Skocz do zawartości

Skrzynki dla pracowników otwierane brelokami RFID


adammatuszewski

Pomocna odpowiedź

3 godziny temu, atMegaTona napisał:

nie ma potrzeby lutować tranzystora do każdego zamka z osobna przy połączeniu matrycowym. 

Nie, nie ma potrzeby, tylko nie ma sensu. Po to się robi matrycę aby zmniejszyć zapotrzebowanie na liczbę linii sterujących a wraz ze zmianą liczby linii sterujących zmieni się liczba tranzystorów (driverów).

 

3 godziny temu, Jamik napisał:

masz eleganckie, proste i przejrzyste połączenia w których łatwo zidentyfikować ewentualny problem.

Aż się prosi mierzyć prąd płynący przez cewkę aby stwierdzić potencjalny problem z driverem, cewką lub połączeniami. Gdy jest problem to e-mail lub SMS o awarii.

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę, ze pomysł z macierzą jest bardzo sprytny. Dużo lepszy niż mój pierwotny pomysł 40 przekaźników. Aby ułatwić sobie zrozumienie pomysłu rozrysowałem sobie schemat, który przesyłam w załączniku. Napiszcie czy wyobrażamy sobie to tak samo.

Mam jeszcze kilka pytań:

1. Tranzystory, które proponujecie zastosować to typ NPN, aktywowane stanem wysokim z Arduino. Czy jest jakiś konkretny model, którym powinienem się zainteresować?

2. Program, który obsługiwałby to połączenie w uproszczeniu działałby następująco: Jeżeli "brelok nr 1" to stan wysoki na pin 1 odpowiedziany za tranzystor A przewodzący masę oraz stan wysoki na pin 6 odpowiedzialny za tranzystor 1 przewodzący zasilanie.

schemat skrzynek.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, adammatuszewski napisał:

Tranzystory, które proponujecie zastosować to typ NPN, aktywowane stanem wysokim z Arduino.

Brak rezystorów w bazach. tranzystory sterujące kolumnami zawsze będą przewodzić o ile dasz rezystory, bez nich coś się uszkodzi (pewnie porty AVR). Brak diod zabezpieczających tranzystory, nawet jak wszystko zrobisz jak trzeba długo to nie podziała.

Nie wiesz jak działają tranzystory dlatego proponowałem użycie układów scalonych np wiersze ULN2003, kolumny A2982. Układ połączeń jest prostszy, diody zabezpieczające, rezystory, i tranzystory w układzie Darlingtona i odwróconego Darlingtowa są zawarte w układach.

 

Ze względu na to, że w danej chwili przewodzi jedne z tranzystorów kolumn/wierszy, linię portów uC można ograniczyć używając demultiplekserów. W tym przypadku 1z8.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

6 godzin temu, adammatuszewski napisał:

aktywowane stanem wysokim z Arduino

ojojoj, czym są aktywowane tranzystory bipolarne?

Jakie powinny być względne napięcia na wyprowadzeniach żeby przewodził a jakie żeby nie przewodził?

Czy takie będą w tym układzie?

Link do komentarza
Share on other sites

Jako początkujący byłem przekonany, że tranzystor działa trochę jak prostszy przekaźnik - jak podam napięcie na bazę to domknie się obwód kolektor emiter. Z tego co piszesz to pewnie byłem w błędzie.

Jak znajdziesz moment to napisz proszę jak powinienem je podłączyć i czy pozostałe elementy schematu są ok

Dzięki za zainteresowanie!

Link do komentarza
Share on other sites

17 minut temu, adammatuszewski napisał:

napisz proszę jak powinienem je podłączyć

Zapoznaj się z cyklem artykułów w EdW "Ośla łączaka". Tam wszystko jest wyjaśnione w bardzo przystępny sposób bo pisanie wykładów na forum nie ma chyba większego sensu.

 

18 minut temu, adammatuszewski napisał:

czy pozostałe elementy schematu są ok

Błędów jest więcej, przeczytaj moją odpowiedź z przed 10 godzin.

