Skocz do zawartości

Wybór szkoły


mathiu

Pomocna odpowiedź

Witam! Mam problem, odnośnie wyboru kolejnej szkoły. Mój podstawowy dylemat polega na tym, czy wybrać licem (mat-fiz), czy technikum (technik mechatronik). Większość znajomych wybiera się do liceum, aczkolwiek ja później chciałbym iść później na PG lub PW na robotykę. Gdybyście mogli mi jakoś doradzić, to byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Nie jestem obeznany z systemem nauki po ostatnich zmianach, ale czy technikum nadal jest o rok dłuższe od liceum?

Generalnie ja bym polecał liceum. Zmuszą tam Ciebie do większego wysiłku i lepiej przygotują do matury/studiów. Dodatkowo jeżeli technikum trwa rok dłużej to jest to stracony rok.

Technikum w większości przypadków nie ma wiele do zaoferowania. W domu możesz nauczyć się więcej niż tam o ile będziesz rozwijał swoje zainteresowanie. Podstawowa kwestia to mieć możliwość zainwestowania trochę gotówki w sprzęt/części i poświecenie temu wolnego czasu.

Jak nie masz jednego i drugiego to w technikum tak czy tak nie zrobią z Ciebie złotej rączki...

Link do komentarza
Share on other sites

Ja każdemu będę zawsze polecał technikum, szczególnie jak ktoś interesuje się elektroniką, jednak polecam technik elektronik, bo ma mechatronice to poznasz wszystkiego po trochu, ale w szczegółach to nadal nic nie wiesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem, jeszcze mam na to czas, ale... U mnie w mieście mogę wybrać albo jakieś liceum ogólnokształcące, albo technikum informatyczne gdzie są następujące kierunki:

- Technik Elektronik

- Technik tele-Informatyk

- Technik Informatyk

Co powinienem wybrać, aby było mi "łatwiej" na studiach? Myślałem o czymś na AGH np. AiR

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Informatyka sobie odpuść, chyba, że interesuje Cię instalowanie i serwisowanie sprzętu komputerowego, programowania nauczysz się co najwyżej tyle ile możesz się nauczyć programując roboty.

Powiem to samo co MirekCz: dodatkowy rok w technikum to stracony rok. Jestem pewien, że kończąc studia i mając rok praktyki gdzieś indziej ma się większą wiedzę niż idąc do technikum i potem jedynie kończąc studia.

PS: a i tak najważniejszy jest poziom szkoły - do szkoły o dobrej renomie (ale dobrej, a nie rozreklamowanej) idą lepsi uczniowie, którzy są lepszą konkurencją. Nauczyciele też średnio są lepsi (chociaż zdarzają się wyjątki).

Link do komentarza
Share on other sites

Nie jestem obeznany z systemem nauki po ostatnich zmianach, ale czy technikum nadal jest o rok dłuższe od liceum?

Jest. Sam chodzę do czteroletniego technikum, i właśnie jestem na profilu mechatronika.

Mechatronika obejmuje duży zakres materiału, i prawdę mówiąc na Twoim miejscu kierowałbym się na mechatronika jeśli myślisz później o studiach związanych z robotyką - zawsze będziesz miał jakiś start (wiedzę po technikum). Choć trudno mi porównać Liceum vs Technikum - bo to od zawsze była jedna wielka rywalizacja.

Link do komentarza
Share on other sites

później chciałbym iść później na PG lub PW na robotykę

Jestem na AiR na PW. Skończyłem "tradycyjne" liceum i nie miałem większych problemów z dostaniem się oraz utrzymaniem na studiach. Podejrzewam, że obojętnie co wybierzesz - liceum czy technikum, jeśli sam nie popracujesz w domu, to na nic praktycznie ten wybór nie wpłynie. Chłopaki po technikum elektronicznym mieli nieco łatwiej ze wstępem do Teorii Obwodów na pierwszym roku, ale za to większe problemy z "czystą" matmą i fizą. Na drugim roku różnice całkowicie się zatarły. Wniosek? Technikum = rok więcej zabawy, a korzyści niewiele. Czyli tak, jak napisał MirekCz. Już lepiej ten rok poświęcić na "przetestowanie" wybranego kierunku;)

Link do komentarza
Share on other sites

Jak już wspominałem jestem w 3 gim. ostatnio pytałem się po rodzinie czy iść do technikum czy do liceum. I brat cioteczny opowiedział mi pewną historię:

On skończył technikum (geodezyjne), a siostra dobre liceum i oboje poszli studiować geodezje (siostra 2-3 lata później). Brat się nie uczył (chodził tylko na wykłady)przeczytał ze 2 książki i miał same te 5-tki, a siostra na 5-tki musiała kuć, dużo czytać i chodziła do brata na korepetycje.

A dlaczego się tak działo

"Bo ja już coś wiedziałem i na wykładach uzupełniłem wiedzę, a ona nic nie wiedziała(chodzi o geodezje) i nie miała jak tej wiedzy uzupełnić więc musiała się kuć."

nie chce mi się pisać tego 2 razy

Nie jestem obeznany z systemem nauki po ostatnich zmianach, ale czy technikum nadal jest o rok dłuższe od liceum?

Technikum elektroniczne/mechatroniczne trwa 4 lata

Dodatkowo jeżeli technikum trwa rok dłużej to jest to stracony rok

Z tego co się dowiedziałem to wszyscy pracodawcy wymagają doświadczenia zawodowego od świeżo upieczonych inżynierów. Te doświadczenie studiując dziennie można zdobyć po przez pracowanie w zawodzie przez wakacje, albo pracując w domu (projektowanie itp.). Niestety tam po liceum cię nie zatrudnią.

