Skocz do zawartości

Pierwszy projekt - z czego skorzystać?


przemulala

Pomocna odpowiedź

Witam!

Chciałbym zasięgnąć Waszej porady przy moim projekcie. Na początek proponuję spojrzeć na schemat ideowy:

Zdaję sobie sprawę, że wygląda to nieco mętnie, ale już tłumaczę. Chodzi o to, aby umożliwić ruch zaznaczonego na czerwono elementu w lewo i prawo (czyli po osi X), a także po osi Y (góra-dół), odpowiednio przesuwając poziomy pręt. Oprócz tego trzeba zapewnić dwa stany dla chwytaka ("palec"): wysunięty (0) i wciśnięty (1).

Jest to jedynie bardzo bazowy schemat ideowy, nie sugerujcie się zbytnio rysunkiem.

Idea polega zaś na tym, by móc zaprogramować ruch po odpowiednich współrzędnych, z zaznaczeniem stanu chwytaka (np. P0(0, 100) -> P1(100,100), 1; P1(100,100) -> P2(100, 90), 0 itd.).

Mój problem jest następujący. Chociaż programuję, nigdy wcześniej nie miałem styczności z elektroniką jako taką. Stąd kompletnie nie wiem, jakimi narzędziami mógłbym zrealizować swój pomysł. Domyślam się, że powinienem użyć mikrokontrolera w połączeniu z serwomechanizmami. Jaką jednak powinny mieć "moc" by przesuwać wspomniane elementy (jeszcze nie zastanawiałem się, jak konkretnie rozwiązać problem ruchu) i jak je zasilić? Załóżmy, że na chwytaku będzie znajdował się element o wadze około 2kg (nie zastanawiajmy się nad konkretnym sposobem mocowania), a poziomy drążek będzie wykonany z aluminiowej rurki.

Czego mógłbym użyć do rozwiązania tego problemu, o czym poczytać?

Serdecznie dziękuję za odpowiedź!

Link do komentarza
Share on other sites

Z założenia urządzenie ma wspomagać pracę w zakładzie lakierniczym. Chwytak będzie trzymał pistolet od sprężarki. Dzięki możliwości zaprogramowania ruchu będzie można malować dany element bez konieczności wdychania szkodliwych substancji. Taka myśl przyświecała mi przy projekcie, a raczej schemacie ideowym, który zaprezentowałem. Zastanawiam się, przy pomocy jakich narzędzi mógłbym zrealizować pomysł.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cóż, niestety coś takiego nie jest w zasięgu moich możliwości inżynierskich 😋 Nigdzie nie powiedziałem, że chcę to sprzedawać czy wykorzystywać praktycznie - po prostu chciałbym skonstruować taką suwnicę i przy okazji nauczyć się paru rzeczy. Dlatego pytam Was, jako ludzi rozeznanych w temacie, jakie narzędzia mógłbym wykorzystać, aby osiągnąć wyznaczony sobie cel.

Link do komentarza
Share on other sites

Chcesz żeby to było takie wielkie, żeby można to było wstawić do zakładu, czy raczej mniejsze, taki model na biurko? Jak mniejsze, to polecałbym jakieś tanie silniczki krokowe z allegro, do tego prosty driver i jako, że silnikiem krokowym steruje się, jak sama nazwa wskazuje, krokowo, możemy znając położenie początkowe chwytaka i całą jego drogę stwierdzić, gdzie aktualnie jest chwytak (napisać funkcję obierającą za argumenty współrzędne, która by ruszała odpowiednio silnikami). Zerknij na cnc-info.pl, poprzeglądaj jakieś domowe frezarki, może jakiś pomysł do głowy ci wpadnie 🙂 A driverem będziemy martwić się później.

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie o czymś takim myślałem (jeśli chodzi o te silniki krokowe)! Nawet lepiej, żeby to był mniejszy model - przeniesienie tego "do rzeczywistości" będzie polegało już tylko na wymianie "rusztowania" i silników na mocniejsze - dobrze myślę?

Tymczasem zajrzę na poleconą przez Ciebie stronę i zobaczę, co da się zrobić.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie do końca dobrze. Niestety zastosowanie mocniejszych silników wymusi zmianę sposobu sterowania co za tym idzie programu ponad to będzie płyną większy prąd to się skoleji wiąże z przebudową układu sterowania (zastosowanie driverów odpowiednich)

Link do komentarza
Share on other sites

Taką banalną maszynę idzie zrobić na wiele sposobów, wszystko zależy od ciebie i stanu twojej wiedzy i portfela. Można np:

-użyć serwomotorów+drogich kontrolerów - bardzo szybkie i dokładne ramie, lecz również bardzo drogie.

-jeśli potrzebne są wysokie momenty najtańszą opcją było by zastosowanie silników klatkowych sprzęgniętych z jakąś przekładnia np. ślimakową + falownik.

-jeśli ma to być małe urządzenie to silniki krokowe+sterownik silnika krokowego

Do sterowania całą "jednostką" wykonawczą użyć PLC lub uc. (PLC drogi lecz łatwy do programowania, uC tani lecz stosunkowo trudny)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.