Skocz do zawartości

Regulacja fazowa wentylatora 230


Rikardo

Pomocna odpowiedź

(edytowany)

Powinno być w najprostszej postaci coś takiego:

volatile bool zero=false;
void przerwanie(void)
{
    zero = true;
}

void loop(void)
{
    while (!zero);
    zero=false;
	odczekaj_ile_trzeba;
    impuls_na_triaka;
}

Oczywiście ma to taką wadę, że w loop() dużo więcej nie zrobisz poza ewentualnym odczytem potencjometru (ok. 100 µsec), trzeba by było uruchomić drugie przerwanie od timera które puszcza ping na triaka po określonym czasie... wtedy to ma szanse działać.

Tak w ogóle może kolega @atMegaTona by tu zajrzał? Zdaje się że to akurat temat dla niego...

/edit/

Tutaj masz podobny problem omówiony: https://forum.arduino.cc/index.php?topic=196840.0

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

Będę nad tym myślał, zmienię na RISING, widzę że włożyłeś to do loopa, moja pętla loop trwa około 500 ms ze względu na odczyt pięciu czujników NTC, na razie próbuję bez odczytu czujników aby coś mi nie robiło dodatkowych problemów. Dzięki za podpowiedź, będę próbował coś wykombinować, potrzebna każda podpowiedź

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

To co napisałeś i narysowałeś to obsługuje tylko jedną połówkę sinusoidy.A co z drugą połówką sinusoidy.Wykorzystanie   PC814  do uzyskania dwóch sygnałów przy przejściu sinusoidy przez zero wymaga  procedur falling  i rising używając przerwań zewnętrznych czyli wykrycia zbocza narastającego i zbocza opadającego.Ale wstawiając mostek prostowniczy na wyjściu uzyskasz cykloidę(patrz na układ który zaproponowałeś powyżej 25 kwietnia). To wyjście podłączasz do wejścia transoptora i na wyjściu  transoptora będziesz  mieć dwa impulsy w związku z tym to co napisałeś w programie ma zastosowanie z jedną jednakże uwagą delayMicroseconds (10) może być zbyt krótkie.Moim zdaniem czas  powinien być minimum delayMicroseconds (100). Triaki maja swoje wymagania. Zbyt krótki impuls  może nie załączyć triaka.

obraz.thumb.png.087f32f493d11edfdd307ec1c0344161.png

Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, szymonw napisał:

Wykorzystanie   PC814  do uzyskania dwóch sygnałów przy przejściu sinusoidy przez zero wymaga  procedur falling  i rising

Że co??? Może zanim zaczniesz chrzanić swoje kolejne farmazony zerkniesz uprzejmie do datasheeta PC814  i zobaczysz, że narysowałeś zupełnie coś innego. A pc814 jest stosowany właśnie po to, aby pozbyć się mostka. Jak wreszcie zajrzysz to datasheeta to jest duża szansa, że zrozumiesz dlaczego.

Jak nie potrafisz pomóc to przynajmniej nie przeszkadzaj.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Anonim
(edytowany)

 

Litera "w" we wzorach zastępuje grecką  małą literę  omega.

Kolego ethanak spokojnie przeczytaj ze zrozumieniem.Pominąłeś kluczowe dwa zdania na początku mojego postu.Z drugiej strony muszę przyznać Ci rację -zbyt krótko się przyglądałem zagadnieniu ale jak się przyjrzałem to piszę poniżej.

Pytanie: w którym momencie przestaje świecić dioda w transoptorze.Dzieje się to wtedy gdy na diodzie jest niższe napięcie niż 1,2V -zanika emisja fotonów diody led.Napięcie z transformatora jest 12V czyli maksymalne napięcie U=12x1,41=16,92, U1=U*sin wt zatem U1/U=sin wt stąd wt=arcsin U1/U =arcsin 0,07 =0,07 zatem t=0,07/314=0,22ms czyli 220us . Napięcie wychodzące z transformatora U1 nie ma wartości zero a dioda już przestała emitować co powoduje,że na wyjściu transoptora pojawiła się "1" i ta jedynka wyprzedza rzeczywistą wartość "0" na sinusoidzie o 220µs.Zatem wysłanie impulsu 10µs nic nie wnosi  do pracy triaka.Impuls należy przesunąć minimum o 0,22ms a sam impuls wydłużyć do co najmniej 0,1ms  . Rzeczywistość a założenia teoretyczne to często dwa różne światy.Diabeł tkwi w szczegółach .  Po drugie niestety ale triak ma swoje wymagania i odsyłam do literatury na ten temat(można znaleźć na stronach STM).Ale wracając do rzeczy.Jeszcze raz pytam co z drugą połówką sinusoidy.Silnik jest na prąd stały czy przemienny.I jeszcze jedno kolego ethanak podłącz sobie silnik do SSR-a(tak dla ułatwienia),pobaw się sterowaniem a dowiesz się wielu rzeczy.Zapewniam Cię,że usłyszysz i zobaczysz szczególnie gdy zaordynujesz wartości brzegowe na wejściu sterującym.

