Skocz do zawartości

Ekspander PWM na i2c


Kamil110501

Pomocna odpowiedź

55 minut temu, deshipu napisał:

Czekaj, bo to co piszesz nie ma najmniejszego sensu. I2C czy PWM? Może napisz co chcesz osiągnąć. Multipleksujesz I2C, generujesz PWM i chcesz to sterować z I2C, czy coś jeszcze innego?

Ekspandera który będzie się komunikował po magistrali i2c, który będzie mógł generować pwm z częstotliwością 25kHz

Link do komentarza
Share on other sites

Nic mi nie przychodzi do głowy — normalnie używam do PWM PCA9685, ale to ma tylko około 1kHz maksymalnie. W twojej sytuacji pewnie bym po prostu zaprogramował attiny żeby generował dwa sygnały PWM i słuchał jako slave I2C.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dobra dzięki, to raczej wezmę to AtTiny i zaprogramuje, nwm czy ten lp5009 nawet w Polsce kupi i ma trochę za wysoką częstotliwości PWM'u, a myślałem pierwsze nad atmegą8, ale attiny jest mniejsze ma mniej wyprowadzeń więc będzie mniej miejsca zajmować a nie jest potrzebna mi duża ilość pinów.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mam zamiar zrobić sterownik do wentyatorów komputerowych i w przyszłości silników szczotkowych do dosyć prostego pojazdu. Chcę to zrobić na magistrali i2c żeby do w dosyć prosty sposób podłączyć np. do raspberry pi żeby nie zajmowało to sporo miejsca i nie zajmowało wielu pinów gpio. I jedyną przeszkodą zawsze jest ta częstotliwość PWM'u.

Link do komentarza
Share on other sites

Czekaj moment... pojazdów parę zrobiłem, zawsze podpinałem sterownik do wyjścia Arduino (coś koło pół kiloherca) i wszystkie jeździły.

Czyżby wentylator wymagał 50 razy większej częstotliwości? Skąd takie informacje/pomysły?

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, ethanak napisał:

Czekaj moment... pojazdów parę zrobiłem, zawsze podpinałem sterownik do wyjścia Arduino (coś koło pół kiloherca) i wszystkie jeździły.

Czyżby wentylator wymagał 50 razy większej częstotliwości? Skąd takie informacje/pomysły?

Wpisz w google "cpu fan PWM frequency". Z tąd się o tym dowiedziałem że wiatraki te powinny działać z PWM'em o takiej a nie innej częstotliwości. A od piszczenia cewek przy PWM'ie z arduino bez ustawienia preskalera na wyższą częstotliwość np. coś około 30kHz (nie pamiętam teraz dokładne jaka tam częstotliwość była) można szału dostać. 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Kamil110501 napisał:

Mam zamiar zrobić sterownik do wentyatorów komputerowych i w przyszłości silników szczotkowych do dosyć prostego pojazdu.

No to użycie sterownika LED-ów daje ci taką zaletę, że on już ma wyjścia przystosowane do zasilania tych LEDów, więc nie musisz się bawić w dodatkowe tranzystory/mostki/sterowniki silników. Jak się trochę rozejrzysz, to znajdziesz takich chipów więcej, na przykład ISSI ma ich całą masę. Wyższa częstotliwość chyba nie powinna przeszkadzać.

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, deshipu napisał:

No to użycie sterownika LED-ów daje ci taką zaletę, że on już ma wyjścia przystosowane do zasilania tych LEDów, więc nie musisz się bawić w dodatkowe tranzystory/mostki/sterowniki silników. Jak się trochę rozejrzysz, to znajdziesz takich chipów więcej, na przykład ISSI ma ich całą masę. Wyższa częstotliwość chyba nie powinna przeszkadzać.

Ale ledów to tym zasilać nie mam zamiaru ale wentyatory

 

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, deshipu napisał:

Ale jeśli te wentylatory biorą więcej niż te 20-40mA prądu, to nie możesz ich tak sobie podłączyć do portów GPIO mikrokontrolera.

Wiem ale to pierwszy lepszy tranzystor załatwi sprawę.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.