Skocz do zawartości

Pomóż początkującym - napisz poradnik i wygraj!


Treker

Pomocna odpowiedź

Zakończyć stary, 2011 i przywitać nowy, 2012 rok chciałbym kolejną zabawą, którą przygotowałem razem z firmą KAMAMI.pl Początek roku to okres, w którym wielu z Was jest na pewno zajętych (na przykład przez sesję) dlatego konkurs nie będzie bardzo wymagający, nie mniej jednak przyda się odpowiedzialne podejście do tematu i rzetelnego przekazania wiedzy jaką zapewne posiadacie.

Wielu z Was jest doświadczonymi, aktywnymi użytkownikami Forbota, którzy stale bywają na forum i pomagają początkującym. Na pewno czasem (a może nawet trochę częściej) nie macie już ochoty odpisywać na te same pytania i męczyć się z podobnymi błędami użytkowników? Jeśli tak to mam dla Was pewną propozycję. Wierzę, że wspólnymi siłami uda nam się skutecznie rozwiązać problemy początkujących. Zróbmy to raz, a dobrze, tak, aby robotyka amatorska w naszym kraju mogła rozwijać się dalej bez powtarzania tych samych problemów.

Aby wziąć udział w tym konkursie należy napisać poradnik dla początkujących - już tłumaczę co mam konkretnie na myśli. Nie chodzi tutaj o długie i skomplikowane przepisy na budowę robotów – tym nikogo nie nauczymy tworzenia własnych konstrukcji. Przykładowe tematy jakie wybrałem przeglądając masę tematów dla początkujących i problemy jakie były tam poruszane. Proponowałbym, abyście skupili się właśnie na nich:• Jak postępować gdy coś nie działa – jak, i co sprawdzać w swoim układzie. Jak wykorzystać prosty miernik do potrzebnych pomiarów. Inne narzędzia, które mogą pomóc przy eliminacji błędów i jak je używać (analizatory stanów, proste oscyloskopy).

• Jak uruchamiać stworzone układy. Przed podłączeniem układu do źródła zasilania i natychmiastowym spaleniu elektroniki, robimy najpierw proste pomiary, sprawdzamy poprawność montowania, a dopiero następnie uruchamiamy z zasilaczem z ograniczeniem prądu, co pozwala na oszczędności nerwów i pieniędzy.

• Jak mogą objawiać się zakłócenia w układach ze sterownikami silników i mikroprocesorami.

• Podstawowe błędy w schematach i jak ich unikać. Odpowiednie filtrowanie zasilania oraz eliminacja zakłóceń z całego układu.

• Dlaczego warto stosować się do not katalogowych i rad doświadczonych użytkowników.

• Jak korzystać z not katalogowych i dlaczego warto przyzwyczajać się do korzystania z nich od samego początku.

• Jak poradzić sobie z błędami przy pisaniu programów. Dlaczego warto czytać komunikaty kompilatorów i poprawiać błędy, które wskazują zamiast od razu pytać na forum.

• Jak radzić sobie, gdy czegoś brakuje w warsztacie. Sztuczki doświadczonych konstruktorów.

• Tworzenie robotów z niczego. Konstrukcje mechaniczne z lutowanego laminatu. Koła z zakrętek i uszczelek itd.

• Krótkie przedstawienie aktualnie używanych procesorów AVR8bit, STM32 itd. Przewagi jednych nad drugimi, jakie środowiska, co jest wymagane do startu, wskazówki jak i z czym najlepiej zacząć.

Sami pomagacie początkującym, sprawdzacie ich schematy, programy. Wiecie czego nie potrafią. Macie teraz okazję raz i za jednym zamachem dla wielu czytelników dobrze to wyjaśnić.Proponowałbym, abyście skupili się właśnie na tych tematach. Jak widać artykuły takie nie muszą być długie, jednak prosiłbym o poważne podejście do sprawy, nie warto wprowadzać początkujących w błąd, dlatego jeśli praca będzie nie odpowiednia to na pewno będę zgłaszał do autorów jakieś uwagi, a w ostateczności nawet je usuwał. Pisząc poradniki pamiętajcie jak wiele artykułów znajduje się już na stronie, wspierajcie się nimi i dodawajcie do każdego poradniki powiązane linki, wskażcie początkującym, gdzie mogą szukać szerszych odpowiedzi na ich problemy.

W poprzednich konkursach skupialiśmy się na rzeczach bardziej zaawansowanych, mam nadzieję, że długofalowo wszyscy również skorzystają na porządnym podejściu do pomocy początkujących. Czas zainwestowany w pisanie poradników zwróci się później, ponieważ po prostu będzie można odesłać zainteresowanych do odpowiednich poradników.

