Skocz do zawartości

Regulacja fazowa wentylatora 230


Rikardo

Pomocna odpowiedź

Witam, chce zrobić regulację obrotów wentylatora nadmuchowego do kotła. Wyczytałem, że to musi być regulacja fazowa. Trochę jestem zielony z tego i zrobiłem sobie regulację na PWM w mojej Mega 2560, dioda ładnie się zachowywała z zakresem świecenia od 0 do max, lecz po podłączeniu poprzez optotriak MOC3041 i BTA 12/600cw z kilkoma rezystorami dmuchawa niemalże podskakiwała. Zmieniłem projekt na grupową regulację i jest nieco lepiej, ale dalej nie zadowalająco. Muszę użyć regulację fazową jak w oryginalnych sterownikach. Proszę o pomoc w napisaniu projektu, jakiś wzór na przerwania z  odczytem przejścia przez zero, to wszystko co wiem. Proszę o wyrozumiałość i brak wiedzy, ale to moje początki.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, fajnie, że robisz jakiś użyteczno pożyteczny projekt. 

W sprawach elektrycznych myślę, że na tym forum, trudnym do zastąpienia jest @marek1707, może znajdzie chwilę na odpowiedź. Ja niestety nie mam większego pojęcia o czym mowa;).

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za info, ale podzespołów elektronicznych typu triaki, optotriaki itp mam już wcześniej kupione, poskładać w całość to też nie problem takie rzeczy już robiłem i czasem naprawiałem oryginalne sterowniki. Sprzętowo to dla mnie nie problem coś poskładać, dla mnie główny problem napisać program aby moja dmuchawa ładnie się regulowała i dołożyć do programu który  przy pomocy kursu napisałem. Trochę już czytałem na innych forach, ale nie znalazłem nic konkretnego

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bo na MOC3041 regulatora nie zrobisz, co najwyżej wyłącznik. Potrzebujesz MOC3021 (bez wbudowanej detekcji przejścia przez zero).

Poszukaj pod hasłem "MOC3021 arduino dimmer", może znajdziesz coś konkretnego.

 

 • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki, MOC 3041 do sterowania grupowego by się nadał, ale fazowego to nie, masz rację. Idę szukać jak mi doradziłeś, może coś fajnego znajdę. Lubię na konkretnym przykładzie coś zmieniać aby podeszło pod moje oczekiwanie, tak od zupełnego zera ciężko mi zacząć.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli można podpowiedzieć to zrób tak.Weź kartkę papieru narysuj układ kartezjański.Oś poziomą oznacz jako czas.Oś pionową obroty.Narysuj graf jak w czasie mają wyglądać obroty silnika wentylatora.Ten rysunek to część Twojego programu,który przeniesiesz do języka programowania.Punktem odniesienia przy sterowaniu triakiem jest punkt przejścia przez "0". Sinusoida  ma dwa punkty przejścia przez "0". Jak je pozyskać.Najprostszy sposób to zastosować maleńki transformatorek  co to na wyjściu ma 2-2,5V.To wyjście podłącz  do wejścia mostka prostowniczego.Wadą jest to ,że tuż przy wejściu transformatora musisz wstawić filtr bo triak może się włączyć i to będzie niekontrolowana praca urządzenia(kiedyś trochę się naszukałem miejsca gdzie ma być filtr i to jest bardzo praktyczna rada).  Na wyjściu uzyskujemy cykloidę,którą obciążamy rezystorem tak by płynął jakiś maleńki  prąd i to wyjście podłączmy do jednego wejścia analogowego kontrolera.Instrukcja będzie następująca jeśli wejście jest "0"(a raczej w w wąskim przedziale >=, <=) to  delay(mikrosekundy) a następnie impuls np.100µs wyzwalający na wyjściu ,które jest podłączone optotriaka.Opóźnienie delay  zależy zapewne od temperatury,czasu rzeczywistego,etc. Innym sposobem pozyskania "0" jest włączenie do obwodu AC dwóch transoptorów ,które  są podłączone odwrotnie tak by jeden obsługiwał jedną połówkę sinusoidy  a drugi drugą połówkę.Wyjścia podłączamy do dwóch wejść  i wtedy instrukcja będzie jeśli we1=1 i we2=1 to  delay a następnie impuls .Przyglądając się niemieckiemu olejowemu piecowi zauważyłem,że przy starcie zawsze przez jakiś czas następuje przedmuchiwanie instalacji. To przedmuchiwanie powoduje likwidację czapy ciśnieniowej w kominie.Ta czapa objawia się zaniżonym ciągiem a skutek jest taki,że to co się spala jest niedopalone w związku z tym  dym wylatujący z komina  jest czarny.To z kolei powoduje smród,brud i powstanie smogu.Przy bardzo niekorzystnych warunkach atmosferycznych można się zatruć czadem!Zatem dobrze jest uwzględnić w sterowniku czas na przedmuch.W piecu  olejowym to ok.1min.

