Skocz do zawartości

Co gdy jednak nie studia?


matiowoz98

Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim 🙂 mam nadzieje, ze mój temat nie okaże się dla was zabawny. Chciałbym poznać wasze zdanie, zasięgnąć porady ludzi doświadczonych w tym, czego dotyczy to wspaniałe forum.

Od prawie roku zaczęła mocno kręcić mnie automatyka, między innymi programowanie sterowników, projektowanie maszyn lub linii produkcyjnych, dużą radość sprawia mi wyobrażenie sobie czegos, co można usprawnić, czy zautomatyzować.

Przejdę juz do sedna sprawy,

Nie dostałem sie na studia o tym kierunku z powodu mojej słabej matematyki, która od zawsze jest moją zmorą. Slyszalem opinie, że same studia nie dają zbyt dużo, a w większości chcąc wiązać z tym przyszłość, trzeba działać i poszerzać wiedzę samemu, to pociesza mnie, mimo tego, że niestety sie nie dostałem. Moje pytanie brzmi od czego zacząć, co robić, z czego korzystać, jakieś kursy, szkolenia? Jeżeli chcę wiązać z tym przyszłość. Chcę się jakoś nakierować.

Dodam też, że kiedyś miałem możliwość chwile posiedziec z programem Step7 jak i LOGO, ale nie miałem dłuższej okazji się z nimi zapoznać. A jakieś 4 miesiące temu zakupiłem Arduino most complete starter kit.

Z góry dziękuję wam za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam, Mateusz.

Edytowano przez matiowoz98
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

mój przypadek jest ciut inny, bo już w czasach liceum miałem całkiem sporo wiedzy i (w miarę) stałego klienta. Przed samymi studiami doszedł drugi, ale to pomniejszy szczegół.

Na początku byłem na Elektronice i Telekomunikacji, zdałem większość przedmiotów oprócz analizy matematycznej. Niestety odezwała się stara znajoma choroba i musiałem przerwać studia. Potem na tej samej uczelni rozpocząłem informatykę, ale doszedłem do wniosku (na podstawie doświadczenia), że uczą na technologiach, które chyba pamiętają PRL... Do tego uczą bardzo złego podejścia - nie wykorzystuj bibliotek, tylko twórz wszystko od zera... Obecnie w zawodzie programisty tak się nie da, terminy są zbyt nierealne, więc przeniosłem się na bliższą uczelnię, z której zrezygnowałem przy okazji pandemii. Stwierdziłem, że skoro i tak mam się uczyć w domu, to lepiej będzie uczyć się całkowicie samemu, gdyż przynosi to kilka razy lepsze efekty niż słuchanie wykładów. Niestety moim zdaniem ci wszyscy "profesorowie" czy "doktorzy" nie potrafią tak dobrze przekazać wiedzy jak nauczyciele z liceum czy gimnazjum (no teraz już go nie ma), przez co znacznie lepiej uczyć się samemu.

Moje pierwsze Arduino kupiłem jeszcze przed studiami i przeleżało do końca 2019 roku w szufladzie 😄 (Około 3-4 lata). W 2019 roku natchnęło mnie na powrót do elektroniki i złożyłem swój pierwszy projekt, co by poćwiczyć. (Potem było jeszcze kilka). Potem założyłem JDG i teraz sobie pracuję na swój rachunek.

Dobra za bardzo rozpisałem się o sobie...

Obecnie w sektorze Unity3D jest "niedobór" pracowników, ale niestety jest to temat bardzo rozległy i wymaga ogromnych umiejętności i cierpliwości, gdyż zwykle dostajesz na głowę pisanie całej gry. Wliczając w to "shadery" (uproszczone instrukcje dla karty graficznej), AI/SI, skrypty, scenki etc. Ten niedobór nie wynika z tego, że nie ma ludzi... Po prostu ludzie w tej dziedzinie często nie mają podstawowych umiejętności, by poprowadzić samemu grę od zera do wersji MVP (grafikę realizują osobne podmioty).

Drugi sektor to maszyny CNC - tutaj jest spora konkurencja, aczkolwiek na rynku brakuje sprawdzonych konstrukcji "średniego szczebla płacowego". Przykładowo tania frezarka z Chin to koszt 600-1000 zł (3018), gdy następny szczebel jakościowy to już cena około 10-18k. Brakuje czegoś w cenie około 5tys. co jest w stanie sensownie wyprodukować płytki PCB w standardzie 8/5 [mil].
Do tego w tym dziale jest sporo miejsca na "innowacyjne" pomysły - kit do zbudowania tokarki, szlifierka "diamenciarka" dla kamieni szlachetnych (to dość prosto zbudować wbrew pozorom czy inne wymyślne cuda... Tutaj też podchodzą wszystkie sterowniki z klawiaturą, ekranami dotykowymi etc.

