Skocz do zawartości

Ekspander PWM na i2c


Kamil110501

Pomocna odpowiedź

2 minuty temu, deshipu napisał:

No więc w sterownikach LED-ów już masz tę sprawę załatwioną, bo albo mają ten tranzystor już wbudowany, albo nawet mają porządny sterownik stabilizujący prąd na wszystkich wyjściach.

Ale do wentyatorów potrzebuję napięcia 12V, i do jednej takiej linii mogę podpiąć wtedy kilka wentyatorów. Jeden wentlator pobiera około 0,2A. I dalej będę chciał zbudować ten sterownik do silników szczotkowych 24 lub 36V. Więc chyba lepiej będzie mi wziąć attiny i kilka tranzystorów i zrobić to raz a nie do każdego inne

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz... jak coś jest do wszystkiego do jest do niczego. Weź tego attiny i zrób na nim sterownik do wentylatora, a potem weź jakikolwiek sterownik do silników i zrób na nim jeździdło. Na attiny i tak nie zrobisz bo ma nóżek za mało, a swoją drogą nie jestem pewien, jak silniki dostosowane do pracy z prądem stałym lub niską częstotliwością PWM zareagują na prąd o częstotliwości o dwa rzędy większej niż ta, z którą powinny pracować. W sumie silnik to taka cewka... a cewki wraz ze wzrostem częstotliwości mają swoje fochy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

4 minuty temu, ethanak napisał:

Można też postawić atmegę albo w ogóle arduino. Tylko po co?

Na przykład po to, żeby mieć dość nóżek. Albo żeby się nie trzeba było na szybko uczyć jak to programować. Albo bo już masz w szufladzie i nie musisz specjalnie zamawiać. Może być milion powodów. Równie dobrze mogę zapytać dlaczego attiny13 jak jest taki padauk PMS150 za trzy centy od sztuki...

Link do komentarza
Share on other sites

 

9 minut temu, ethanak napisał:

Sam sobie odpowiedziałeś

Ale to ty zadałeś pytanie, Szerloku.

Czyli podsumowując, kolega ma użyć attiny13, które ma za mało nóżek, bo ty je masz w szufladzie. Logiczne, w sumie. Że też sam na to nie wpadłem.

Link do komentarza
Share on other sites

Super pomysł 🙂 Muszę to gdzieś opublikować, może bloga sobie założe albo co...

A tak na serio wracając parę postów wcześniej. Masz dużo większe doświadczenie ode mnie - co sądzisz o podłączaniu silników do PWM o wyższej częstotliwości? W końcu wirnik silnika to też cewka, jak się zachowa przy okolicach 20 - 30 kHz? Poważnie pytam...

Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, ethanak napisał:

Super pomysł 🙂 Muszę to gdzieś opublikować, może bloga sobie założe albo co...

A tak na serio wracając parę postów wcześniej. Masz dużo większe doświadczenie ode mnie - co sądzisz o podłączaniu silników do PWM o wyższej częstotliwości? W końcu wirnik silnika to też cewka, jak się zachowa przy okolicach 20 - 30 kHz? Poważnie pytam...

Dużo płynniej będzie działać regulacja prędkości. Będzie bardziej liniowa. Przynajmniej przy silnikach szczotkowych, ale nwm jak w tych wiatrakach komputerowych, tam nie ma szczotek.

 

A do silników szczotkowych lutuje się kondziory bo podczas pracy takiego silnika pojawiają się szpilki napięcia znaczenie przekraczające napięcie pracy silnika. Kondensatory wygładzają te szpilki praktycznie do zera. I dzięki temu mikrokontroler się nie zawiesi albo w gorszym przypadku uszkodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

No tak. Ale filtr muszę dać na wyjściu (między driverem a silnikiem) i jakaś tam część mocy (jaka?) będzie się wytracać na filtrze. Coś jak w pasywnym systemie audio do wysterowania woofera...

Czy w takim przypadku nie lepiej sterować silnikiem z jakąś poludzką częstotliwością (czyli użyć czegoś typowego ze sklepu) a attiny z wyjścirm na wentyla (tu nóżek wystarczy) zastosować do wentylatora?

(po przeczytaniu drugiego posta)

Nie chodzi mi o chwilowe przekroczenie napięcia, bo to akurat dla silnika nie jest groźne. Zastanawiam się, czy przy wyższej częstotliwości wirnik w ogóle zadziała, bo jednak cewka potrzebuje trochę czasu aby się ruszyć... a kondensator połączony równolegle z cewką ostatnią rzeczą którą robi jest wygładzanie  napięcia (czy prądu, czy czegokolwiek).

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, ethanak napisał:

No tak. Ale filtr muszę dać na wyjściu (między driverem a silnikiem) i jakaś tam część mocy (jaka?) będzie się wytracać na filtrze. Coś jak w pasywnym systemie audio do wysterowania woofera...

Czy w takim przypadku nie lepiej sterować silnikiem z jakąś poludzką częstotliwością (czyli użyć czegoś typowego ze sklepu) a attiny z wyjścirm na wentyla (tu nóżek wystarczy) zastosować do wentylatora?

(po przeczytaniu drugiego posta)

Nie chodzi mi o chwilowe przekroczenie napięcia, bo to akurat dla silnika nie jest groźne. Zastanawiam się, czy przy wyższej częstotliwości wirnik w ogóle zadziała, bo jednak cewka potrzebuje trochę czasu aby się ruszyć... a kondensator połączony równolegle z cewką ostatnią rzeczą którą robi jest wygładzanie  napięcia (czy prądu, czy czegokolwiek).

Tyle wiem że 20-35kHz jest ok, nie ważne czy steruje się silnikiem za pomocą PWM'u czy on off zawsze do niego lutuje się kondziory bo tak czy siak przy przeskakiwaniu szczotek między cewkami będą te szpilki napięcia.

Link do komentarza
Share on other sites

To że się lutuje kondensatory to jedno, a czy zestaw składający się z dość dużej indukcyjności zasilany czymś o częstotliwości 50 razy wyższej niż przewidziana będzie w ogóle działać... to drugie. A jeśli nawet zadziała, to czy zgodnie z oczekiwaniami?

To tak jak z głośnikiem, jak podasz wooferowi jakiś kiloherc albo dwa to zwariuje... a gdzie 20? Kilowatowej paczce basowej możesz ten kiloherc zapodać, usłyszysz tyle co w słuchawkach.

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, ethanak napisał:

To że się lutuje kondensatory to jedno, a czy zestaw składający się z dość dużej indukcyjności zasilany czymś o częstotliwości 50 razy wyższej niż przewidziana będzie w ogóle działać... to drugie. A jeśli nawet zadziała, to czy zgodnie z oczekiwaniami?

To tak jak z głośnikiem, jak podasz wooferowi jakiś kiloherc albo dwa to zwariuje... a gdzie 20? Kilowatowej paczce basowej możesz ten kiloherc zapodać, usłyszysz tyle co w słuchawkach.

Powyżej 20kHz nic nie usłyszysz, przetestowałem jedne silniki takie małe zabawkowe na 60kHz i działają normalnie nic sie z tym nie dzieje. Więc jak widać działa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.