Skocz do zawartości

Zabezpieczenie MCP2515 - dioda prostownicza + zenera


H1M4W4R1

Pomocna odpowiedź

W skrócie - czy dany schemat jest dobrym rozwiązaniem?

https://tinyurl.com/yhphfhdk

image.thumb.png.79010fe6bdda4ed3f6cbbd8c991237dc.png

Dioda prostownicza (0.2 lub 0.7Vd), (5A / 1A Imax). Z moich szybkich obliczeń wynika, że na diodzie będzie wydzielała się teoretycznie moc rzędu 7mW (10mA * 0.7V), 10mA to pobór MCP2515 (wprawdzie to dane dla 5V, ale dla 3.1/2.6V prąd powinien być niższy, biorę to jako typ. scenariusz).

Dioda Zenera to 5.6V 2%, więc gdy górne źródło napięciowe będzie miało 5V to dioda nie będzie przewodzić. Umieszczenie diody nie ma znaczenia, przełącznik reprezentuje tylko i wyłącznie status źródła napięciowego. Zwarcia będą krótkotrwałe (0.1-0.5s) stąd brak bezpiecznika.

Dolne źródło to 3.3V (pull-up mikrokontrolera). Może być włączony podczas gdy linia 5V nie jest zasilona. Dioda prostownicza ma zapobiec przebiciom napięciowym wewnątrz układu (jeden już się zjarał w ten sposób), a Zenera ma zabezpieczyć układ przed przebiciem linii 12V do 5V (jakby jakiś kretyn czyt. ja zrobił zwarcie na liniach zasilania..., bo jakiś bardzo mądry osobnik (ten sam co powyżej) w złączu dał 5V i 12V obok siebie nie oddzielone masą... 😄).

Oczywiście diody prostownicze będą na wszystkich pinach SPI od MCP2515 (SCK, SI, SO, CS no i już dla formalności GND, co by "zabezpieczyć" przed reverse polarity). Wprawdzie wtedy w układzie będzie zwarcie, ale dioda raczej nie ucierpi, bo prąd będzie ograniczony przez zasilacz (OCP/OLP) do 1.25A (+/- 25%), gdzie dioda to będzie Shottky 5A.

Czy coś takiego ma sens? Czy coś istotnego pominąłem? Według symulacji i płytki prototypowej powinno to zadziałać, ale różnie w życiu bywa... Zwłaszcza, że diod z reguły nie używam, więc nie jestem ekspertem.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.