Skocz do zawartości

Problem z zasilaniem przy przetworniku ADC Arduino


koso22

Pomocna odpowiedź

Jest to mój pierwszy post więc witam wszystkich forumowiczów i proszę o pomoc bo jestem już mocno zdesperowany. Przeszukałem forum i internet ale nie natknąłem się na rozwiązanie mojego problemu.

Zbudowałem w oparciu o podróbę Arduino Uno czujnik kąta obrotu zaginarki. Sprawa ma się następująco potencjometr wieloobrotowy, na ekranowanym przewodzie o długości 50cm, w roli dzielnika napięcia za pomocą kół zębatych odczytuje aktualną pozycję i na wyświetlaczu 7segmentowym wyświetla przyporządkowaną wartość kąta. Program się zgadza wszystko działa tak jak zaplanowałem. Problem polega na wartościach przetwornika ADC. Przy podpiętym zasilaniu po USB z laptopa czy komputera wartości przetwornika są w miarę stałe. Natomiast gdy podpinam zasilanie zewnętrzne z zasilacza impulsowego wartości wachają się +/- 4 co sprawia olbrzymi problem. Wykluczam ułożenie kabli ponieważ: przewód USB podpięty pod laptop - wszystko OK, ten sam przewód USB tak samo ułożony podpięty pod zasilacz 5v/power bank daje już spore zakłócenia. Objawy są te same przy wykorzystywaniu regulatora napięcia z płytki czyli podając zasilanie +9v na Arduino.

Czy ktoś jest mnie wstanie naprowadzić jak rozwiązać problem a raczej jak stworzyć te same warunki zasilania zewnętrznego co przy zasilaniu z laptopa? Czyżby napięcie zasilania zasilaczy impulsowych +/-5% w ten sposób by się objawiało? Płytka nie jest oryginalna to fakt ale czy oryginalne Arduino w czymś by tu pomogło jeśli po zasilaniu z laptopa wszystko jest OK? W sumie to jestem trochę zdesperowany i jestem wstanie zasilać urządzenie przy pomocy uśpionego laptopa co raczej mija się z celem. 🤣 A może po prostu zamiast zasilacza impulsowego zastosować trafo i wyprostować napięcie?

Dziękuje za zainteresowanie i proszę o jakieś podpowiedzi rozwiązania problemu.

Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, koso22 napisał:

Natomiast gdy podpinam zasilanie zewnętrzne z zasilacza impulsowego wartości wachają się +/- 4 co sprawia olbrzymi problem.

Mowa o +/- 4 jednostkach ADC w skali 0-1023 czy już po jakimś przeliczeniu na inne wartości?

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Treker napisał:

Mowa o +/- 4 jednostkach ADC w skali 0-1023 czy już po jakimś przeliczeniu na inne wartości?

Mowa o jednostkach w skali ADC. Jeden stopień to około 2-3 jednostek ADC przez co dosyć poważnie fałszuje to odczyt. Zwiększenie ilości jednostek ADC przypadających na 1 stopień kąta raczej nie wchodzi w grę bo musiałbym zmienić przełożenie kół zębatych czego wolałbym uniknąć.
Przeszukiwanie internetu kieruje mnie ku problemie tętnienia napięcia. Niestety nie mam oscyloskopu żeby to sprawdzić. Czy jest jakiś sprawdzony sposób na wyeliminowanie tego zjawiska w przypadku Arduino?

Link do komentarza
Share on other sites

11 godzin temu, koso22 napisał:

potencjometr wieloobrotowy

A coś więcej? Rezystancja na przykład? Bo jeśli zasilasz ten potencjometr z Vcc Arduino to tętnienia nie powinny specjalnie mieć wpływu na pomiar. Ale jeśli potencjometr ma np. 100k to Arduino będzie pięknie łapać zakłócenia z powietrza.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hehe faktycznie siedział tam potencjometr 100k.😅 Dzisiaj założyłem 1K i wszystko chodzi jak należy. Dziękuje za odpowiedzi i wskazanie drogi bo siedziałbym nad tym chyba następny tydzień żeby wpaść, że problemem może tu być potencjometr. 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.