Skocz do zawartości

[bascom] programowanie ramienia robota


konrad1115

Pomocna odpowiedź

Witam niedawno wziołem się za nowy projekt jest to ramie robota (schemat w załączniku) problemy mam z programowaniem dopiero się zaczołem uczyć bascoma z książki Marcin Wiazania - Programowanie mikrokontrolerow AVR w jezyku Bascom narazie napisałem tyle

$regfile = "m8def.dat" 

'deklaracja serw 
Config Servos = 5 , Servo1 = Portd.7 , Servo2 = Portd.6 , Servo3 = Portd.5 , Servo4 = Portd.4 , Servo5 = Portd.3 , Reload = 10 
'konfiguracja portów 
Config Portc.0 = Input 
Config Portc.1 = Input 
Config Portc.2 = Input 
Config Portc.3 = Input 
Config Portc.4 = Input 
Config Portc.5 = Input 
Config Portb.0 = Input 
Config Portd.3 = Output 
Config Portc.4 = Output 
Config Portc.5 = Output 
Config Portc.6 = Output 
Config Portc.7 = Output

ale niebardzo wiem czy jest to dobrze zrobione i co mam zrobić dalej

11111.rar

Link do komentarza
Share on other sites

Zacznij od prostych programików.

Opanuj podstawowe instrukcje, przerwania itp.

Podłącz 1 serwo i próbuj nim poruszać.

Potem zastanów się co twoje ramie ma robić i jak ma być sterowane.

Popraw schemat bo nie widać jakiś elementów.

Potem tu możesz zapytać ale już z konkretnym problemem.

Link do komentarza
Share on other sites

konrad1115, zaraz, moment, przecież kolega znalazł rewelacyjny kurs programowania w Bascomie, przecież tak głośno o nim pisałeś. I co, ten super rewelacyjny kurs nie nauczył cię niczego? Weź się ogarnij, nim zaczniesz cokolwiek robić to poucz się najpierw, nie w jeden dzień świat zbudowano.

Link do komentarza
Share on other sites

tak tamten kurs jest bardzo dobry i zrozumiały ale nie dokończony uczę się z ksiażki oprócz porgramu do sterowania ramieniem robota próbuje zrobić łatwiejsze konstrukcje taki jak regulator obrotów silnika czy sterowaie silnikiem przyciskami ale cały czas młuce to samo a chce nauczyć się czegoś nowego

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Masz książkę M. Wiązani, bo tym się już chwaliłeś. Łatwiej i czytelniej chyba się nie da opisać. Więc książka w dłoń i do roboty, bo jak będziemy takie banały robić za ciebie to też się nic nie nauczysz, nic nie zrozumiesz a w dodatku my stracimy czas.

Link do komentarza
Share on other sites

np :

- definiowanie atlasów jak i do czego się tego używa

- jak przypisywać dane do zmiennych

-do czego i kiedy używać zmiennych i zmiennych lokalnych

-do czego służą tablice

-kiedy używać pętli for....next kiedy do.....loop a kiedy while.....wend

-jak pisać instrukcje w pętli

itp.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1. pierwsze słyszę o czymś takim. nie pomyliło ci się coś?

2. np dana=100

3. Używasz wtedy jak ci są potrzebne. Nie wyobrażam sobie programu bez zmiennych. np robiąc zegar tworzysz zmienne godziny, minuty, sekundy i w nich przechowujesz aktualny czas

4. opanuj operacje na zmiennych a potem myśl o tablicach

5. używasz tą pętlę ktrą wygodniej akurat użyć. czym się różnią pisze na pewno w twojej książce

6. normalnie. instrukcja w pętli niczym nie rózni się od tej samej instrukcji poza pętlą

Podsumowując zaryzykuję stwierdzenie że nie przeczytałeś nawet pierwszej strony swojej książki

Link do komentarza
Share on other sites

jak napisałem ze książkę przeczytałem to przeczytałem poza tym forum jest nie po to by dyskutować czy przeczytałem książkę tylko po to żeby pomagać a ja widzę, że nie bardzo cię rwie żeby mi pomóc temat zamknięty

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

A Ciebie nie bardzo "rwie", żeby pisać poprawnie po Polsku. I tylko nie wykręcaj się dysleksją - w dobie zintegrowanych z przeglądarkami słowników, jest to zwyczajne niechlujstwo i jako takie jest niezgodne z regulaminem forum. Potraktuj to jako ostrzeżenie z mojej strony.

Link do komentarza
Share on other sites

- definiowanie atlasów jak i do czego sie tego używa

Aliasy służą do przypisywania nazwy, lub wartości innej nazwie, na przykład po to, żeby nie używać nie wygodnych nazw rejestrów i żeby się kojarzyły bezpośrednio z funkcją jaką pełnią w twoim projekcie.

W tej książce jest to na prawdę bardzo dobrze wytłumaczone, sam uczyłem się tylko z niej i to mi wystarczyło (no wiadomo na początek oczywiści, później musiałem używać helpa do bascoma).

Link do komentarza
Share on other sites

konrad1115, ja tez się uczyłem tylko z tej książki. Już naprawdę prościej się wytłumaczyć nie da. To że nie masz pojęcia jak przypisać wartość do danych, co to są "atlasy" to świadczy tylko o tym że czytasz bez zrozumienia po łebkach. Usiądź sobie spokojnie, weź mikrokontroler, popodłączaj wsztysko, przeczytaj jednen rozdział, przepisz program, sprawdź czy działa, trochę go zmień, sprawdź czy i jak działa po zmianie jakichś parametrów. Jak będziesz przy tym myślał, to szybko się nauczysz. Potem się bierzesz za następny rozdział. Innej metody nie ma.

Link do komentarza
Share on other sites

np :

- definiowanie atlasów jak i do czego sie tego używa

Pewnie chodzi o aliasy. Jeśli na kilku pinach masz podpięte powiedzmy diodę, wentylator i grzałkę to zamiast pamiętać co gdzie jest definiujesz aliasy. W myśl tego można sobie zdefiniować tak:

grzalka alias portb.0
dioda alias portb.1
wentylator alias portb.2

teraz możesz pisać zamiast reset portb.0 itd wystarczy napisać set grzalka, reset wentylator, set dioda.

-kiedy uzywać pętli for....next kiedy do.....loop a kiedy while.....wend

Pętli for..next można używać wtedy gdy chcesz jakiś odcinek programu wykonać określoną ilość razy, np:

for a=1 to x
 incr a
 'coś więcej co chcesz co wykonywać będzie się dopóki a nie osiągnie wartości x
next a

do...loop to główna pętla programu ale można też ją stosować jedna wewnątrz drugiej jak też w etykietach czyli podprogramach z tym że tu warunek jest taki że jakoś trzeba z pętli wyjść by wrócić do głównej.

Pętla while...wend jest pętlą warunkową gdzie wszystko co wewnątrz będzie się wykonywać dopóki warunek podany za słowem while jest spełniony.

-jak pisać instrukcje w pętli

To jest podstawa podstaw jak juz ktoś napisał i tego wytłumaczyć się nie da, a przynajmniej ja nie potrafię.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.