Skocz do zawartości

Raspberry Pi Pico - podstawy dla zielonych


H1M4W4R1

Pomocna odpowiedź

Drobna uwaga: rozumiem że doskonale potrafisz poruszać się w środowiskach multicore i semafor jest dla Ciebie czymś naturalnym, ale dla początkujących może być nieco trudny do zrozumienia. Poza tym w większości przypadków można z powodzeniem użyć critical_section czy mutexów. Nie lepiej zacząć od tego?

I ciekawostka: u mnie (Ubuntu 20.04) Pico Project Generator uruchomiony z GUI odwrotnie reaguje na checkboxy "Console over UART" i "Console over USB". W razie czego warto sprawdzić, czy prawidłowo zostały wygenerowane wpisy w CMakeLists.txt, dokładniej chodzi o linijki pico_enable_stdio_uart i pico_enable_stdio_usb.

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, ethanak napisał:

Drobna uwaga: rozumiem że doskonale potrafisz poruszać się w środowiskach multicore i semafor jest dla Ciebie czymś naturalnym, ale dla początkujących może być nieco trudny do zrozumienia.

A czy chciałbyś łowić ryby wędką kiedy płynąłbyś kutrem? 😉 To jest bardziej "crash course" - jak ktoś czegoś nie rozumie to zawsze może dopytać - wiem, że w pisaniu kursów demonem nie jestem i coś mogę pominąć. Osobiście nigdy nie korzystałem z mutexów i prawdopodobnie nie będę (o ile nie będę tego potrzebował w jakimś dziwacznym programie), ale mam kilka lat doświadczenia z je[cenzura]m się z multicore w Unity... 😄

Ogólnie system semaforów jest stosowany praktycznie w każdym programie obsługującym wiele rdzeni (czasem zamiast semaforów są zmienne i semafory są asynchroniczne, ale tego wolałem nie poruszać, bo używanie jednej zmiennej na wielu rdzeniach to temat dużo bardziej skomplikowany niż semafory i bardzo łatwo coś zepsuć...). 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

20 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Osobiście nigdy nie korzystałem z mutexów

Nie chciałbym być źle zrozumiany, ale jeśli czegoś nie używasz (np. z tego powodu bo nie) to nie jest powód aby twierdzić, że jest to złe. Szczególnie critical_section może być bardziej zrozumiały dla AVR-owców (wiesz, te wszystkie włączenia/wyłączania przerwań, czy makra w stylu ATOMIC_BLOCK).

20 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

mam kilka lat doświadczenia z je[cenzura]m się z multicore w Unity...

A kogo to wzrusza? Co maja wspólnego Twoje przeżycia łóżkowe z Unity - z programowaniem Pico? A jeśli chodzi o "lata doświadczeń" - wybacz, ale znalazłoby się na tym forum parę osób z "nieco" większym doświadczeniem.

20 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Ogólnie system semaforów jest stosowany praktycznie w każdym programie obsługującym wiele rdzeni

Ogólnie można przyjąć, że mutex to też semafor. Poczytaj sobie któregoś dnia jak to działa 😉

  

21 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

A czy chciałbyś łowić ryby wędką kiedy płynąłbyś kutrem?


A czy chciałbyś angażować kuter wraz z niezbędną załogą jeśli chciałbyś złowić sobie jedną rybkę na kolację?

 

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 15.03.2021 o 20:44, H1M4W4R1 napisał:

Uwaga: jeżeli korzystasz z Windowsa zaparz sobie szklankę melisy, gdyż instalacja środowiska na Windowsie to horror 😉

Przypomina mi to instalację Eclipse i Amtel Toolchain😱 Po chyba dwóch instalacjach i konfiguracjach spowodowanych zmianą komputera przestawiłem się na Arduino dla AVR i na microPythona dla ESP. I już nie widzę sensu pisania w C na RPi Pico bo żeby pisać w micropythonie trzeba tylko zainstalować Thonny🙃

Nie żebym komuś ten kurs odradzał, po prostu ta melisa to niezbędna jest do tego😆

Link do komentarza
Share on other sites

Co to jest "slice" - nie znam tego terminu. Prośba o wyjaśnienie - może ma jakąś inną nazwę?

cytat:

"W Pico PWM jest obsługiwany przez Slice oraz kanały. Mamy do dyspozycji 8 slice’ów, gdzie każdy ma po dwa kanały, Niektóre kanały sa przypisane do różnych pinów Pico co obrazuje poniższa ilustracja. Literami oznaczone są kanały, a cyframi numer slice’a."

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, wr90 napisał:

Co to jest "slice" - nie znam tego terminu. Prośba o wyjaśnienie - może ma jakąś inną nazwę?

Kolega ethanak zabronił mi robić za interfejs do Google'a 😞 

Slice to inaczej "kawałek" - po prostu jest to jedna z sekcji zegara/licznika dla PWM... Jak w STM czy Arduino możesz mieć PWM na danym timerze, tutaj slice pełni rolę timer'a. Trochę to bardziej skomplikowane, a jestem zwolennikiem zdania: jak działa to działa i na [PPF] drążyć temat...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.