Skocz do zawartości

Mierzenie częstotliwości multimetrem


KD93

Pomocna odpowiedź

Witam

Najgłupsze chyba moje pytanie na forum jak dotąd:

Jak się podłącza częstotliwościomierz? Szeregowo? Równolegle? Albo jeszcze jakoś inaczej.

Jeżeli jest potrzebna instrukcja to zeskanuję, bo jest po angielsku i niektórych rzeczy nie rozumiem. Miernik to multimetr z możliwością pomiaru częstotliwości, nie żaden oscyloskop.

Link do komentarza
Share on other sites

Multimetr z pomiarem częstotliwości zawsze podłącza się równolegle, tak jak woltomierz, ale nie w każdym multimetrze może być wszystko jedno, na którą końcówkę pójdzie sygnał, czy na tą od masy, czy tą od pomiaru.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Myślę że jak weźmiesz jedną sondę dasz do minusa, a drugą przyłożysz do miejsca, gdzie chcesz zmierzyć częstotliwość przebiegu, to będzie dobrze. W zasadzie to robi się bardzo podobnie jak w oscyloskopie.

Tylko pamiętaj, że zwykły multimetr mierzy tylko do jakiś 20kHz. Ale dobrym miernikiem też da się dużo wyższe częstotliwości zmierzyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam dobry miernik 🙂 Mierzy częstotliwość do 30Mhz.

Dobra pomierzyłem i teraz mam tak:

Jeżeli przykładam sondę czerwoną do anody diody ir, a sondę czarną do katody diody ir to wychodzi mi jakieś 34kHz. Jeżeli natomiast tę sondę czarną przyłożę do masy układu, to mi wychodzi 36kHz 48% (wacha się w granicach 0,5kHz). Jeszcze jedna ważna rzecz: częstotliwość jest zadawana przez układ NE555. Który pomiar jest właściwy?

Link do komentarza
Share on other sites

Żeby to był PDF 😉 Zeskanuję, chociaż wydaje mi się że prawidłowy jest ten drugi pomiar, z sondą do masy układu (katoda diody IR jest podłączona do Attiny13, może to trochę mylić). Aktualnie go rozłożyłem bo coś mi się zaczęło psuć, na razie popróbuję uruchomić odpowiednią reakcję na podczerwień przy pomocy pilota RC5, potem zacznę kombinować z tym NE555 i 36kHz.

Link do komentarza
Share on other sites

Po mojemu drugi pomiar jest lepszy (dokładniejszy) - analizatorami stanów logicznych/oscyloskopami mierzy się tak samo. Myślę, że ten pierwszy pomiar może być zafałszowany przez jakieś czasy narastania/opadania zbocz, przesunięcie w czasie czy coś na diodzie ir.

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra wszystko już pomierzone i działa. Bardzo ciężko ustawić 36kHz potencjometrem, bo dotykając montażowego potencjometru metalowym śrubokrętem częstotliwość wzrasta o jakieś 2kHz. W końcu udało mi się uzyskać jakieś 37kHz i czujnik działa prawidłowo.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.