Edytowano przez szymonw
Link do komentarza
Share on other sites

51 minut temu, szymonw napisał:

.Jeszcze raz pytam co z drugą połówką sinusoidy.

A zauważyłeś jak jest skonstruowany PC814? Nie chcę tu wnikać w żadne stałe czasowe, bo to się robi normalnie na opóźnieniach (można sobie wyliczyć o ile wcześniej gaśnie dioda transoptora), ale chodzi o to, że obsłuży obie połówki sinusoidy. Spójrz na schemat, który narysował kolega wątkotwórca i na swój.

Tak przy okazji - transoptor możesz podłączyć bezpośrednio do 230V tylko rezystor musisz sobie policzyć.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
(edytowany)

Nie obsłuży obu połówek bo druga dioda jest diodą zabezpieczającą diodę led przed przebiciem.Jak pojawia się druga połówka sinusoidy to na tej drugiej nie  led  jest napięcie rzędu 0,5-1V bo wtedy jest spolaryzowana w kierunku przewodzenia.Twoje ostatnie zdanie,które napisałeś - pisałem o tym w moim pierwszym poście w tym temacie rezystor 180kΩ 1W i po wszystkim,będzie leciutko ciepły.

 

 

 

obraz.png

Edytowano przez szymonw
błądne rozwiązanie
Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, szymonw napisał:

Nie obsłuży obu połówek bo druga dioda jest diodą zabezpieczającą fotodiodę przed przebiciem.

Aż sprawdziłem bo przecież mogłem się pomylić - ale jednak nie jest.

A tak z ciekawości - skąd tam wziąłeś fotodiodę?

8 minut temu, szymonw napisał:

dalej wejście analogowe

Rozumiem że chcesz do tego przerwanie podłączyć? Ciekawe jak? Bo do komparatora owszem się da... ale do przetwornika A/C niespecjalnie.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
(edytowany)

sorry, nie fotodioda a led .A to ostatnie rozwiązanie skasowałem bo   to błędne rozwiązanie.

 

 

Edytowano przez szymonw
błędna informacja
Link do komentarza
Share on other sites

Panowie, jeżeli chodzi o fizyczne podłączenie zrobię jak będzie trzeba, to nie problem, ale może poczekam aż się dogadacie i ustalicie coś jednoznacznie

Z elektroniki mam niewielką wiedzę, poczekam na konkrety. Dzięki za każdą uwagę, staram się to jakoś zrozumieć

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Jakby co to przy okazji znalazłem coś takiego: https://forum.arduino.cc/index.php?topic=149840.0

Gotowy kod generowania przerwania od komparatora.

Poza tym wydaje mi się, że jeśli chodzi o podłączenia wszystko jest OK, kwestia napisania programu który toto obsłuży.

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
Cytat

Witam, chce zrobić regulację obrotów wentylatora nadmuchowego do kotła. Wyczytałem, że to musi być regulacja fazowa. 

Zasadniczo to regulacja fazowa, nie jest dobrym pomysłem w przypadku wentylatora kotła CO. W praktyce lepiej się sprawdza regulacja grupowa (prostsza notabene w realizacji), i tak się najczęściej to robi. Pomijam, już fakt że silniki wentylatorów 230V regulacji fazowej specjalnie nie lubią. Przy bardzo małym współczynniku mocy, jeśli silnik stał w miejscu, to utknie, zacznie się przegrzewać i spali. Dodatkowo taka regulacja mocno sieje, zakłóceniami po sieci. Zły i kłopotliwy pomysł.

Jeżeli masz nie zadawalające wyniki przy regulacji grupowej poeksperymentuj z długością grupy. Standardowo stosuje się długość 10 lub 20 przebiegów (pełnych) sinusa na grupę. Daje to precyzje odpowiednio 10 i 5%. To wbrew pozorom wystarcza, i tak najmniejszy okres sterowania to jeden pełny przebieg sieci.

Jak masz wątpliwości czy wentylator dobrze będzie pracował z sterowaniem fazowym, najprościej sprawdzić to podłączając go do regulatora mocy dla żarówki. Jesli na nim to nie pójdzie stabilnie w całym oczekiwanym zakresie regulacji, to nie ma sensu męczyć tematu.

Edytowano przez BlackJack
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki Wam koledzy za podanie ciekawych namiarów, muszę to przeanalizować i spróbuję uruchomić u siebie, fajny ten filmik, od tego zacznę, to wydaje się dla mnie bardziej proste, a w linku ethanak jest dla mnie trochę za skomplikowane, nie mam jeszcze takiej wiedzy by to ogarnąć -jeszcze to poczytam w między czasie

Sterowanie grupowe zostawię na koniec jak nic mi nie wyjdzie innego

6 godzin temu, ethanak napisał:

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.