Osobiście radziłbym byś pomyślał co chcesz zbudować i wtedy szukał wiedzy niezbędnej do osiągnięcia celu. Na przykładzie drukarki 3D (bo to dość popularny sprzęt) - musisz zbudować ramę i mechanizm ruchu stołu/karetki, więc powinieneś poczytać o mechanice, do tego musisz kontrolować temperaturę - więc dochodzi PWM i PID, ale to programowanie, więc C/C++. Do tego musisz wybrać odpowiedni kontroler - ARM, AVR, RISC? To również trzeba poczytać który jak działa, jakie ma zalety i wady. Potem analizujesz problemy - np. nie działa tranzystor sterujący grzałką głowicy, dlaczego? A ma za niskie napięcie, bo otwiera się przy 4V, a kontroler podaje 3.3V. Trzeba podnieść napięcie... 

Najlepszą metodą nauki (IMHO) jest próba stworzenia urządzenia i rozwiązywanie powstałych problemów. Nauczysz się zarówno wiedzy praktycznej jak i tworzenia dokumentacji, jak po 7 dniach będziesz się zastanawiać co miałeś na myśli 😉 

P.S. matematyki i tak nie unikniesz, ale polecam poszukać PDF: Cambridge Handbook of Physics Formulas, gdzieś go wrzucałem na forum, tylko teraz nie pamiętam gdzie... Zawiera praktycznie całą niezbędną wiedzę jakiej potrzeba 😉 

P.S.2 - Unity jest często wykorzystywane do symulacji działania robotów itp.

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, matiowoz98 napisał:

Cześć wszystkim 🙂 mam nadzieje, ze mój temat nie okaże się dla was zabawny. Chciałbym poznać wasze zdanie, zasięgnąć porady ludzi doświadczonych w tym, czego dotyczy to wspaniałe forum.

ogólnie to jestes w jak najlepszym miejscu jakim mogłes być jesli chodzi o elekktronike i tez początki aspektów automatyki bo tutaj na blogu nie wem czy widziałes bo piszesz,że jesteś tutaj nowy to masz darmowe kursy wraz z praktycznym zobrazowaniem tego wszystkiego (na botlandzie można kupić sprzet do kursów z forbot)

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam!

Żadne studia nie dadzą nic komuś kto nie jest pasjonatem.


Będzie miał tylko papier, bezwartościowy papier i zasili szeregi bezrobotnych.

Spotkałem studenta Politechniki Gdańskiej, Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji, zapytany jak działa tranzystor i czym różnią się NPN, PNP, bipolarne, JFET, MOSFET I IGBT, odpowiedział: "my jeszcze tego nie mieliśmy".

Ja nie mam wykształcenia technicznego, mam liceum ogólnokształcące z maturą ale mam skończony kurs Cisco CCNA.

Jestem za to pasjonatem od dziecka, głównie elektronika retro i lampy, ostatnio coś nowszego ruszyłem, jednak dobiegam 40-stki i mam spore zapóźnienia i swoje nawyki z praktyki.

Jak widzę takiego cepa, to myślę sobie, że lepiej się stało, że nie mam tych studiów, jego powiedzonko to było modne....w mojej podstawówce ćwierć wieku temu....

Tak więc studia nie są potrzebne, mój ś.p. Wujek, Mamy brat, urodził się przed wojną, w czasie okupacji posłali go do szkoły z Volksdeutschami i dostał w kość..

Po wojnie wprowadził się do fachowca naprawiającego radia, wówczas tylko lampowe i u niego mieszkał, zaniedbując szkołę średnią, ale ją skończył.

Jako bardzo młody człowiek został głównym księgowym, którym był do emerytury, sam skomputeryzował księgowość, był też pasjonatem elektroniki i informatyki i ja to po nim mam.

Zmarł jakieś 3-4 lata temu z powodu błędu lekarskiego . dożywając 84 lat do końca zachował trzeźwy umysł.

Wybudował dla córki wielki dom w Raszynie, wart dziś kilka milionów złotych.

Nie potrzebował papierów i śmiał się z tych, którzy mieli te papiery.

Niestety ja dobrze nie trafiłem, lądując w północnej Polsce, na Kociewiu, bez perspektyw mimo wiedzy.

A więc każdemu radzę: WIEDZA, WIEDZA I JESZCZE RAZ WIEDZA!!!!

Ważne jest to co w głowie masz, nie to co na dyplomie pisze.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.