Skocz do zawartości

Szablon dla ESP8266 z podstawową funkcjonalnością (webserver, wifi, OTA)


Marooned

Pomocna odpowiedź

Kojarzycie jakieś gotowce na ESP8266 (mam Wemos d1 mini konkretnie) by miało już webserver, formularze do konfiguracji (wifi, etc), możliwość wgrania nowego firmware OTA? To brzmi jak taki standardowy pakiet, ale szperałem za szablonami i znalazłem tylko takie coś https://gist.github.com/DeanCording/5308e474d909f7d70613722fd86b09bb ale to nie do końca to. Nie chciałem wyważać otwartych drzwi. Obecnie mam wgraną Tasmotę*, ale ona ma pewne minusy i chciałem zastąpić swoim softem, ale nie chce mi się klepać tych generycznych rzeczy.. obstawiam, że ktoś mógł już to zrobić 🙂

* konkretnie to ESP robi za bramkę między licznikiem energii, a RPi i po MQTT raportuje impulsy.. jednak info o liczbie impulsów i czasie pomiędzy 2 ostatnimi umie wysyłać nie częściej niż raz na 10s, a chciałbym po każdym impulsie, bo obecny sposób i zapis tego w InfluxDB dość mocno utrudnia rysowanie sensownych danych w Grafanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No to masz WiFiManagera. OTA w ogóle nie konfigurujesz w jakiś specjalny sposób.

Zostaje MQTT - w tym konkretnym przypadku potężny overkill, bo wystarczy zwykłe wysłanie pakietu po udp.

A przy okazji po co jakiś webserver do wprowadzania danych o połączeniu jeśli ustrojstwo pracuje w konkretnej sieci?

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Ok, nie znałem wcześniej tego WiFiManager i wygląda na to, że to może być to, czego potrzebowałem, a przynajmniej w kwestii konfiguracji. Ma prosty interfejs www, pozwala na dodanie dodatkowych parametrów, czyli ogarnie dodatkową konfigurację typu MQTT. Wstępny test przeszedł obiecująco. Dzięki za info!

Jeszcze tylko zobaczę czy da się go spiąć z OTA, bo formularza do wgrania nowej binarki chyba nie da się tu podpiąć.

Edytowano przez Marooned
Link do komentarza
Share on other sites

Słowem wyjaśnienia skąd cisza w temacie. Projekt robię "w wolnym czasie", więc dość powolny postęp, ale dam znać jak coś wykminię.

Znalazłem taki projekt https://github.com/khoih-prog/ESPAsync_WiFiManager_Lite/ i próbuję na nim się oprzeć, na razie jeszcze nie działa, ale praca "wre". Ale z opisu wydaje się sensowniejszy niż czysty WiFiManager.

Dlaczego uznałem, że strona do uploadu binarki nowego firmware byłaby lepsza niż klasyczne OTA? Bo klasyczne OTA musi w pętli odpalać kod do sprawdzania, czy nie przychodzi połączenie do uploadu i zajmować nieco zasobów, a akurat w tym konkretnym projekcie (wemos przy liczniku energii) obstawiam, że jak skorzystam z aktualizacji kodu raz na rok to będzie i tak dużo.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.