Skocz do zawartości
szymonw

CNC Shield V4.0 czyli jak uruchomić trzyosiową maszynę

Pomocna odpowiedź

Artykuł został opublikowany, więc podbijam, aby wszyscy widzieli jako nowy temat 🙂

Fajny artykuł . Z shieldem na arduino uno też jest tyle zabawy ? Bo nie mogę się zdecydować co kupić . 

Gdybym miał zrobić kolejną maszynę trzyosiową to bym kupił arduino nano i ten shield V4.0.Dlaczego?Bo już wiem jak uruchomić urządzenie.Nie wiem ile kosztuje shield do arduino uno,nie wiem ile kosztuje arduino uno wiem ile kosztuje arduino nano.Tnij koszty. O ile się orientuję to budowniczowie frezarek trzyosiowychopartych na Arduino uno mieli problem z osią Z .Arduino uno i arduino nano mają ten sam procesor.Rozwiązanie masz na tacy podane.Nie zapomnij o rezystorach.Uruchomienie maszyny zajęło mi ok.10 godzin z czego 9 godzin to znalezienie wszystkich błędów .Jedna godzina to wszystkie przeróbki.Tobie zajmie to 20minut.Bardzo ważne jest jak zrobisz układ mechaniczny.Bez zainstalowanych  silników i śrub trapezowych to  ruch w poszczególnych osiach ma odbywać się prawie bez oporu.Jak pochylisz maszynę to kąt 20-30 stopni musi być wystarczający do zainicjowania ruchu.W mojej maszynie prowadnice są z prętów stalowych fi12 przeciąganych zdaje się na zimno.Dokładność(tolerancja) H7 zdaje się.Takie pręty sprzedawane są w odcinkach 6m (60-80zł).W mojej maszynie zużyłem 2m prętów to oznacza ,że materiał mam na jeszcze dwie tego typu maszyny.Łożyska liniowe fi12 a uchwyty na nie  kupisz za grosze w sklepie elektrycznym UZU20(uchwyty na rury) produkowane przez AKS Zielonka.Na jedno łożysko 2 uchwyty w sumie 24 bo jest 12 łożysk.Na każdą oś 4 łożyska.Rysunki wykonałem w Eaglu.Istota wykonania tkwi w dokładności.Pamiętaj,że pręty na osie na swych końcach nie mogą być ostre. Najtrudniejszym elementem montażowym jest wyśrodkowanie nakrętki śruby trapezowej.Po zamontowaniu śruby trapezowej,nakrętki trapezowej i silnika ruch na osiach mimo śruby i silnika powinien odbywać się po przyłożeniu średniej siły.U mnie w kierunku osi x wystarczyło przechylenie maszyny pod kątem 60 stopni .Powodzenia

• Lubię! 2

Dzięki za porady😀. Mam jeszcze jedno pytanie . Jeśli chciałbym zamontować 2 silniki na 1 oś to dało by rade na jednym sterowniku 2 silniki? 

Nie. A4988 ma następujące maksymalne parametry

Absolute Maximum Ratings
Characteristic Symbol Notes Rating Units
Load Supply Voltage VBB 35 V
Output Current IOUT ±2 A
Logic Input Voltage VIN –0.3 to 5.5 V
Logic Supply Voltage VDD –0.3 to 5.5 V
Motor Outputs Voltage –2.0 to 37 V
Sense Voltage VSENSE –0.5 to 0.5 V
Reference Voltage VREF 5.5 V
Operating Ambient Temperature TA Range S –20 to 85 ºC
Maximum Junction TJ(max) 150 ºC
Storage Temperature Tstg –55 to 150 ºC

Zadaj sobie pytanie jaki ciężar chcesz przemieszczać.Siłę jaką musisz przyłożyć by wprawić w ruch ciężar to F=m*g*f  gdzie f to współczynnik tarcia statycznego.To generuje drugie pytanie o zasadność drugiego silnika.Łożyska są po to by zminimalizować tarcie.W tego typu maszynach dąży się do tego by głowica była lekka.W mojej maszynie materiał jest nieruchomy a przemieszcza się głowica z wirującym narzędziem tnącym.W mojej maszynie są silniki nema 17  1,5A  0,45Nm i są nie do zatrzymania.Przy doborze silnika kieruj się momentem trzymającym.Największy ciężar głowicy to silnik wrzeciona u mnie silnik klasy 775(12-24V). Gdybym miał robić drugą maszynę to zamiast dużego ciężkiego silnika użyłbym silnika BLDC do samolotów i kto wie czy nie wymienię.Moc taka sama albo  dużo większa a ciężar mały.Silnik BLDC jest silnikiem bez szczotek (trzyfazowy) co jest ogromną zaletą.O sterowaniu takim silnikiem to gdzieś poczytaj.Zamiast bajeranckich łańcuchów na przewody użyłem dobrej jakości peszel(taka rurka giętka karbowana,elektrycy używają robiąc instalacje elektryczne).

• Pomogłeś! 1

Zawsze zastanawiałem się nad działaniem i obsługą tego modułu oraz jego rodziny. Jednym z planowanych przeze mnie projektów na przyszłość jest właśnie mała frezarka. Wielkie dzięki za ten artykuł, bardzo dobrze wyjaśnił mi moje wątpliwości i odpowiedział na pytania związane z obsługą tego modułu 🙂