Skocz do zawartości

Czy elektronik musi być fizykiem? Prąd elektryczny w teorii


Pomocna odpowiedź

Czy elektronik musi być fizykiem? Prąd elektryczny w teorii

Kontynuujemy próbę wyjaśnienia, czym jest prąd elektryczny. W poprzednim artykule omówiliśmy niektóre aspekty historyczne oraz proste modele. W tym wpisie dotrzemy do współczesnych teorii, aby przekonać się, że prawdziwe poznanie prądu to zadanie tylko dla wybitnych fizyków.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

No dobra, fajne to i ciekawe, ale znacząco przekracza moje potrzeby "początkującego elektronika hobbysty".

Wspaniały jest ten nasz świat i wychodzi na to iż właściwie to niewiele z niego rozumiemy.

Link do komentarza
Share on other sites

Teraz jestem jeden maleńki kroczek do przodu.

Stan "wiem, że nic nie wiem", to i tak więcej niż poprzedni stan "nie wiem nawet tego, że jestem totalnym ignorantem, ponieważ nic nie wiem" 😇

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@StefanekP na ten moment nie będziemy drążyć dokładniej konkretnie tego zagadnienia, ale pojawią się jeszcze inne wpisy tego rodzaju - np. związane z prędkością płynięcia prądu i historią elektroniki.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo potrzebny tekst i trafiający w sedno. Taki zbiór informacji jest wielką pomocą w przypomnieniu sobie  oraz dla nowych entuzjastów wprost  bezcenny.

Podziękowania dla twórców idei  i tekstów na tym portalu. Kłaniam się nisko.

Weteran elektroniki od józka s. (75+)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli prąd/energia płynie na zewnątrz przewodu a nie samym przewodem to dlaczego może nas porazić tylko jeśli dotkniemy przewodu?

Czy wpływ ma na to powietrze? Czy jest jakaś różnica w rozchodzeniu się prądu na zewnątrz przewodu gdy ten jest w powietrzu albo w próżni? (Zakładając goły przewód bez izolacji) Powietrze może działać jak izolator i blokować pole wokół przewodu.

Link do komentarza
Share on other sites

Jest taka ciekawa zagadka na temat tego zagadnienia. Mamy baterię, żarówkę i włącznik połączone przewodem o długości 300000km, tyle ile światło pokonuje w ciągu sekundy. Przewody są rozciągnięte na boki. Na środku jest bateria, żarówka i włącznik. Bateria i żarówka są naprzeciw siebie w odległości jednego metra. Pytanie brzmi po jakim czasie zapali się żarówka po załączeniu włącznika. 
Odpowiedź brzmi natychmiast ;)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.