APPCHP6.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Napotkałem na taki schemat detekcji zera, muszę przemyśleć jak fizycznie to będzie lepiej mi podłączyć, co prawda nie mam transoptora tylko same optotriaki , może by szło to zastąpić, co myślicie ? Muszę jeszcze dużo poczytać, ale pewne to, że na przerwaniach to będzie wykonane, na razie dzięki 

detekcja zera schemat.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Znalazłem w domu transoptor MOCD207R2M taki używa pewien producent sterownika kotła, podłączony jest za transformatorem i mostkiem Gretza już na niskim napięciu  około 12v poprzez jakiś tranzystor i kilka oporników może uda się wykorzystać płytkę którą mam, spróbuję ją uruchomić i może da się wykorzystać

 • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

[code]
#define odczytZero 2
#define dmuchawa 6
volatile int ObrotyWentylatora = 10; 

void setup() {
 attachInterrupt(digitalPinToInterrupt(odczytZero),wlaczDmuchawe,CHANGE);
 pinMode(dmuchawa,OUTPUT); 
 pinMode(odczytZero, INPUT);
}
/*
 1000ms/50Hz=20ms czyli polowka sinusoidy 10ms=10000us
 jezeli moja skala ma miec od 1-100 to 10000us/100=100us  
*/
void loop() {
}

 void wlaczDmuchawe(){
   delayMicroseconds(ObrotyWentylatora*100); //ObrotyWentylatora to regulacja od 1-100 przyciskami
   digitalWrite(dmuchawa,HIGH); 
   delayMicroseconds (10);    
   digitalWrite (dmuchawa, LOW);  
   
}

  

[/code]

Witam ponownie, kupiłem już transoptor PC814 podłączony jak na schemacie i kod jak powyżej, oczywiście tylko to co potrzebne, a odczyty temperatur i całe menu nie kopiowałem. Dmuchawa kręci się wolno szarpie nią. Wiem, że kod jest na delay, ale chyba nie w tym problem, że nie działa, co mam źle napisane ? Regulacja też wiele nie działa. Po odłączeniu detekcji zera od pinu 2 dmuchawa staje. Proszę o pomoc lub sprawdzony kod abym mógł go wykorzystać bo moje L4 się już kończy i nie wiele czasu mi zostało. Jeszcze jedna uwaga, przerwanie wyłączyło całkowicie pracę w pętli głównej więc do każdej zmiany musiałem odłączyć detekcję.

 

 

 

 

moje podlaczenie.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

No ale tak się przerwań nie robi. Przede wszystkim nie CHANGE tylko w tym przypadku FALLING (albo RISING, sprawdź). Poza tym procedura przerwania ma być krótka i tylko sygnalizować dla loop, że było przejście przez zero, a nie trwać 10 milisekund bo dla procka to wieczność. A przede wszystkim nie ma prawa zawierać żadnych delajów!!!

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.