Skocz do zawartości

Lutowanie układów z obudową QFN16 (3mmx3mm)


pmochocki

Pomocna odpowiedź

Dawno nie było mnie na forum, ale podejmuję kolejną próbę powrotu do hobby. Mam układ scalony w obudowie QFN16 (3mmx3mm). Z góry zaznaczam, że układ nie występuje w bardziej praktycznych dla DYI obudowach i mimo wszystko chciałbym go użyć. Na początek chciałem go przylutować do płytki uniwersalnej:

https://www.gotronik.pl/plytka-drukowana-qfn16-lga16-p-2875.html

image.thumb.png.ca484b6df0d1a6ce440070cab8a7ea27.png

Mam lutownicę z gorącym powietrzem. Co powinienem dokupić? polecacie jakąś pastę lutowniczą?
Ponadto bardzo proszę o podpowiedź jak podejść do tematu.
Może nadmienię. że nie mam szablonu do nałożenia pasty.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@pmochocki pasta to oczywiście najwygodniejsze rozwiązanie, ale jeśli jest to jednorazowa akcja to można też zaryzykować minimalne pocynowanie padów na PCB. Jak położysz układ i odpowiednio rozgrzejesz płytkę to taki mały scalak łatwo wskoczy na miejsce. Ewentualnie pomożesz mu pęsetą. Najlepiej tylko nie dmuchać lutownicą zbyt mocno, aby nie zdmuchnąć układu 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@Treker jak już kupuję płytki mogę kupić pastę. Jakąś konkretną polecasz? Jak pastę nakładać w takim przypadku? Są jakieś sprawdzone metody? Użyć wcześniej topnika? Jak tak - to jakiego rodzaju? Jakoś podtrzymywać jaki układ na płytce? Pesetą? Może się trochę nagrzać... Ogólnie jak wystają nogi to zawsze sobie radziłem. Najwyżej plecionką ciągałem nadmiar cyny. Jeśli chodzi o QFN to jestem totalnie zielony. 

 

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, pmochocki napisał:

Jakąś konkretną polecasz?

Osobiście lubię Sn42Bi58, ale jest ciut droga. Od biedy na ten jeden raz wystarczy zwykła ołowiowa 😉 (42/58 topi się w 138*C).

1 godzinę temu, pmochocki napisał:

Jak pastę nakładać w takim przypadku?

Są różne szkoły - albo formatka (jeżeli masz ploter laserowy możesz wyciąć z folii 125um, tylko połóż wilgotny papier na szczyt), alternatywnie zamówiona z chin, ale na pojedynczy projekt szkoda tych 7$.

Albo po prostu nakładasz trochę pasty, roztapiasz ją hotairem, a potem zdejmujesz nadmiar i lutujesz układ na tak przygotowane pocynowane pady. (nie dotyczy formatki, wtedy kładziesz QFN bezpośrednio na pastę).

1 godzinę temu, pmochocki napisał:

Użyć wcześniej topnika?

Pasta sama w sobie zawiera topnik 😉 Topnika używam do wylutu i BGA (ew. cyny bez topnika, ale to rzadko spotykane cuda).

1 godzinę temu, pmochocki napisał:

Jakoś podtrzymywać jaki układ na płytce? Pesetą?

Pęseta i gumka, ew. jak masz pastę po formatce to bezpośrednio na pastę. Zdmuchnięcie tego to wyczyn 😉 

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

4 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

Osobiście lubię Sn42Bi58, ale jest ciut droga. Od biedy na ten jeden raz wystarczy zwykła ołowiowa 😉 (42/58 topi się w 138*C).

Ciekawe - używasz też takiej cyny? Czy raczej ołowiową?
Polecasz jakiś sklep gdzie kupujesz?

4 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

Są różne szkoły - albo formatka (jeżeli masz ploter laserowy możesz wyciąć z folii 125um, tylko połóż wilgotny papier na szczyt), alternatywnie zamówiona z chin, ale na pojedynczy projekt szkoda tych 7$.

Albo po prostu nakładasz trochę pasty, roztapiasz ją hotairem, a potem zdejmujesz nadmiar i lutujesz układ na tak przygotowane pocynowane pady. (nie dotyczy formatki, wtedy kładziesz QFN bezpośrednio na pastę).

