Skocz do zawartości

Trzy Zasilacze dla serw i Arduino Nano?


qnaman

Pomocna odpowiedź

Witam, to mój pierwszy temat.

Wersja skrócona: czy mogę użyć 3 zasilaczy do zasilania robota (6 serw i arduino )połączonych jedną , wspólną masą?

 

Wersja długa:

Buduję robotyczne ramię i chciałem aby było jak najbardziej wydajne. W swoim posiadaniu mam trzy zasilacze - każdy ma napięcie 5v i wydajność prądową 1a - 2,1a.

Mój robot korzysta z 6 silnych serw - mg995.  Te serwa nawet w trybie spoczynku pobierają sporo prądu (n ok 0,3A). Więc chciałem, aby trzy pary podłączyć z osobna oddzielnymi zasilaczami. Ponieważ tylko takie mam pod ręką. Pytanie tylko, czy to bezpieczne? Czy prąd nie będzie się cofał po kablach sygnałowych i czy powinienem zamontować na nich diody, jako zabezpiecznie?

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
1 godzinę temu, qnaman napisał:

Czy prąd nie będzie się cofał po kablach sygnałowych i czy powinienem zamontować na nich diody, jako zabezpiecznie?

Wystarczy dać jakieś rezystory szeregowe na tych sygnałach i spokojnie możesz podłączać.

Link do komentarza
Share on other sites

26 minut temu, atMegaTona napisał:

Wystarczy dać jakieś rezystory szeregowe na tych sygnałach i spokojnie możesz podłączać.

Muszą być jakieś konkretne, czy wystarczy najmniejszy opornik?

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

takie żeby sygnału nie psuły z 100 ohm nie zaszkodzi, nawet 1k by przeszło zapewne, chyba że te kable masz 50 metrowe.  Stosowanie rezystorów szeregowych na wyjściach wejściach sygnałów cyfrowych to dobra praktyka projektowania.  

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Anonim
37 minut temu, deshipu napisał:

Nie potrzebujesz żadnych rezystorów, sygnał sterujący serw jest oddzielony of ich zasilania.

Teoretycznie, a praktycznie różne cuda się zdarzyć mogą, szczególnie w praktyce młodego technika ;) Tak czy inaczej, jak już napisałem, stosowanie rezystorów szeregowych na liniach sterujących to "dobra praktyka projektowania" cytując fragment którejś książki.

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
8 godzin temu, BananWszyscy napisał:

Zapewnie chodzi o ograniczenie prądu przy zwarciu.

To też, przy przypadkowym kiedy się kabelki pomyli. Zdarzyło mi się nieraz :)

11 godzin temu, SOYER napisał:

Dlaczego, jakie pełnią funkcję? 

Po pierwsze i najważniejsze - najczęściej nie przeszkadzają. Po drugie też ważne - z tego samego powodu dla którego stosuje się rezystory szeregowe do sterowanie bramkami mosfetów. Ograniczają prąd ładowania pojemności bramek, co za tym idzie, przebieg jest bardziej wyrównany, nie ma szpilek. W tym konkretnym przypadku mogą się pojawić różnice w poziomach napięć sygnałów. Załóżmy, że połączenie jest typu bi-dir i po obu stronach nagle pojawia się stan wysoki gdzie z jednej strony jest to 4,8 a z drugie 5,2 i w zależności od typu wejścia/wyjścia mogą się różne rzeczy zadziać a dzięki rezystorowi różnica się na nim odłoży i żadnych niespodzianek nie będzie. Szczególnie w systemie gdzie wykorzystuje się ADC widać wyraźnie kiedy nie są dopasowane poziomy napięć.

Poza tym mogą się trafić przy okazji różne inne pojemności (np. kiepskie połączenie lutowane itp.), które się lubią dodawać a w skrajnych przypadkach nawet wejść w rezonans z zakłóceniami co jest trudne do zdiagnozowania.

 

Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, deshipu napisał:

Jakie prądy masz na liniach sterujących?

Nie wiem czy to do mnie pytanie, ale chodziło mi bardziej o zwarcie linii bezpośrednio do masy/uziemienia czy coś w podobie (np. przetarty przewodzik) 😜

Edytowano przez BananWszyscy
Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, atMegaTona napisał:

Po pierwsze i najważniejsze - najczęściej nie przeszkadzają.

Zawsze dodajesz do swojego projektu wszystkie możliwe części o jakich kiedyś słyszałeś, bo "nie przeszkadzają"? Bo moim zdaniem każda część komplikuje projekt i zwiększa szanse, że gdzieś popełnisz błąd.

7 godzin temu, atMegaTona napisał:

Po drugie też ważne - z tego samego powodu dla którego stosuje się rezystory szeregowe do sterowanie bramkami mosfetów. Ograniczają prąd ładowania pojemności bramek, co za tym idzie, przebieg jest bardziej wyrównany, nie ma szpilek. W tym konkretnym przypadku mogą się pojawić różnice w poziomach napięć sygnałów. Załóżmy, że połączenie jest typu bi-dir i po obu stronach nagle pojawia się stan wysoki gdzie z jednej strony jest to 4,8 a z drugie 5,2 i w zależności od typu wejścia/wyjścia mogą się różne rzeczy zadziać a dzięki rezystorowi różnica się na nim odłoży i żadnych niespodzianek nie będzie. Szczególnie w systemie gdzie wykorzystuje się ADC widać wyraźnie kiedy nie są dopasowane poziomy napięć.

Bredzisz. Mówimy tutaj o serwach, które po pierwsze są wejściami i nie mogą mieć żadnych różnic poziomów napięć, po drugie oczekują sygnału o przebiegu prostokątnym (czyli jak najbardziej właśnie te "szpilki") i jakiekolwiek "wygładzanie" jest tutaj niepożądane, po trzecie wszystko co potrzebne do sterowania bramki mają już w środku wbudowane. Nie mam zielonego pojęcia skąd ci się nagle tam bierze ADC i napięcie po obu stronach. Może się trochę opanuj z dawaniem "dobrych" rad.

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Po części się zgodzę, że do serw nie są konieczne rezystory na liniach sterujących ale gdyby jednak były niczego by to nie zmieniło. Sytuacja byłaby inna kiedy zamiast serwa byłoby wejście jakiegoś sterownika lub pullup i wtedy te 0,4V różnicy nawet mogłoby mieć znaczenie.

Dnia 21.02.2020 o 11:10, deshipu napisał:

po drugie oczekują sygnału o przebiegu prostokątnym (czyli jak najbardziej właśnie te "szpilki") i jakiekolwiek "wygładzanie" jest tutaj niepożądane

Sygnał prostokątny to nie szpilki a wygładzanie szpilek jest zawsze pożądane. Tak czy inaczej faktycznie nie ma sensu mieszać @qnaman w głowie. Można te serwa podłączyć i bez rezystorów ale mam nadzieję, że wspomnienie o nich w kontekście różnicy napięć do czegoś mu się kiedyś przyda.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.