Skocz do zawartości

Popularność robotów micromouse


Treker

Pomocna odpowiedź

Temat ten postanowiłem założyć po tym, jak zobaczyłem, że najwięcej osób w katalogu robotów klika właśnie w Micromouse - gdzie nie ma żadnego robota. Jest to stosunkowo nowa kategoria w naszym kraju, dlatego może warto zebrać jakieś informacje z zagranicznych stron, tak aby ułatwić pracę przy budowie takich robotów?

Na diodzie aktualnie znajduje się jeden artykuł o myszach:

Metody przeszukiwania labiryntu

Niestety tak jak mówiłem, jest 0 (słownie: zero) konstrukcji, nikt z Was nie próbował czegoś zbudować? Na początek linkuje dwie stronki (zainteresowani pewnie je znają), mam też trochę innych ciekawych linków, ale zostawię je na później 😉:

http://www.micromouseinfo.com/

http://www.micromouseonline.com/

I jeszcze dwa filmiki na zachętę (z góry mówię, że każdy filmiki z micromouse należy oglądać do końca):

Zapraszam do dyskusji 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Mnie się osobiście wydaje, że do poziomu micromouse zaprezentowanego na filmikach (oglądałem wcześniej podobne) daleka droga. Ta kategoria to wyzwanie przede wszystkim programistyczne (przynajmniej tak mi się wydaję) i nie sadzę żeby na tym forum znajdowało się więcej niż 8-10 osób które byłyby w stanie zaprogramować robota mapującego labirynt.

W Polsce robot przy prędkości takiej jak osiąga ten pierwszy i przy jego czasie reakcji i zwrotności to wymiata wszystkie zawody FTL.

Prawdopodobnie trzeba zacząć pomału, od jeżdżenia po ścianie, do mapowania małych labiryntów, znajdowania najkrótszej drogi, dopiero później osiągania maksymalnych prędkości na tych najkrótszych ścieżkach. Dojście do takiego poziomu zajmie raczej kilka lat.

Link do komentarza
Share on other sites

Po obejrzeniu filmów stwierdzam, że jeszcze długo czegoś takiego nie zrobię, ale też zachęca mnie to bardziej do budowy własnego micromouse. Projekt robota mam już skończony, teraz zostało tylko wykonanie.

Co do micromouse, to mogę powiedzieć, że są znacznie ciekawsze od innych typów robotów. Pozwalają zastosowanie wielu algorytmów i dają większą możliwość do eksperymentów programowych na jednej konstrukcji.

Link do komentarza
Share on other sites

Nikt nie mówi, że trzeba osiągnąć od razu takie prędkości. Sam mam zamiar zabrać się za budowę czegoś prostego i wolnego - tylko do zabawy i pierwszych testów z softem.

W sumie to jeszcze nie zabrałem się nawet za czytanie regulaminu i sprawdzeniu wymagań stawianych robotowi, ale postaram się to szybko nadrobić 😋 Tutaj jest też trochę trudniej z budową "trasy" niż przy FTL. Wiem, że Decado na swoje zawody robił labirynt sam z odpowiednio pociętych płyt. Wydawało mi się, że ktoś w Polsce miał taki labirynt jak na wszystkich filmikach z zagranicy (tj. białe wysuwane ścianki i łączniki), ale teraz nie mogę znaleźć :/

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wolne to pojęcie względne. Według mnie ten wolny jest całkiem zwinny. Nie da rady małymi kosztami zrobić robota co w labiryncie osiąga 2m/s. Mówiąc o kosztach mam na myśli czas = pieniądz. To tak jak by porównywać Forumułe 1 do KJS .

Swoją drogą kolejna konkurencja nie mająca swojego odpowiednika w języku polskim. No bo mała mysz?

Link do komentarza
Share on other sites

bardzo zachęca do projektowania micro mouse, a co do pierwsze filmiku to gościu chyba włożył do czasu pieniędzy i nerwów aby osiągać takie wyniki, a slow motion 1. filmiku wygląda jakby myszka driftowała

micro mouse można zobaczyć pod tym linkiem

Link do komentarza
Share on other sites

No to może zaczniemy podawać prawie gotowe przepisy na MM?

Robot BEE:

Schemat:

Specyfikacja:

top speed: 2000mm/s

top acceleration: 6500mm/s/s

top angular acceleration: 40000deg/s/s

turn speed: (90L)800mm/s, (90V)650mm/s, (180)760mm/s, (45)820mm/s, (135)730mm/s

4x Toshiba Photo Transistors ±10° TPS601A

4x Osram Opto 850 nm IR Emitters ±3° Beam Angle SFH4550

1x Epson Toyocom Gyro ±100°/s XV-3500CB

2x Nemicon Ultra Micro Encoders OMS-125-2T

2x Full-Bridge Motor Drivers ±2.8 A 36V A3950

1x ST Microelectronics ARM Cortex™-M3 STM32F103CBT6

2x 70mAh Zippy 20C discharge Lithium Polymer Batteries

Konstrukcja naprawdę profesjonalna, wykorzystanie enkoderów, "kątometra". Parametry samego mostka są niesamowite jak na SMD.

Link do komentarza
Share on other sites

Ta mysz:

Jest chyba z jedną z lepszych, jak nie najlepszą na świecie. Jej autor jest chyba dość mocnym autorytetem w tej dziedzinie:

Tak mi się wydaje, że to jego konstrukcja, ale głowy nie daje - jeszcze nie miałem czasu szukać informacji o konkretnych robotach 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Treker - sorry ale w poprzednim poście wkradł mi się klawiaturowy chochlik. Miało być napisane, że to robot kolegi 😉 z tego względu tak mało szczegółów.

Z tego co wiem robot jest obecnie przebudowywany (a nawet budowany praktycznie od nowa).

Link do komentarza
Share on other sites

Co do oprogramowania micromousa to wydaje mi się to być łatwiejsze niż FTL. Aktualnie jestem w trakcie budowy (stanąłem na czujnikach) i największą trudnością jaką widzę to synchronizacja pracy 2 silników.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do oprogramowania micromousa to wydaje mi się to być łatwiejsze niż FTL. Aktualnie jestem w trakcie budowy (stanąłem na czujnikach) i największą trudnością jaką widzę to synchronizacja pracy 2 silników.

Prosty micromause z algorytmem zawsze skręcaj w prawo/lewo nie należy do najtrudniejszych ale jest mało efektowny, a przede wszystkim mało efektywny.

Aby "mysz" miała realne szanse na jakiś zawodach przy dowolnie skomplikowanych trasach powinna mapować labirynt i po pierwszym przejeździe wybierać optymalną trasę aby dotrzeć do celu jak najszybciej.

Z tego co wiem, na zawodach w Krakowie wszystkie roboty tego typu jakie wystartowały, posługiwały się pierwszym wspomnianym w moim poście algorytmem, czyli zawsze skręcały w jedną z góry określoną stronę gdy tylko była taka możliwość.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.