekty i narazić się na krytykę typu "A moim zdaniem tamten był lepszy". Można też zrobić głosowanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Ani waga kodu, ani ilość linii programu nie mogą być oceniane z tego względu, że do konkursu powinny być dopuszczone różne rozwiązania - tak jak wspominałem wcześniej, również niewielkie twory ułatwiające życie czy dodające nową (znaczącą) funkcjonalność do istniejących bibliotek. Tu trudno mówić o wielkości skompilowanego kodu. Bo co na przykład z bibliotekami takimi jak digitalReadFast, gdzie z kilobajtów źródłowego kodu wychodzą dwie linie asemblera? Zastosowane sztuczki? Ależ programowanie nie polega na stosowaniu sztuczek!

Powiem tak: programowanie jest sztuką, i jako taka powinno być oceniane. Proponowałbym na początek jakieś jury co najmniej trzyosobowe które nie musi się tłumaczyć ze swoich decyzji - tak jest np. na festiwalach teatralnych i chociaż wszyscy z wyjątkiem wygranych uważają że byli lepsi, to jednak ze zdaniem jury się nie dyskutuje a już tym bardziej nie krytykuje.

Pytanie: kto funduje nagrody? Może ów fundator powinien mieć jakiś głos? Tylko żeby nie wyszło tak, jak z ostatnim konkursem na Majsterkowie...

Link do komentarza
Share on other sites

Tak sobie myślę, że żeby nie komplikować na siłę bo taką płytkę z 45 trzeba by poskładać samemu i samemu zaprogramować a nie każdy chce mieć w swojej kolekcji USBasp wiec można do tego wykorzystać gotowca w formie płytki z tiny85. Jako przykład podałem 45 ze względu na ilość pamięci/pinów bo mała ilość niejako zmusza do kreatywności a to przecież najciekawsze w takim konkursie. W 85 zmieści się co najmniej kilka bibliotek więc większa część zademonstrowanej kreatywności będzie zawarta w gotowcach a to chyba nie o to chodziło z założenia? No chyba, że coś źle zrozumiałem.

Jeśli w konkursie będzie dostępny tylko minimalistyczny zestaw możliwości to to wszystko o czym piszesz @ethanak  będzie się w nim zawierać.

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, atMegaTona napisał:

nie każdy chce mieć w swojej kolekcji USBasp

Ale na 99% ma jakieś Arduino. Całkiem dobrze działa jako programator.

2 minuty temu, atMegaTona napisał:

większa część zademonstrowanej kreatywności będzie zawarta w gotowcach

Umiejętność korzystania z gotowców to najlepsza cecha programisty 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.