Skocz do zawartości

Łączówki do płytki stykowej ze skrętki sieciowej


Leogict

Pomocna odpowiedź

Witam, robię łączówki do płytki stykowej SD12N ze skrętki komputerowej. Miałem jej 3m. Ściągnąłem izolację, porozkręcałem pary skręconych przewodów i wyszło mi 24 kawałki w długościach 80-120cm. I teraz zastanawiam się, na jakiej długości kawałki pociąć te druty tak, aby mieć dobry zestaw łączówek do tej płytki stykowej. Będę na niej robił proste układy, m.in. z książek "wyprawy w świat elektroniki". Chciałbym uzyskać coś takiego:

klik

klik

Wstępnie myślałem o odcinkach 20 cm i krótszych, ze skokiem 2cm. Jakiej długości łączówki się najczęściej przydają? Na jakiej długości pociąć te przewody do płytki stykowej SD12N ?

Link do komentarza
Share on other sites

ja bym Ci radził zrobić tak: na razie ich jeszcze nie tnij, a ucinaj sobie kawałki jak będziesz składal układy, tak żeby było Ci wygodnie. Możesz ciachać wtedy od razu kilka, będziesz miał do bardziej złożonych układów.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jednej osobie bardziej przydadzą długie kawałki, drugiej krótkiej. Z całą pewnością nie można tego potraktować schematycznie 😉

Swoją drogą skrętka jest na tyle tania, że możesz sobie spory zestaw kabelków zrobić za niewielkie pieniądze, nie zastanawiając się które długości przydadzą się bardziej. Choć na moje z tych 20cm jakoś specjalnie często nie będziesz korzystał 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

ja do płytki stykowej i swojego układu prototypowego docinam kable na bieżąco tyle ile potrzebuje tyle ucinam, chyba że mam jakiś gotowy. Skrętka wcale nie jest taka droga i wcale nie trzeba z niej robić jakichś ekstra kabli. Zdejmuje izolacje wtykam i mam, krótko zwięźle i na temat, a jak to wygląda wizualnie to już inna sprawa 😃

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ważne jest jeszcze, aby ściągać izolację bardzo delikatnie. Ja jak miałem cieńką skrętkę to naciąłem przypadkowo drucik, który potem oderwał się i został w płytce stykowej. Nigdy nie tnij izolacji nacinając prostopadle.

A co do długości to proponuję tak jak piszą inni. Poza tym przycinając drucik na dany wymiar można uzyskać dużą przejrzystość i estetyczność układu na płytce stykowej. Jako przykład podam

, jest to mój czujnik odbiciowy, na początku jest zbliżenie na układ na płytce stykowej.
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

KD93, powiem Ci szczerze ... pedantyczne podejście na tej Twojej płytce, u mnie zawsze kable sterczą i w ogóle masakra 😃

Masz racje z tym ostrożnym zdejmowaniem izolacji, jak się to źle zrobi, natnie żyłę to później lubi się złamać i zostać w płytce 😃, no a nie wspomnę już o tym, że podczas wtykania lubi się wygiąć w miejscu nacięcia 😃.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Do ściągania izolacji polecam automatyczny ściągacz, który wygląda np. jak ten: http://www.wisp.pl/galerie/s/sciagacz-izolacji_454.jpg

Wiąże to się z pewnymi kosztami(ok. 50zł), ale powinien długo posłużyć,a tańszych nie warto kupować - miałem jeden i przy pierwszej próbie odizolowania kabelka rozpadł się na 2 części.

Odnośnie łączówek, powiem tak: można bawić się robiąc je samemu, ale gotowe zestawy, w taki przezroczystych pudełkach znacznie ułatwiają sprawę. Są solidnie wykonane, a ich długość idealnie pasuje do rozstawu dziurek w płytce. Takie układy wyglądają wtedy o niebo lepiej, no i są bardzo przejrzyste, co ułatwia wyszukanie i eliminację błędów.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja na początku pociąłem kawałki po ok. 8cm, a teraz docinam sobie takie jakie mi aktualnie potrzeba. Zrobiłem sobie też peryferia np. LCD z przylutowaną od razu skrętką, tylko do prototypów. Trochę denerwujące jest, że czasami jakiś kabelek się wysunie, albo przez pomyłkę wtyknę w inną dziurkę i później trudno znaleźć przyczynę niedziałania układu w gąszczu chaotycznych kawałków skrętki.

BTW. Wtykacie goldpiny w stykówkę? Nie powoduje to jej rozginania?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wtykacie goldpiny w stykówkę? Nie powoduje to jej rozginania?

Czasami jak zachodzi taka potrzeba to wtykam, mówiąc szczerze nie zauważyłem by z tymi otworami gdzie były goldy był jakiś większy dramat, że kable wypadają czy coś.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem co Wy macie z tą skrętką, moim zdaniem słabo spełnia ona swoje zadanie w płytce stykowej. O wiele lepszym rozwiązaniem jest pojedynczy przewód z kabla telefonicznego. Mam nawet 'w spadku po dziadku' parę metrów samego pojedynczego przewodu, doskonale nadaje się do płytki stykowej.

Link do komentarza
Share on other sites

BTW. Wtykacie goldpiny w stykówkę? Nie powoduje to jej rozginania?

Tak często wtykam, nic złego się nie dzieje. Co do peryferiów to tez mam świetną płytkę z LCD, bardzo proste ścieżki, robiłem pisakiem i nawet nieźle wyszło 😃 Regulacja kontrastu, dowolne podłączanie podświetlenia i te inne.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.