Link do komentarza
Share on other sites

W kursie podstaw elektroniki, tutaj na Forbocie dokładnie opisane są podstawowe wiadomości o tranzystorach. Radziłbym te kursy przerobić przed budowa własnych układów. Zmniejszysz tym samym straty w elementach elektronicznych i własną frustrację kolejnym dymkiem unoszącym się z budowanego urządzenia. Metodą prób i błędów wolniej się nauczysz a szybko się zniechęcisz.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tranzystory bez względu na to jakiego typu użyjesz i tak powinny mieć rezystory na bazie/bramce. Mogą to być tranzystory bipolarne ale tak jak wspomniano muszą być sterowane przez rezystory.

Po drugie, tranzystory NPN mogą być swobodnie zastosowane po stronie masy, po stronie zasilania powinny być to tranzystory PNP. Różnica między nimi jest w uproszczeniu taka, że w tranzystorach NPN odniesieniem dla prądu bazy jest masa układu a dla PNP zasilanie. W tych pierwszych prąd wpływa do bazy i wypływa emiterem do masy, w PNP odwrotnie. Zastosowanie tranzystorów NPN od strony zasilania może nie działać zgodnie z założeniami co nie znaczy też, że nie będzie działać wcale ale najczęściej będzie działać źle, no chyba, że się wie co się robi i robi się to celowo. Ta sama zasada tyczy się tranzystorów polowych gdzie typ N powinien być stosowany po stronie masy a P po stronie zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

59 minut temu, atMegaTona napisał:

Tranzystory bez względu na to jakiego typu użyjesz i tak powinny mieć rezystory na bazie/bramce.

Nieprawda! Na dzień dobry MOSFET. Wymaga rezystora? Ale i nie każdy typ bipolarnego potrzebuje np BRC1441.

 

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, RFM napisał:

Nieprawda! Na dzień dobry MOSFET.

Wszystko zależy od bardzo wielu różnych zależności. W tym przypadku również, np. od pojemności bramki, możliwości tranzystora, sposobu sterowania tranzystorem. Ogólna i najpewniejsza zasada jest taka, żeby dać rezystor i się nie zastanawiać. Brak rezystora na bramce mosfeta w najlepszym przypadku ma wpływ na jakość zasilania uC bo taki nagły skok prądu powoduj drgania napięcia a może również prowadzić do uszkodzeń pinów więc jeśli jest potrzeba szybkiego przełączania tranzystorów polowych bramka powinna być sterowana za pomocą tranzystora pośredniczącego będącego w stanie dostarczyć odpowiedni prąd do przeładowania pojemności bramki. W przypadku tranzystorów bipolarnych rezystory na bazie są KONIECZNE bo od prądu bazy zależy prąd kolektor-emiter a zbyt duży prąd bazy może uszkodzić tranzystor.

Link do komentarza
Share on other sites

30 minut temu, atMegaTona napisał:

W tym przypadku również, np. od pojemności bramki, możliwości tranzystora, sposobu sterowania tranzystorem. Ogólna i najpewniejsza zasada jest taka, żeby dać rezystor i się nie zastanawiać. Brak rezystora na bramce mosfeta w najlepszym przypadku ma wpływ na jakość zasilania uC bo taki nagły skok prądu powoduj drgania napięcia a może również prowadzić do uszkodzeń pinów

No to popłynąłeś kolego.

 

31 minut temu, atMegaTona napisał:

jeśli jest potrzeba szybkiego przełączania tranzystorów polowych bramka powinna być sterowana za pomocą tranzystora pośredniczącego będącego w stanie dostarczyć odpowiedni prąd do przeładowania pojemności bramki.

nie tranzystora ale tranzystorów w układzie PP.

Chyba kompletnie nie wiesz dlaczego czasem daje się na bramce MOSFET'a rezystor o wartości kilku..kilkudziesięciu ohm i dorabiasz sobie teorie bo pełni on zupełnie inna rolę niz w przypadku bipolarnego.

 

32 minuty temu, atMegaTona napisał:

W przypadku tranzystorów bipolarnych rezystory na bazie są KONIECZNE

Dla BRC1441 rezystor też jest konieczny? Znów popłynąłeś!

 

Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, RFM napisał:

No to popłynąłeś kolego.

Hmm, co znaczy popłynąłeś? Mogę Ci najwyżej pojechać ale pływać niestety nie umiem.

