Skocz do zawartości

GBRL GY-271 – program Arduino do plotera XYZ


kacperblaszczuk

Pomocna odpowiedź

Witam,

Od niedawna jestem na forum, pisze w związku z problemem, który napotkałem przy projekcie. Projektem jest skaner szczątkowego pola magnetycznego, to znaczy chodzi o zbudowanie urządzenia które będzie poruszało się w trzech osiach X,Y,Z tak jak ploter, drukarka 3D, itd. zamiast frezu czy hotendu ma być moduł czujnika pola magnetycznego GY-271. Urządzenie ma skanować wybrany obiekt ,zapisać dane do pliku a na podstawie zapisanych danych będzie stworzony wykres 3D rozkładu szczątkowego pola magnetycznego. Problem polega na tym, że nie jestem dobry w programowaniu, potrafię sobie poradzić z odczytem danych z czujnika ale mam zbyt małą wiedzę by napisać program do obsługi trzech silników które pozwalałyby wprowadzić w ruch czujnik. Myślałem nad wykorzystaniem oprogramowania GRBL ale musiałbym użyć dwóch procesorów, jedna płytka arduino obsługiwała by czujnik a druga ploter, próbowałem połączyć dwa programy ale niestety nie udało mi się. I tu pojawia się moje pytanie do was bardziej doświadczonych użytkowników arduino, czy można było by rozwiązać ten problem w inny sposób?, czy może ktoś mógłby pomóc mi w napisaniu kodu do obsługi skanera? Za wszelką pomoc dziękuję wam z góry. 

Link do komentarza
Share on other sites

Ja tak tylko z ciekawości: dlaczego nie możesz zastosować dwóch arduino? Moim zdaniem to najlepszy sposób... szczególnie że Pro Mini (do obsługi czujnika) kosztuje coś koło dychy, a Nano (z interfejsem USB) ostatnio kupowałem po 14 złotych.

Link do komentarza
Share on other sites

Masz jakiś pomysł na konstrukcję tego urządzenia? Same silniki krokowe oraz ich zasilanie są źródłem silnych pól magnetycznych, a reszta mechaniki także może zniweczyć Twoje pomiary. Sama głowica z magnetometrem nie powinna zawierać żadnych elementów stalowych, Jak chcesz zrobić przesuw 3D bez śrub stalowych? Wszystko na paskach, z drewna i śrub plastikowych? Czy silniki muszą poruszać się jednocześnie? Bo jeśli nie (a chyba nie - jak sobie wyobrażam pracę takiego skanera), to pojedyncze Arduino opędzi dowolną ich liczbę. Czujniki tego typu na swojej maksymalnej czułości mają bardzo małe pasma więc czas pomiaru całej przestrzeni może być zaskakująco długi. O jakiej wielkości urządzenia i obszaru pomiarowego myślisz? Ile w tym chcesz upchnąć punktów albo jaką rozdzielczość przestrzenną zakładasz? Czy jakiś ekran magnetyczny wokół tego będzie, czy  mierzysz na tle pola ziemskiego plus to wszystko, co stoi w pokoju? Jakiego rzędu (liczbowo) jest wielkość tego szczątkowego pola, które chcesz mierzyć? Jak rozumiem, interesuje Cię kierunek wektora w 3D?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Urzadzenie ma skasować obszar formatu A4 to znaczy 210mm na około 300mm. Konstrukcja jest zaprojektowana w taki sposób aby w jak najmniejszym stopniu wpływała na wadliwą  pracę czujnika, myślę o zamontowaniu czujnika na wysięgniku który był by na tyle długi żeby ograniczyć wpływ pola magnetycznego silników oraz elementów metalowych a zarazem dość stabilny tak żeby czujnik za bardzo nie drgał przy zmianie pozycji, najlepszym rozwiazenie bedzie wydrukowanie takiego wysiegnika lub zrobienie go z laminatu pcb na którym byly by tylko 4 scieżki zasilanie i komunikacja z czujnikem .Osie X i Z będą napędzane śruba trapezowa, oś Y będzie na pasku. Silniki nie muszą poruszać się jednocześnie chodzi mi o to żeby czujnik poruszał się po zygzaku 300mm w prawo 10mm w dół i tak dalej do 210mm. Jeżeli chodzi o ilość próbek to jeszcze tego nie wiem myślę że wyjdzie to w pierwszych badaniach ale napewno ma być ich tyle alby można było wykonać w miarę dokładny wykres 3D.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.