Skocz do zawartości

Płytka prototypowa Atmega328p - projekt eagle


Mike84

Pomocna odpowiedź

Witam

Odnośnie tego kondensatora na pinie RESET bezpiecznie jest dać zworkę aby na czas programowania procesora odłączyć go od pinu reset. Miałem przypadek gdzie kiedyś też kondensator 100nF zastosowałem na pinie RESET na procesorze Atmega328 i nie mogłem wgrać napisanego przez siebie programu, który był dobrze napisany. Wiec zacząłem szukać źródła problemu i natrafiłem na taki artykuł: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/minimalne-podlaczanie-pinow.html#reset_vs_kondensator

Faktycznie po usunięciu kondensatora program się wgrał i wszystko działało jak należy. Dlatego kiedy wiem w jakich warunkach działa urządzenie to owszem dodaje go ale razem ze zworka, aby gdy zajdzie potrzeba wgrania programu na czas jego wgrywania był niepodłączony. W artykule tym będzie napisane aby nie dawać kondensatorów większych niż 100nF bo wtedy może wystąpić problem z graniem programu, ale jak widać nawet 100nF może zakłócić proces wgrywania programu do procesora.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No różnica jest dość spora, to trzeba przyznać 😆

Ale jeśli chodzi o kwestie połączeniową to wszystko mi wtedy działało, nie miałem tylko podpiętego kwarcu, ale on tutaj nie jest problemem, ponieważ po odlutowaniu sytuacja pozostaje bez zmian. Może chodzi tutaj o odległości elementów od siebie? Słyszałem, że to może mieć duże znaczenie?

Przyjże się też jeszcze dokładniej kondensatorkowi przy przycisku resetu, być może on faktycznie jest tutaj winowajcą.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cechą wspólną obu płytek jest połączyć elementy w w działający układ ale na płytce stykowej zawsze mogą wystąpić problemy w postaci niestykających połączeń czyli zaśniedziałe nóżki elementów wyrobione styki płytki. Ja generalnie miałem problem na zaprojektowanej PCB więc aby zaprogramować procka musiałem wylutować kondensator i wtedy program się wgrał bez problemu. Jak już wykorzystujemy kondensator na pinie RESET warto przy projektowaniu uwzględnić zworkę. To tylko dwie minuty pracy i koszt kilku groszy ale dzięki temu eliminujemy jeden problem i wtedy gdyby zaistniał problem z wgraniem programu to szukamy przyczyny gdzie indziej.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tylko bym się jeszcze zajął kondensatorami C202 i C205 chodzi o to aby dać je jak najbliżej nóżek procesora bo odległość też może mieć znaczenie na filtrowanie napięcia zasilającego procek. Bywały przypadki gdzie pomimo zastosowanie kondensatorów na pinach zasilających procek występowały problemy z prawidłowym działaniem układu. Im bliżej tym lepiej.

Jeżeli płytka będzie wykonywana czy w warunkach domowych czy przez zewnętrzną firmę to warto zrobić wylewke masy. W przypadku pierwszej metody zużyje się mniej roztworu trawiącego a dodatkowo urządzenie będzie lepiej zasilane a co więcej masa działa jak ekran na zakłócenia zewnętrzne jak oraz zakłócenia generowane przez układy płytki.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Zrobiłem już drugą wersje płytki, poprawiając wszystkie błędy i uwzględniając uwagi, wygląda to teraz w ten sposób:

Atmega8sch.thumb.png.48a58343bbbbf81a441197856f1441db.pngAtmega8.thumb.png.29fe67b1086cd3dba22106c1e5324c7c.png

Wrzuciłem to do wytrawiacza i zobaczę czy będzie działać, na przyszłość będę jeszcze pamiętał o rozlaniu masy 🙂

Edytowano przez Mike84
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

A więc tak to wygląda:

116265086_972790309812468_6372005183266529092_n.thumb.jpg.415fd300f73b65e563d8eb5a71f40ec6.jpg116436157_320636246007689_7423950092521045876_n.thumb.jpg.7e327ac98deba71241a2180e42298139.jpg

I tym razem wszystko działa. Prawdopodobnie nawet rozgryzłem co było nie tak z poprzednią, mianowicie na tamtej program próbowałem wgrać do dwóch mikrokontrolerów: atmegi328p - która okazała się spalona oraz na atmedze88 - która z kolei nie jest chyba obsługiwana przez WinAVR, pewnie to kwestia brakujących bibliotek. W szafie miałem jeszcze atmege8, trochę uszkodzoną, bo są oderwane dwie nóżki (Porty I/O), więc wcześniej nie brałem jej pod uwagę, ale z ciekawości wpiąłem ją do podstawki i poszło! Program się wgrał!

Czyli wychodzi na to, że prawdopodobnie poprzedni układ też był sprawny 😆

Dzięki wszystkim za pomoc i cenne rady 🙂

 

 

Edytowano przez Mike84
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.