Fachowiec jest to osoba, która popełniła wszystkie możliwe błędny i wyciągnęła z nich wnioski

Nie pracując w zawodzie nie popełnisz tych błędów.

Technikum w większości przypadków nie ma wiele do zaoferowania. W domu możesz nauczyć się więcej niż tam o ile będziesz rozwijał swoje zainteresowanie.

Z tego co wyczytałem na stronach szkół są koła pozalekcyjne na których uczniowie pod nadzorem nauczycieli budują co chcą. Fajniej jest pracować w grupie, niż siedzieć samemu.

Jak nie masz jednego i drugiego to w technikum tak czy tak nie zrobią z Ciebie złotej rączki...

Tu akurat trzeba samemu coś budować i po jakimś czasie będzie się wszystko umiało.

Link do komentarza
Share on other sites

Z własnego doświadczenia wiem, że liceum przygotuje Cię dużo lepiej z matematyki, w związku z czym będzie Ci łatwiej. Oczywiście dobre liceum:) Natomiast jeżeli chodzi o wiedzę nabytą w technikum, jesteś w stanie to dosyć szybko nadrobić - wystarczy się trochę przyłożyć🙂 a i tak po trzecim semestrze to już wszystko jedno co skończyłeś, i tak Ci to nie pomoże;d

Link do komentarza
Share on other sites

A ja powiem coś zupełnie innego niż moi przedmówcy.

Nie polecam ani technikum ani liceum.

Kwestia podstawowa to to, jakie to liceum i jakie to technikum (chodzi o poziom, renomę, kadrę, wyposażenie, osiągnięcia itp).

A więc lepsze dobre technikum od byle jakiego liceum i vice versa.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja chodzę to technikum mechatronicznego o dobrej renomie, i mogę stwierdzić jak na razie tak:

-słabszy poziom z mat/fiz niż w liceum, to na pewno

-mniejszy nacisk kładzie się na przedmioty typu biologia, chemia, polski

-przedmioty zawodowe: zależy od nauczyciela, na niektórych jest dużo bardzo ciekawego materiału, który powinien przydać się dalej, na innych hmm, zbyt duży "lajcik"

-mechatronik to takie wszystko i nic, obecnie chyba wybrałbym elektronika

-nie uważam że rok więcej to rok stracony, poza tym jakby skrócić edukację w technikum o egzamin zawodowy i praktyki, których nie ma w liceum, to nie wiem czy się będzie 3,5 roku

MirekCz, , tak krytycznie się wypowiadasz o technikach że chyba masz w tym temacie ogromne doświadczenie, podzielisz się? System jak zauważyłeś trochę się zmienił, nie wiedziałeś nawet czy jest rok dłużej, więc nie wiem dlaczego padają takie stwierdzenia:

Technikum w większości przypadków nie ma wiele do zaoferowania.
Link do komentarza
Share on other sites

Ja wybrałem LO, na początku może troszkę żałowałem, jednak nie mam w okolicy żadnego dobrego technikum o profilu, który by mnie interesował. Wolałem wybrać dobre LO 😉

Wybierz to co pozwoli Ci zdać dobrze maturę, jeśli masz w okolicy takie technikum gdzie są dobre wyniki możesz próbować 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Idź do liceum. Wg mnie po dobrym liceum masz większe szanse na dostanie się na dobre studia niż po technikum. Oczywiście bywają wyjątki. Dobre liceum da ci lepsze podstawy do nauki na studiach technicznych. Matematyka na wyższym poziomie i więcej języków obcych na wyższym poziomie ułatwi Ci start na uczelni oraz pozwoli uzyskać lepszy wynik na maturze.

Jedynym kryterium jakie powinieneś rozpatrywać to właśnie perspektywy dostania się na dobrą uczelnię po ukończeniu szkoły. To fajnie że interesujesz się robotyką, i że w technikum będziesz mógł coś porobić w tym kierunku, ale nie wynikają z tego żadne korzyści, bo na studiach i tak to co miałeś w technikum przewałkujesz w mniej niż jeden semestr, a zawód "technik mechatronik" w porównaniu z "mgr inż. mechatroniki" na rynku pracy wygląda strasznie blado.

Wybierz tę szkołę, po której największy odsetek chętnych dostaje się na dobre studia.

Link do komentarza
Share on other sites

-mniejszy nacisk kładzie się na przedmioty typu biologia, chemia, polski

Czy aby na pewno warto do tej grupy przedmiotów dodawać język polski? W końcu to przedmiot maturalny. Fizykę można dodać, w końcu tylko dwa lata mieliśmy jej.

Link do komentarza
Share on other sites

Idź do liceum - rok krótsze i daje większe szanse na dobry wynik z matury, co przekłada się na to czy dostaniesz się na upragnioną PG/PW czy na jakąś Wyższą Szkołę Gotowania Kartofli 😉

Co do tego jak te szkoły przygotowują do studiów - różnicę było widać przez pierwsze kilka wykładów z analizy matematycznej, kiedy ludzie z liceum jeszcze wiedzieli mniej więcej co się dzieje, a Ci z technikum nie. Później już nikt nie wiedział 😉

Dodatkowo, jeśli we własnym zakresie pobawisz się w budowanie robotów/programowanie to i tak będziesz na starcie studiów wiedział więcej z elektroniki i informatyki niż 95% ludzi po liceach i technikach razem wziętych.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.