To co napisałem jest zgodne ze stanem faktycznym co najmniej w większej części zastosowań z pominięciem może jedynie jakichś wyjątkowych sytuacji. Ktoś z nas faktycznie umoczył w tranzystorach pytanie tylko który. Jeśli próbujesz naśladować @marek1707 to kiepsko Ci to wychodzi -  Marek jest niepowtarzalny 😜

Nie wymieniłem wszystkich przypadków w których zachodzi konieczność stosowania rezystorów do tranzystorów a jedynie te, które uznałem za godne uwagi w kontekście tego tematu i będę obstawał przy swoim zdaniu, zainteresowanych odsyłam do lektury, nikt nie będzie miał wtedy wątpliwości. A Tobie drogi kolego @RFM proponuję dla przypomnienia sobie tematu wykonać choćby symulację w SPICEu i porównać wyniki dla przeciętnego mosfeta z rezystorem i bez i nie uczyć mnie pływania na forum o prądzie elektrycznym.

---------------------

Dodam jeszcze tylko, że w tym konkretnym przypadku jeśli autor wybierze mosfety do sterowania zamkami nie ma znaczenia jaki rezystor podłączy do bramki 100ohm - 1k a nawet i 10k będzie pasował. Rezystor nabiera znaczenia przy wyższych częstotliwościach i należy wziąć to pod uwagę. Przy niewielkiej częstotliwości przełączania wystarczy jedynie wziąć pod uwagę sam fakt istnienia tej pojemności która bez rezystora jest ładowana niekontrolowanym prądem. Im szybciej natomiast zostanie przeładowana pojemność bramki tym szybciej tranzystor zostanie otwarty ale i to w tym przypadku nie ma większego znaczenia więc można zastosować dowolny.

Jeśli natomiast chodzi o tranzystory bipolarne to należy je tak dobrać aby wytrzymały prąd konieczny do otwarcia elektro zamka i odpowiednio do ich wzmocnienia dobrać rezystory. Jeśli tranzystor ma wzmocnienie np. 100 a do włączenia zamka potrzebny jest prąd 200mA przy napięciu zasilania 5V to np. można wziąć tranzystory NPN o znamionowym prądzie przewodzenia 500mA  z rezystorami np. 2k bo:        5v - 0.7v(spadek napięcia na diodzie tranzystora) / 2000 = 2.15mA            Można dać więcej prądu jeśli potrzeba do granicy możliwości tranzystora pilnując aby nie przekroczyć znamionowej mocy. Jeśli jednak potrzeba więcej prądu niż może dostarczyć 1 tranzystor nie zawsze trzeba szukać mocniejszego. Często wystarczy równoległe łączenie tranzystorów. Należy tu jednak wziąć pod uwagę również rozrzut produkcyjny bo tranzystory nie są idealnie identyczne i mogą mieć różne wzmocnienia nawet jeśli pochodzą z tej samej partii dlatego rezystory należy dobierać do każdego tranzystora osobno.

 

Edytowano przez Anonim
aktualizacja
Link do komentarza
Share on other sites

11 godzin temu, atMegaTona napisał:

Dodam jeszcze tylko, że w tym konkretnym przypadku jeśli autor wybierze mosfety do sterowania zamkami nie ma znaczenia jaki rezystor podłączy do bramki 100ohm - 1k a nawet i 10k będzie pasował.

Po co więc wywody o rezystorze?

Nadal nie dałeś odpowiedzi w temacie tranzystora BRC1441? Czemu unikasz tego tematu? Wstyd przyznać się do błędu?

Napisałeś kilka głupot i swoimi wypowiedziami próbujesz się "wybielić". Nie prościej napisać "myliłem się"?

 

1 godzinę temu, Chumanista napisał:

Mam proste pytanie, co się dzieje z tranzystorem bipolarnym wraz ze wzrostem temperatury i co to oznacza dla połączenia równoległego?

Pytanie nie jest wcale proste. Równoległe łączenie tranzystorów nie jest sprawa banalną. Mógłbym napisać wykład na ten temat ale prościej i lepiej przeczytać wybrane artykuły "listów do Piotra" w "Elektronice dla wszystkich".

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.