Skocz do zawartości

Sterowanie dłoni


bejmoooza

Pomocna odpowiedź

Nawyk, ja też mam złe doświadczenia z config servo, nawet na kwarcu zewnętrznym 16MHz 🙂 Po prostu 'coś jest nie tak' z tymi funkcjami, źle działają, nieoptymalnie. Chyba do tego nawet nie jest wykorzystany timer. Za to z tego co pamiętam, to Twój wycinek z kodu robota gimnazjalnego na pulseout całkiem sobie radził.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja też mam złe doświadczenia z Config Servo, ale okazuje się, że wystarcza tylko zewnętrzny rezonator kwarcowy - minimum bodajże 12MHz.

Testowałem na 2 serwach i 10MHz, bo ponoć to takie absolutne minimum 🙂, problemu jakoś dużego nie miałem 🙂.

Chyba do tego nawet nie jest wykorzystany timer

Według dokumentacji jest wykorzystywany 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm, co do tego, że timer jest wykorzystany - możliwe, nie mam helpa pod nosem, zerknąłem w najbliższą rzecz, która mogła mi to powiedzieć - fusy z herbaty. Okazało się, że chyba były źle pomieszane, albo nie mam takiego skilla jak Ty 😋

A wracając do tego config servos. Dość dziwne toto jest, bo przy małych rozdzielczościach jako-tako nadaje się do tych max 3 serw, ale strasznie terkają, a przy wysokiej rozdzielczości to już w oóle zachowuje się to bardzo dziwnie. Może trzeba rozkminić na jakiej podstawie dokładnie jest generowany sygnał pwm dla serwa za pomocą tej funkcji i jakoś to zadziała. Niestety, w tej chwili nie mam żadnych serw, ani płytki na której mógłbym to przetestować. Ba, nie mam nawet bascoma, a programator gdzieś się ukrył 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nawyk, BoBBy, głupoty gadacie, da się bez problemu obsłużyć kilkanaście serw za pomoca config servos, BoBBy o tym wie bo widział, reszta zobaczy w listopadzie. W każdym razie moge zapewnić że mnie się to udało bez problemu, przy kwarcu 20MHz, jeden warunek - dobrze odfiltrowane napięcie, najlepiej zasilanie serw z osobnego stabilizatora.

Link do komentarza
Share on other sites

ok Panowie, kwestię sterowania serw można chyba póki co odstawić,za pomocą config servo się da ale są kłopoty,kolega KD93 jest PRO i potrafi 😉

Czy potencjometr na paliczku to najlepsza,najtańsza i najprostsza metoda odczytywania kąta zgięcia palca? i nurtuje mnie pytanie, za pomocą czego ogarnąć taką rzecz:

palec się zgina > potencjometr się obraca > zmienia rezystancję > a jak zrobić żeby atmega(w domyśle) odczytała prawidłowy kąt zgięcia palca?

🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jak inaczej ... za pomocą tensometru, choć to raczej służy do pomiaru małych odkształceń i nie wiem jak się spisze przy paluchach, ale można by je jakoś w rękawiczkę wmontować ...

W kwestii jak odczytać, tak KD93, ma rację tylko ADC, innego sensownego wyjścia nie ma. Uprzedzając kolejne pytanie, Atmega8 ma mniej ADC jak Tobie potrzeba, to trzeba pomyśleć o multipleksowaniu. Uprzedzając kolejne pytanie, tak jest o tym na forum i googlach, wystarczy poszukać.

Już nie wspomnę o tym, że wspominałem o tym wszystkim w 2 poście tego wątku ...

Link do komentarza
Share on other sites

W kwestii jak odczytać, tak KD93, ma rację tylko ADC, innego sensownego wyjścia nie ma.

Pomijając zastosowanie potencjometru (zwłaszcza biorąc pod uwagę żywotność węglowych ścieżek 😉 ) - jest sensowniejsze wyjście. Można np. użyć prostego enkodera optycznego (np. jak w myszkach kulkowych). Wtedy wystarczy tylko zliczać impulsy.

Link do komentarza
Share on other sites

Nawyk, mmm ciekawe rozwiązanie 🙂, ale skoro pojawia się następujące pytanie

a jak zrobić żeby atmega(w domyśle) odczytała prawidłowy kąt zgięcia palca?

to chyba, takie rozwiązanie może nie przejść z oczywistych chyba względów ....

Link do komentarza
Share on other sites

Ta ksobie czytam i... wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby chyba wykorzystanie akcelerometrów: po 2 (trójsosiowe) na każdy palec, jeden na dłoń (czyli jedenaście na całą dłoń, potem można nawet jeden na każdą kolejny odcinek ramienia. Można bardzo dokładnie określić kąty w większej części charakterystyki. Same akcelerometry idzie dostać z próbek, ale chyba nie aż w takiej ilości.

Link do komentarza
Share on other sites

OldSkull, przebiłeś Nawyka swoim pomysłem 🙂, ale jak kolega pisze, że

Chcę to zrobić jak najtańszym kosztem, jak już pisałem miała by to być wersja tylko demonstracyjna, nie podnosząca ciężarów i jak najtańszym kosztem .

to pomysł niestety odpada, ma to być gniot demonstracyjny, a nie żadna zaawansowana technologia 😃.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.