Skocz do zawartości

Jednoukładowy Światłolubek


jamtex

Pomocna odpowiedź

Xweldog, zgadzam się z tobą, ale tylko częściowo, masz rację, że jest dużo prościej wykonać światłoluba na 2 mosfetach, będzie miał on taką samą funkcjonalność jak na L293 a do tego będzie wielokrotnie mniej skomplikowana chociażby płytka. Jest jednak pewne ale, jest bardzo mało dostępnych mosfetów, które mają na tyle niskie napięcie bramki aby można je było zastosować przy napięciu 5-7V, dodatkowo jeśli już jest taki mosfet to jest on albo drogi (około 10zł/szt za 2SK1388) albo w smd (TSM2302CX - rewelacyjny tranzystor, napięcie bramki 2,5V, stosowałem go przy przetwornicy step down na 1 li-ion, bardzo popularny na swiatelka.pl 🙂 właśnie do przetwornic latarkowych na 1 led'a) co dla nowicjusza jest barierą nie do przejścia. Dochodzi również inny aspekt, mostek z tego światłoluba może posłużyć do zrobienia później innego robota gdy się nabierze wprawy.

Link do komentarza
Share on other sites

Kilka razy zaglądałem co piszą w tym temacie, wreszcie sięgnąłem do swych zasobów i wyjąłem dowolnego MOS-a z niskim napięciem przejścia z "nie" w "przewodzenie" ( low Ut, logic level ) nadające się do Uz 3-5V ( na wyższe Uz pójdzie każdy ) i w kilka minut zrobiłem układzik próbny z silnikiem. Trafiłem na drogiego japońca 1388 ale przecież nigdzie nie piszę, że to musi być ten i tylko ten. Poniżej 3zł (niektóre ok. 1zł ) do małych Uz nadają się np: IRL2203, 3103, 3705, 3714, 520, 540, IRLB8721, 8748, IRLZ24, 34 ( ogólnie, wszystkie z "L" w oznakowaniu ). Poza wymienionymi w zbliżonych cenach na rynku występują dziesiątki jak nie setki innych oznakowanych inaczej. Trzeba po prostu zajrzeć do datasheet i odczytać jakie mają Ut. Jak ktoś chce stosować Uz > 5V to nie ma tego ograniczenia, ma jeszcze większy wybór MOS-ów w granicach 1-3zł/szt.

Źródłem "darmowych" MOS-ów z małym Ut mogą być wyluty np. z niektórych ATX ( ale w nich ew. jest tylko jedna szt. ) lub z płyt głównych PC.

Link do komentarza
Share on other sites

Źródłem "darmowych" MOS-ów z małym Ut mogą być wyluty np. z niektórych ATX ( ale w nich ew. jest tylko jedna szt. ) lub z płyt głównych PC.

Zapomniałeś o kartach graficznych, ale oczywiście tylko smd 😃.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie, nie zapomniałem. Kwestia tyczy nie ogólnie MOS-ów tylko "światłoluba" w którym do sterowania silniczków można dać MOS-y. A nadających się do tego nie ma w kartach grafiki ( chyba, że Tobie wiadomo coś na ten temat - to podaj typ ect ).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie bardzo rozumiem sens takich "porad". Podałem zamiast drogiego 1388 konkretne, tanie MOS-y w obudowie T0-220 optymalne do silników. Podałem też, skąd można je ew. wydobyć. W innych typach obudów jest ich jeszcze więcej, np. w płytach PC ale temat nie tyczy MOS-ów tylko "światłoluba" a jak ktoś chce się dowiedzieć nt. innych MOS-ów, to przecież może zapytać. Przez me ręce przeszły setki kart grafiki i w żadnej nigdy nie widziałem MOS-a odpowiedniego do silników. Twa "porada" z grafikami jest tak samo "przydatna" jak z MOS-ami chanel P. Tę kwestię uważam za zamkniętą.

Link do komentarza
Share on other sites

"Tradycyjnie" czyli po raz drugi, wystawiam aukcje z w/w płytką + pełny zestaw elementów na aukcję WOŚP.

Jeżeli chcesz, możesz za kilka złotych wylicytować całą elektronikę mojego Światłolubka !

Link do aukcji aukcja WOŚP

Ogłoszenie nie jest komercyjne (aukcja charytatywna) i podobnie jak w 2009 roku, proszę o jego niekasowanie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

dzięki a diody mogą być 12v??

Sory ze jestem taki upierdliwy i pytam o takie proste rzeczy ale jestem początkujący i nie chcę zrobić żadnego błędu.

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

Mile widział bym taką zapobiegliwość przy sprawdzaniu ortografii i korzystaniu ze znaków diakrytycznych...

Link do komentarza
Share on other sites

Diody LED nie są na określone napięcie, np. 12V, tylko mają pewne napięcie przewodzenia zależne od typu diody, np. podczerwone miały chyba ok. 1.5V.

Jeśli masz LEDa na te "12V" to pewnie zawiera już on jakiś układ ograniczający prąd i napięcie. Kup zwykłe LEDy, tylko nie zapomnij o rezystorze.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.