Skocz do zawartości

Płyta główna robota ATmega2560


Erwin

Pomocna odpowiedź

Aktualnie jestem na etapie projektowania płyty głównej robota do mojej pracy inżynierskiej.

Najpierw napisze co ja w niej potrzebuje:

-mostek L298n do sterowania silnikami

-wyświetlacz HD44780 (może graficzny zamiast niego)

-dwa czujniki sharp

-dwa akcelerometry

-USB poprzez FTDI

-5 sensorów QRD1114 (3 z przodu i 2 z tyłu) z interfejsem 0/1 na oddzielnych płytkach

-dwa czujniki zderzenia z przodu

-interfejs karty SD

-dwa czujniki natężenia światła

-interfejs bezprzewodowy (raczej bluetooth)

-4 przyciski

Teraz pytanie do was. Co chcieli byście jeszcze zobaczyć na tej płytce?

Link do komentarza
Share on other sites

3 diody czerwone, 2 zielone, jedną pomarańczową, buzer dużo kabelków, stacyjkę, no i najważniejsze, antenę do odbioru radia maryja ... ale jakie to ma znaczenie i co chcesz tu zobaczyć?

Link do komentarza
Share on other sites

Ponieważ mam jeszcze dużo miejsca na płytce to mogę do niej jeszcze coś dorzucić. A, że będę je zamawiał na całej formatce to będę miał parę-paręnaście takich płytek na sprzedaż więc może ktoś będzie chciał taką nabyć a coś by mu się przydało.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym chciał zobaczyć inny mostek H, jeden akcelerometr trzyosiowy (po co dwa?), możliwość podpięcia większej ilości sharpów (masz przecież 16 wejść ADC do dyspozycji), interfejs karty micro SD (zamiast zwykłej SD), i mini-joystick albo klawiaturę pojemnościową zamiast zwykłych przycisków (na QT100 lub QT2160), no jakieś ładne rysunki (w formie pocynowanych kształtów miedzi nie przykrytych soldermaską)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

-wszystkie wejścia ADC będą wyprowadzone w formacie VCC|GND|Sygnał

-mini-joystick to dobry pomysł

-karta mimo wszystko SD ponieważ z micro SD na SD przejściówki są a w drugą stronę już nie

-dwa akcelerometry to jest jedno z założeń projektu i muszą być a zawsze jednego można nie wlutować

Jaki mostek H byś proponował zamiast L298?

Link do komentarza
Share on other sites

Hm... dla mnie ten opis to raczej mini AVR laptop niż coś co do sterowania robotem ma być, pod warunkiem że będzie się znajdować na jego pokładzie. Wszystko zależy od założeń, i jakim robotem chcesz sterować.

Jak dla mnie do średnio zaawansowanych robotów mobilnych, powinien mieć.

CPU - ATMEGA 128

opcjonalnie RAM - dodatkowe 8KB, ale takiego 25ns.

Porty:

- RS232 na złączu PS/2 (dla mnie wygodniejsze) lub mostku USB<>RS232.

- Hardware I2C.

- SPI

- Mostek H.

- możliwość podłączenia 2 serwomechanizmów.

- UN2008 jako dodatkowy driver, nawet dostępny przez I2C na PCF8574..

- możliwość dołączenie modułu radiowego CC1000

Czujniki.

- możliwość nadawania przez IR, w wykorzystaniem Timera.

- możliwość odbierania IR.

- akcelerometr 3 osiowy

- wolny 8 bitowy port dla podłączenia sobie własnych czujników.

- dostęp do komparatora analogowego i ADC (4 kanały)

EDIT.

A propo przycisków i wyświetlaczy. Wystarczający jest alfanumeryczny 2x8, z podświetlaniem na 4-bitowym połączeniu.

Przyciski, warto mieć RESET, i jeden Start/stop, ja osobiście lubię mieć także albo 4 pozycyjny mikroswich, lub lepiej obrotowy koder 1z10 lub szesnastkowy do wyboru trybu pracy, czy zadawania jakiś parametrów. Nie głupi jest też enkoder z przyciskiem, intuicyjna i wygodna obsługa.

Link do komentarza
Share on other sites

Jaki mostek H byś proponował zamiast L298?

Np.: VNH3SP30

Warto dorzucić jakieś złącza dedykowane do serwomechanizmów (zawsze można zrobić jakieś obrotowe czujniki). Z drobiazgów dodałbym jeszcze kilka LED'ów i buzzer - to się zawsze przydaje 😉 Coraz bardziej popularne stają się teraz Li-pole, może warto na płytce przewidzieć elementy, które mogłyby monitorować stan akumulatora 2S/3S.

Link do komentarza
Share on other sites

Miejsca do dyspozycji mam 10x15cm a prawdopodobnie będzie to kanapka a więc łącznie 2x(10x15cm). A mostki mogą być na 2-3 płytce na poziomie jak komunikacja CC1000 lub BTM-222.

Te VNH3SP30 wyglądają ciekawie i są bez problemu dostępne.

Co do QTouch który się tu już dwa razy pojawił to jest bardzo ciekawy ale wtedy wypadało by już graficzny LCD bo z alfanumerycznym panel dotykowy to tak trochę dziwne połączenie dla mnie, ale jest to do rozważenia.

Monitor Stanu Li-pol tak jasne zapomniał bym o tym zupełnie a w początkowych założeniach miał być.

Jacek31:

-Scalony odbiornik IR dodam i diodę nadawczą też.

-UART będzie przez USB i którąś z transmisji bezprzewodowych.

-Przycisk reset to tak oczywista rzecz, że nie wymieniłem.

-I2C i SPI oczywiście też będzie.

-Komunikacja raczej BTM-222 niż CC1000.

-Wyświetlacz alfanumeryczny 2x8 będzie stanowczo za mały.

Link do komentarza
Share on other sites

VNH3SP30 to chyba najlepsze/najmocniejsze aktualnie dostępne mostki i są w obudowach SMD co jest dużym plusem. Ja je stosuję w prawie wszystkich moich konstrukcjach i wcale nie zajmują tak dużo miejsca.

Jeśli płytka ma być w formie kanapki to możesz na górnej płytce zrobić ładny interfejs: wyświetlacz graficzny, diody, klawiatura (wszystko z opisami), a całe "mięso" na dolnej płytce.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze szczególik jeden mi się przypomniał 😉 Na takich płytkach zawsze warto gdzieś umieścić goldpiny z wyprowadzonym zasilaniem np.: 5xVcc i 5xGND - przydaje się przy testowaniu i podpinaniu jakiś modułów na szybko.

Link do komentarza
Share on other sites

Mostek na 2xVNH3SP30 już zdecydowane faktycznie są rewelacyjne i nie drogie.

a co do płytek to na środkowej będzie całe mięso tylko mostki wyrzucę pod nią aby lepszy przewiew miały. A na górze dam panelik do obsługi i tak myślę czy nie zaryzykować i faktycznie nie wykorzystać QT i do tego lcd graficzny.

Edit: Tak goldpiny do zasilanie też będą.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak będziesz robił odbiornik IR to nie rób go na TSPOach, tylko na S4810 + jednoukładowa bramka AND której jedno wejście podłącz do wyjścia OCx jakiego Timera, a drugie do S4810. Wtedy otrzymasz czujnik uniezależniony od częstotliwości nośnej.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.