Skocz do zawartości

Działanie elektroniki w stałym polu magnetycznym


GAndaLF

Pomocna odpowiedź

Witam

Planuję skonstruowanie platformy modułowej i do łączenia modułów chciał bym wykorzystać niewielkie magnesy neodymowe. Jak wiadomo w polu magnetycznym na ładunki działa dodatkowa siła, magnesy mogą niszczyć informacje w pamięci itp. Z drugiej strony magnesy występują w silnikach, głośnikach i innych urządzeniach związanych z elektroniką i jakoś działają.

Dlatego chciał bym wiedzieć z jakimi realnymi zagrożeniami musiał bym się zmierzyć chcąc stworzyć tego typu konstrukcję. Dostępne do kupienia magnesy są w metalowych osłonkach więc chyba są one ekranowane? Najbardziej mnie interesuje czy pole z tych magnesów będzie jakoś zakłócać pracę silników elektrycznych, czy magnesy mają jakiś zły wpływ na baterie, pakiety i ogólnie zasilanie, i czy w takim polu magnetycznym poprawnie będą pracować mikrokontrolery, czujniki, komunikacja przewodowa oraz bezprzewodowa i ogólnie taka elektronika spotykana często w amatorskich konstrukcjach.

Link do komentarza
Share on other sites

o mikrokontrolery, pamięci, czujniki (o ile wykorzystują zjawisk magnetycznych), silniki itd. nie musisz się martwić - stałe pole magnetyczne (o tak niskim natężeniu jak z mag neodymowych) im nie zaszkodzi.

Co do baterii/pakietów to nie wiem, ale też nie powinno mieć dużego wpływu.

Link do komentarza
Share on other sites

Magnesy neodymowe są w osłonkach ale nie ekranujących ( jaki byłby sens ekranowania tu pola magnetycznego ? By je osłabiać ? ) tylko zabezpieczających przed dostępem tlenu. Pod jego wpływem szybko tracą właściwości.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok dzięki za odpowiedzi. Co do osłonek to nie wiedziałem dokładnie jak to wygląda bo te magnesy tylko na stronach producentów widziałem. Myślałem, że może jedna strona przyciąga a reszta jest ekranowana ale faktycznie twoja wersja jest bardziej logiczna.

Dobrze słyszeć, że nic się nie powinno stać ze sprzętem od tych magnesów. Bo wszędzie się słyszy żeby nie stawiać magnesów w pobliżu urządzeń elektronicznych. A z bateriami to w sumie nie wiem jak magnes miał by zaszkodzić, ale wiem, że jeśli już zaszkodzi to grozi wybuchem więc lepiej się spytać 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bo wszędzie się słyszy żeby nie stawiać magnesów w pobliżu urządzeń elektronicznych.

I dobrze że się to mówi. Ale chodzi tu głównie o nośniki magnetyczne: Dyski twarde, karty płatnicze itd.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.