Nie mam plotera, chyba zły zawód wybrałem, bo mam za mało zabawek w domu... a tak na serio spróbuje pocynowane pady, a formatkę zamówię jak będę robił własne PCB.

4 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

Topnika używam do wylutu

Jaki polecasz - jak już robię zakupy to dokupię brakujące rzeczy.

 

Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, pmochocki napisał:

Ciekawe - używasz też takiej cyny? Czy raczej ołowiową?
Polecasz jakiś sklep gdzie kupujesz?

Zależy co lutuję... Zwykle ołowiowa, ale mam też szpulę 1mm 42/58Bi, stacja na minimum (200*C) i idzie pięknie. Używam głównie do czegoś co jest za drogie, by to przypadkowo uszkodzić 😄 

9 godzin temu, pmochocki napisał:

chyba zły zawód wybrałem, bo mam za mało zabawek w domu

Po prostu nie były Ci potrzebne.

9 godzin temu, pmochocki napisał:

Jaki polecasz - jak już robię zakupy to dokupię brakujące rzeczy.

Klasyka gatunku RF800 albo RMA223. Tylko te chińskie RMA223 lepiej sobie odpuść 😉 A i jak używasz RF800 to polecam odciąg, opary strasznie dają po gardle.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Misiek_86 napisał:

częściej używam TK83

Mogę spytać dlaczego? Z jaką cyną (jeśli to ma znaczenie)? 

2 godziny temu, Misiek_86 napisał:

Do tego układu obawiałbym się używać pastę lutowniczą (bez sita) delikatnie za dużo nałoży i pady mogą się połączyć.

Dzięki będę próbował. Wątpię aby udało się za pierwszym razem. 

Kupię pewnie Sn42Bi58 i spróbuję. 

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, Harnas napisał:

Spróbuj tak jak na tym filmiku.

Dziękuję - bardzo pomocne.

5 godzin temu, Harnas napisał:

Kup sobie jakiś topnik w żelu, tylko polecam RMA223 bo jest słaby,

Chciałeś napisać "Tylko nie polecam RMA223 bo jest słaby" ?

5 godzin temu, Harnas napisał:

musisz sobie poszukać jakie teraz topniki są polecane.

Tu liczę na pomoc forumowiczów. Jedną propozycję już mam:

22 godziny temu, Misiek_86 napisał:

jeśli chodzi o topnik w żelu polecam np.
https://termopasty.pl/produkty/topnik-zel/

Ale jak ktoś ma jakieś inne propozycje czy opinie to chętnie posłucham.

Czym czyścicie topnik?

Link do komentarza
Share on other sites

23 minuty temu, pmochocki napisał:

Czym czyścicie topnik?

IPA99 od ElectroChem

25 minut temu, pmochocki napisał:

Tylko nie polecam RMA223 bo jest słaby

Pytanie drugie: Podróbka RMA223 czy oryginalny RMA223 sprowadzony z USA bezpośrednio od producenta? Bo to też spora różnica.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja jak zawsze po taniości 😄 Jak już wspomniano, pocynować PbSn, położyć układ i płytkę podgrzać. Żelazko, płyta kuchenna, grzałka elektryczna - bezpośrednio, czy na piasku. Fajna opcja, było u GreatScott, to stół/płyta grzewcza z PCB - ścieżka jako rezystor grzejny albo właśnie gotowy rezystor grzejny.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Generalnie jako projekt z PCB, to tutaj. Wiadomo, nie musi to być jak na filmie, płytka i ścieżka w węża i regulowany zasilacz, też pewnie wystarczy. A konkretnie rezystor to ciężko powiedzieć, zależy od rozmiaru płytki, ale taki 40 W do małej płytki, standard dwie warstwy to pewnie by wystarczył. Zawsze, znów po taniości, czapka z folii aluminiowej, ale nie na 5G 😄 Jako przykrywka całości. Taki kondonik z folii na lutownicę działa fajnie do kurczenia koszulek i szybciej lutownica się nagrzewa - taka najtańsza bez regulacji oczywiście.

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.