Skocz do zawartości

[SOLVED]Jeden przycisk: on, off, auto-off


ethanak

Pomocna odpowiedź

Sprawa rozwiązana.

onoff.thumb.png.123d19fc0f2a40633934889b46babe6c.png

Działa dokładnie tak, jak chciałem. SENSE to wejście ESP (PULLUP), ENABLE w stanie wysokim podtrzymuje działanie przetwornicy.

Testowy kod:

void setup()
{
    int i;
    pinMode(15, INPUT_PULLUP);
    pinMode(5,OUTPUT);
    digitalWrite(5,1);
    Serial.begin(115200);
    while(!digitalRead(15)) delay(10); // poor man's debouncer
    delay(100);
}

void loop()
{
    int i;
    printf("Jeszcze działam\n");
    if (!digitalRead(15)) {
        printf("Przestałęm działać\n");
        digitalWrite(5,0);
        for (;;);
    }
    delay(200);
}

@_LM_ jak widzisz nawet rozmowa o czymś może być pomocna 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Ja tylko dodam jeszcze..(jesli autor sie nie obrazi😉) ze rozwiazania ktore podawalem wczesniej dzialaja w praktyce...mowie to po to, bo napewno sie trafi ktos jak Ja kto nie ma pojecia o elektronice i bedzie mial problem z doborem zamiennikow/wartosci ze schematu kolegi @ethanak bo akurat nie bedzie mial takich podzespolow...drugi powod to ilosc uzytych podzespolow..no ja akurat sprawdzalem na mikro przekazniku ktory imitowal przetwornice z enable..i jesli guzik trzymamy az procek wystartuje to tylko  dioda wystarczy i wszystko chodzi stabilnie bez "falszowania"...opoznienie z kondensatorem tez chodzi (niestety nie mialem wystarczajacej pojemnosci zeby uklad zdazyl sie zalaczyc (pewnie przekaznik troche zzera pradu) no ale tez to dobrze wyglada)...Swoja droga fajnie ze temat zostal poruszony, bo mnie osobiscie denerwuja jakies przelaczniki hebelkowe/konektory/etc..i wlaczanie czegos micro switchem duzo bardziej mi odpowiada wiec napewno w przyszlosci taki sposob bede wykorzystywal...

Pytanie..da sie tam upchnac jakis tranzystor czy cos?? (cos co zastapi poprostu przetwornice i bedzie imitowac wlasnie przekaznik..wiadomo nie kazdy ma przetwornice z enable, a i ta nie zawsze jest potrzebna bo napiecia sie zgadzaja..)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@farmaceuta w układzie który pokazał @ethanak jedyne czego trzeba dopilnować to aby Ugs mosfetów nie był niższy niż najniższe napięcie pracy gdyż będzie to prowadziło do samoczynnego uruchamiania układu. Co z resztą i tak się stanie kiedy akumulatorki osiągną wartość w okolicach 3V. Wynika to z noty katalogowej

vgs.thumb.JPG.f491241be955881e92e478b6b4c6a973.JPG

Także aż tak kolorowo nie jest, trzeba szukać tranzystorów o jak najniższym Vgs. 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

37 minut temu, farmaceuta napisał:

...Swoja droga fajnie ze temat zostal poruszony, bo mnie osobiscie denerwuja jakies przelaczniki hebelkowe/konektory/etc..i wlaczanie czegos micro switchem duzo bardziej mi odpowiada wiec napewno w przyszlosci taki sposob bede wykorzystywal...

Bardzo często wystarcza dokładne zapoznanie się notą danego mikrokontrolera i wykorzystanie trybów oszczędzania energii. Tu mamy sytuację nietypową ze względu na obecność przetwornicy jednak gdy zasilanie jest bezpośrednie to lepiej wykorzystywać uśpienie µC

Edytowano przez _LM_
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@farmaceuta - jestem pewien że działają, tyle że podawanie powyżej 3.6V na pin ESP32 to nie jest dobre rozwiązanie.

@_LM_ - tranzystory były wyjęte z szuflady takie co na wierzchu leżały, w docelowym urządzeniu pewnie użyję jakiegoś konkretnego podwójnego mosfeta z odpowiednim Vgs (zawsze to jeden klocek mniej). Zasilanie testowe było 3.1V (konkretnie 3.3V z konwertera minus dioda shottky - taka zrobiłem sobie swego czasu płyteczkę do testowania) i 5V z zasilacza, w obu przypadkach działało.

