Skocz do zawartości

PicoChorder - klawiatura na jedną rękę


ethanak

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Taki fajny projekt i nikt nie komentuje...

Ja osobiście miałbym obawę jak długo zajęłaby mi nauka pisania na takiej klawiaturze. Wersja po bluetooth byłaby ciekawym rozwinięciem projektu. Wydaje mi się, że przy odrobinie wprawy, można by tego używać zamiast klawiatury na smartphone. Czasami potrafię na telefonie wystukać dwie strony A4, sprawne używanie takiej klawiatury byłoby pomocne.

Obejrzałem kod i byłem zaskoczony jak łatwo udało się zrobić klawiaturę USB. Wiem, że dla niektórych obytych z Pico to oczywiste, ale RP2040 używa w swoim SDK biblioteki tinyusb.

@ethanak jak tworzyłeś mapę klawiatury to miałeś jakieś założenia typu samogłoski pod jednym palcem?

Dnia 11.12.2021 o 10:03, ethanak napisał:

dodatkowo makra dla "dż" i "dź" które wymagałyby wciśnięcia zbyt wielu klawiszy

interesting... A dlaczego nie makra ż i ź, byłby częściej używane oraz dż i dź też nie wymagałoby wciskania tak wielkiej ilości klawiszy?

Link do komentarza
Share on other sites

11 godzin temu, pmochocki napisał:

Taki fajny projekt i nikt nie komentuje...

Właśnie widzę, że fajny ale nie mam kiedy wgryźć się w temat 😞 ostatnio dość długo siedzę przy FFT i nie ma czasu. Przeczytałem, chciałem tylko przejrzeć i wsiąkłem w temat.

Dnia 11.12.2021 o 10:03, ethanak napisał:

Jeśli po puszczeniu klawisza w ciągu 5 sekund nie nastąpi żadna reakcja użytkownika, modyfikator jest kasowany.

5 sekund to bardzo długo, czy można to traktować jako wyznacznik ogólnej szybkości pisania? Jak szybko można na tym pisać?

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

13 godzin temu, pmochocki napisał:

Ja osobiście miałbym obawę jak długo zajęłaby mi nauka pisania na takiej klawiaturze.

Na pewno krócej niż nauka Morse'a albo Braille'a 🙂

13 godzin temu, pmochocki napisał:

jak tworzyłeś mapę klawiatury to miałeś jakieś założenia typu samogłoski pod jednym palcem?

Założeń było kilka.

  • Tak, jeden palec na samogłoskę to jedno z założeń. Dodatkowo kolejność samogłosek taka jak w alfabecie.
  • Pary bezdźwięczna/dźwięczna na tej samej kombinacji klawiszy różniące się tylko wciśnięciem CENTRAL
  • Cyfry i klawisze funkcyjne osiągane jako wciśnięcie odpowiedniej kombinacji odpowiadającej binarnemu zapisowi (zakładając że A to 1)
  • W przypadku kilku popularnych znaków (wykrzyknik, nawiasy) które normalnie osiągane są poprzez naciśnięcie klawisza z cyfrą (tu konieczne przełączenie klawiatury w tryb NUM) osiągalne bez przełączania trybu
  • W przypadku symetrycznych par znaków (np. PgUp/PgDn, Home/End, nawiasy) kombinacje muszą być symetryczne (np. Home to trzy lewe klawisza,End to dwa trzy prawe itd.)

Ogólnie - najbardziej zależało mi na jak najmniejszej ilości kombinacji do zapamiętania, jednocześnie unikając jakichś długich sekwencji do osiągnięcia jednego znaku.

Jest oczywiście kilka wyjątków (np. 'x' który nie ma pary, ale jest na tej samej kombinacji co również "bezparowe" 'c', a używany do wprowadzenia znaku 'ź', czy para v/q).

I tu właśnie problem który poruszyłeś:

13 godzin temu, pmochocki napisał:

dlaczego nie makra ż i ź, byłby częściej używane oraz dż i dź też nie wymagałoby wciskania tak wielkiej ilości klawiszy?

Tu wchodzi w grę specyfika zarówno klawiatury (gdzie modyfikator musi być wciśnięty i puszczony przed literą), jak i języka polskiego (dwuliterowy zapis niektórych głosek). Z wyjątkiem właśnie dż i dź uzyskanie głoski to sekwencja o długości nie większej niż 2 - czyli np. FAR, Z dla ż czy S, Z dla sz. Jedynie głoski dż i dź wymagają użycia dłuższej sekwencji (np. D, FAR, Z dla dż) - stąd pomysł makr dla tych głosek. Zresztą - jako że wszelkie modyfikatory poza Shift są w przypadku tych makr usuwane - można by ich użyć jako sekwencje dla screenreadera (np. FAR, Dż to odpowiednik wciśnięcia klawisza NVDA/Orca przy następnym znaku - to taki pomysł z wczoraj wieczorem).

Pewnie dla innych języków makra byłyby inne (np. 'sch' dla niemieckiego).

13 godzin temu, pmochocki napisał:

Wydaje mi się, że przy odrobinie wprawy, można by tego używać zamiast klawiatury na smartphone

Większość obecnie używanych smarkofonów ma USB OTG, czyli nie ma problemu z podłączeniem klawiatury kablem. Przy okazji odpada akumulator, który ma tę niemiłą cechę, że trzeba go czasem ładować.

A posiadanie klawiatury, która po pierwsze nie zasłania pół ekranu, po drugie posiada klawisze kursorów jest warte nauki pisania na czymś takim - możesz mi uwierzyć na słowo 🙂

 

2 godziny temu, Gieneq napisał:

5 sekund to bardzo długo, czy można to traktować jako wyznacznik ogólnej szybkości pisania?

To nie ma nic wspólnego z szybkością. Po prostu w sytuacji, kiedy wciskam modyfikator i z jakiegoś powodu przerywam pisanie - klawiatura wraca po 5 sekundach do stanu spoczynkowego. Tak na wszelki wypadek.

2 godziny temu, Gieneq napisał:

Jak szybko można na tym pisać?

No - to już zależy od predyspozycji. Przy tych klawiszach (Cherry ML) mam wrażenie, że 200 CPM to górna granica dla starego klawiszowca, jakieś 120 CPM dla przeciętnego użytkownika. O ile Cherry nadają się idealnie do klawiszy kciuka, o tyle przy klawiszach palców skok klawisza jest za długi, co jest szczególnie niewygodne przy akordach AIO czy AEO. Podejrzewam, że w tym przypadku mogłyby się sprawdzić niektóre typy tact-switchy czy nawet zwykłe krańcówki (w końcu w myszkach się sprawdzają) - wymagałoby to jednak przeprowadzania prób z różnymi typami klawiszy, a ja potrzebuję działającego urządzenia a nie laboratorium 🙂

Z drugiej strony jednak zastosowane przeze mnie klawisze mają żywotność o wiele większą (w końcu są przeznaczone do klawiatur)...

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.