Skocz do zawartości

Ekspander PWM na i2c


Kamil110501

Pomocna odpowiedź

Z tego co wiem z fizyki w szkole podstawowej, efekt cewki jest taki, że przeciwstawia się ona zmianom prądu. Im wyższa częstotliwość, tym bardziej te zmiany będą wygładzane. Dlatego w głośniku to się nie sprawdza — bo tam energia pochodzi ze zmian. Ale w silniku jest dokładnie odwrotnie, nie chcesz, żeby działał jak głośnik, chcesz żeby pracował równo. Dlatego wydaje się, że wyższa częstotliwość właśnie będzie lepsza.

Druga sprawa to to, że skoro i tak masz tam cewkę i kondensator, które to wszystko dość mocno wygładzają, to naprawdę małe znaczenie ma częstotliwość sygnału. Kolega wspomina płynność zmian i rzeczywiście, jak masz 50Hz PWM, to zmiana pojawi się po 1/50 sekundy, a jak masz 25kHz, to po 1/25000, ale to nie ma najmniejszego znaczenia przecież w przypadku mechanicznego silnika o sporej bezwładności — on i tak nie zareaguje z taką szybkością.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja tylko pytam... a o ile wiem to zasilenie cewki sygnałem prostokątnym o zbyt dużej częstotliwości może się skończyć smętnie.

Ale pozostaje moje stare pytanie: skoro wszyscy sterują silnikami PWM-em w okolicach pół kiloherca, skoro istnieją gotowe, przystosowane do tego układy/moduły - jaki sens ma podwyższanie tej częstotliwości?

 

Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, ethanak napisał:

jaki sens ma podwyższanie tej częstotliwości?

Wyniesienie jej poza zakres słyszalny, głównie. Żeby ci potem nie piszczały żarówki, zasilacze, wentylatory, etc. A przynajmniej żeby piszczały w zakresie, którego nie słyszysz, żebyś mógł dostawać na głowę, ale nie wiedział od czego.

W miarę jak technika idzie do przodu i tanieją pewne rozwiązania, wyższe częstotliwości stają się bardziej dostępne i jak popatrzysz na nowsze sterowniki LED-ów i/lub silników, to wszystkie obsługują częstotliwości powyżej tych 22kHz.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Aj tam, aj tam, zaraz czytać. Wystarczyło  nie chodzić na wagary na fizyce i potem nie płakać, że jak ociec cielacka panu ucycielowi nie dadzom to sie nie dostane na  Informatykie i Zażomdzanie...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.