Skocz do zawartości

STM32 + Python UART (OV7670)


arasu

Pomocna odpowiedź

Cześć,

po ponad półrocznej przerwie kontynuuje zmagania z z kamerką OV7675 z użyciem płytki Nucleo z stm32f446RE. DCMI ani DMA jeszcze nie udało mi się uruchomić ale na swój AVR'owy sposób jestem w stanie UARTem (baud 2M) przesłać w grayscale wartości pixeli z stm32 do apki w Python na moim PC. Po wygenerowaniu obraz jest akceptowalny, ale daleko mu do tego co widziałem na youtube, gdzie obraz nie dość że był czysty to jeszcze przsyłany na żywo( u mnie wygenerowanie zdjęcia przy 5 sekundach to jest dość szybko ^^).

Problem wygląda tak: przesyłane dane a dokładniej linijki ( pixele przesyłam rzędami: [dane][index linijki] ) są często zlepkiem dwóch linijek, przez to rozmiar linijki często jest dwukrotnie  większy niż to jest dla prawidłowego pakietu. Wydaje mi się że problem jest po stronie Pythona/Windowsa, który nie radzi sobie z taką ilością danych i gdy się gubi to skleja mi pakiety, chociaż dokumentacja PySerial mówi o obsłudze jeszcze większych baudrate.

Podczas przeszukiwania internetu natknąłem się też na informacje że czasem taktowanie kamerki zegarem z MCU może powodować problemy i potrzebne jest ustawianie rejestrów w kamerce w celu przeskalowania zegara co powoduje jej poprawne działanie. Może miał ktoś podobny problem?

Co myślicie?

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Robiło mi się tak z innym urządzeniem. Przyczyną może być faktycznie niezgrane taktowanie pomiędzy urządzeniami albo sam przewód połączeniowy z kompem. Spróbuj zmienić baud aż trafisz albo zastosować jakiś specjalizowany scalak. Przesyłanie danych pomiędzy 2 uC może działać świetnie a z kompem już niekoniecznie. Może to też być wina samego kodu, jeśli jest to softwarowy uart, transmisja może mieć jakieś lagi (np. przerwania w trakcie transmisji) i się ramki sypią. Sprawdź łączność czymś prostszym np. stringiem i sprawdź czy się wysypuje, łatwiej będzie ocenić z czym jest problem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki atMegaTona za odpowiedź.

Aktualnie mcu zajmuje się tylko i wyłącznie zapisem całej ramki do ramu a następnie wysłaniem jej do PC. Nic więcej się nie dzieje, także nie ma żadnych przerwań które by robiły tu problemy. Zajme się teraz konfiguracją zegara w rejestrach, może to coś pomoże. Dodatkowo myśle że dodam do kodu logike, dzięki której PC będzie odpytywał STM o konkretne ramki i potwierdzał otrzymanie prawidłowej ramki aż do uzyskania całkowitego obrazu. Na tą chwilę mam ustawiony obraz z paskami do debugowania i widać że coś jest nie halo bo pixele dla konkretnego pasa się zmieniają (te czarne paski poprzeczne to brakujące linie, które nie dotarły z stm do pc). 

 

mcuramka.png

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.