BTW uśpienie µC nic by mi nie dało - jak sam zauważyłeś, działa przetwornica, a DAC nawet wyłączony jakieś miliampery zżera.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, _LM_ napisał:

Bardzo często wystarcza dokładne zapoznanie się notą danego mikrokontrolera i wykorzystanie trybów oszczędzania energii.

Tu jakies podstawowe informacje mam bo juz uruchamialem tryby sleep od przepelnienia/przerwania zewnetrznego etc, no ale tego wlasnie chcialem uniknac...choc jak piszesz dalej...

 

13 minut temu, _LM_ napisał:

jednak gdy zasilanie jest bezpośrednie to lepiej wykorzystywać uśpienie µC

To pewnie i racja bo w tych sleep'ach to juz uA zjada wiec mozna w sumie uznac ze wylaczone na "zero"...

Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, ethanak napisał:

@farmaceuta - jestem pewien że działają

Na sto procent...kilka razy sprawdzalem polaczenia etc...tak jak mowilem..zamiast przetwornicy mikro-przekaznik (g6k-2f-y (5v)) a dioda to jakas wielka prostownicza (te czarne) i juz z sama dioda dziala perfecto...tylko programowo omijamy pierwszy stan HIGH...

 

14 minut temu, ethanak napisał:

tyle że podawanie powyżej 3.6V na pin ESP32 to nie jest dobre rozwiązanie.

Z tym ze ja akurat uzylem Ardu pro mini...(niestety na ESP nie przetestuje bo nie mam..😕)

Link do komentarza
Share on other sites

@farmaceutaTrudno podać jedyne słuszne rozwiązanie, każdy projekt ma inne założenia i wymagania. Zawsze warto weryfikować swoje założenia czy to na forum czy budując prototyp i testować przy różnych nietypowych warunkach zasilania - chyba szczególnie ma to znaczenie przy zas bateryjnym. Np: co się stanie kiedy zapomnisz o swoim urządzeniu na pół roku? Czy jak go wyjmiesz z szuflady będzie zdatne do użycia, czy pcb będzie cała zielona od wylanego elektrolitu? Mi spodobała się opcja którą zaproponował @H1M4W4R1 CMOSy w stanie ustalonym pobierają taki prąd że nieraz trudno go zmierzyć, warto o tym wiedzieć i pamiętać. Inny przykład praktyczny z na którym można się wzorować:

 index.php?s=d8662116d0e0de6162aa88652b12 

Znany prosty tester który na baterii spokojnie wytrzyma rok przy niezbyt częstym użytkowaniu.

Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, ethanak napisał:

niestety nie ten o którym pisałem 🙂

Hmm...no jak nie? Uklad ten robi dokladnie to czego oczekiwales..czyli jeden guzik wylacza/wlacza przetwornice/procek + jest opcja wylaczyc calosc z procka..no chyba ze jeszcze czegos nie lapie..🤔

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, farmaceuta napisał:

no chyba ze jeszcze czegos nie lapie

Na przykład tego, że chcesz podłączyć napięcie wejściowe przetwornicy (w moim przypadku max. 4.2V) bezpośrednio do wejścia ESP, a jak wspomniałem  wcześniej w dokumentacji jest czerwonymi literami (nie żartuję, naprawdę czerwonymi) napisane że tak nie wolno.

 

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, ethanak napisał:

Na przykład tego, że chcesz podłączyć napięcie wejściowe przetwornicy (w moim przypadku max. 4.2V) bezpośrednio do wejścia ESP, a jak wspomniałem  wcześniej w dokumentacji jest czerwonymi literami (nie żartuję, naprawdę czerwonymi) napisane że tak nie wolno.

Aaaa!...teraz lapie😉 no tak..logiczne

No to mozna by dorobic dzielnik napiecia dla wejscia i dorzucic ta druga diode na wyjsciu zeby nie puscila tych 4.2v na wyjscie ESP...wiadomo ze napiecie na dzielniku bedzie sie zmieniac wraz z rozladowaniem aku, ale bedzie "blizsze" stanowi HIGH podczas wciskania..wiec jesli procek bedzie tolerowal np. 2.5-3v jako HIGH to powinno dzialac bez zarzutu...jest tez kwestia napiec logiki przetwornicy, ale zapewne miesci sie w zakresie ponizej 3v (strzelam!) ktore uruchomi ja...podczas startu enable otrzyma "dwa" napiecia..wyjscie ESP 3.3v + napiecie aku - spadek na diodzie(podczas wcisnietego guzika), ale to tez chyba zaden problem w tym ukladzie...(tak tylko sobie gadam i nie usiluje zmuszac do "mojego" pomyslu..(o ile by to dzialalo🙄))...choc sprobowac mozna...

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
Ten temat został zamknięty.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.