Najlepsze teksty wybierzemy tradycyjnie w formie głosowania. Ode mnie zwycięzcy otrzymają gadżety. Dodatkowo na podstawie wyników naszego głosowania, osoby, które zajmą miejsca 1-5 od firmy KAMAMI otrzymają zestawy w formie książki „Mikrokontrolery LPC1100. Pierwsze kroki” oraz zestawu LITEcompLPC1114 z mikroprocesorem LPC1114. Mam nadzieję, że z czasem właśnie procesory z rdzeniem ARM staną się bardziej popularne w naszych robotach. Już teraz mogę zdradzić, że niedługo pojawią się kolejne okazje do otrzymania takich zestawów. Przez nasze konkursy przewinęło się sporo AVR’ków dlatego wydaje mi się, że będzie to dla Was miła odmiana.

Dodatkowe nagrody przekaże ich sponsor:

KAMAMI.pl

Jeśli chcecie przyłączyć się do tej zabawy swoją pracę nie krótszą niż 1200 znaków, musicie opublikować w dziale „Artykuły” od 1 stycznia do 4 marca 2012 roku. Cały poradnik musi znajdować się w treści wiadomości. Prace muszą być Waszego autorstwa i nie mogę odwoływać się do innych stron (nie wiadomo kiedy one znikną, co tam później będzie - jeśli coś jest u nas to wiadomo, że będzie tu zawsze). Nie publikujcie prac w formie pdf'ów czy innych plików. Teksty muszą być poprawne językowo i przygotowane zgodnie z panującymi zasadami na forum.

Zachęcam wszystkich do dyskusji o całym zagadnieniu w tym temacie. Napiszcie czym się zajmiecie, co dokładnie tam omówicie, tak aby prace mogły się uzupełniać. Jeśli nie czujecie się na siłach to może podsuniecie innym Wasze pomysły? Pamiętajcie, że tworząc takie poradniki, za jednym razem pomożecie dużej liczbie osób.

LPC.png

Link do komentarza
Share on other sites

Tematów nie można i nie trzeba sobie rezerwować. Jednak prosiłbym jednak o sygnalizowanie czym, kto się zajmie.

Jeśli czujesz się na siłach możesz stworzyć te poradniki, najwyżej ktoś zrobi to lepiej 🙂 Ważne, aby tworząc poradnik nie pisać zgodnie z zasadą "im więcej tym lepiej", tylko skupić się i porządnie, dobrym językiem opisać poprawnie i dokładnie dane zagadnienie.

Pamiętajcie, że takie prace nie mogą zawierać żadnych błędów i niedomówień.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak też uczynię milordzie 😉 Mam jeszcze takie pytanko: Jeśli skupiłbym się bardziej na samych błędach w schematach, w co wchodzi temat eliminacji zakłóceń (w mniejszym stopniu) to byłoby to zadowalające? Nie raz trzeba poprawić schematy początkujących gdzie widać brak pewnych dobrych nawyków i podstaw.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie trzeba się trzymać konkretnie takich tematów, ja tylko zasugerowałem co warto opisać. Możecie pisać o czym chcecie jeśli będzie to powiązane z odpowiednią tematyką. Ciągle tylko przypominam, że nie liczy się ilość i nie ma punktów za opis jak największej ilości zagadnień. Najlepsze poradniki wybierzecie sami w głosowaniu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dodam jeszcze tylko, że po całej zabawie jeśli będzie kilka poradników na ten sam temat to jeśli ich autorzy wyrażą zgodę najlepiej takie teksty byłoby chyba połączyć w jeden artykuł uzupełniając braki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

JA podejmę się tematu "Tworzenie robotów z niczego. Konstrukcje mechaniczne z lutowanego laminatu. Koła z zakrętek i uszczelek itd. " Myślę że artykuł będzie dość ciekawy. Jestem w temacie bo aktualnie moje roboty tworzone są z niczego z przyczyn braku pieniędzy.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja się chętnie zajmę "Krótkie przedstawienie aktualnie używanych procesorów AVR8bit, STM32 itd. Przewagi jednych nad drugimi, jakie środowiska, co jest wymagane do startu, wskazówki jak i z czym najlepiej zacząć." Ostatnio przebijałem się przez ten temat (chociaż nie wszystkie procki) więc nie powinienem mieć problemu.

Link do komentarza
Share on other sites

Ciekawy pomysł...

Jednak co do tematu:

• Jak radzić sobie, gdy czegoś brakuje w warsztacie. Sztuczki doświadczonych konstruktorów.

to myślę, że to raczej powinna być praca zbiorowa 😉

Jednym z moich rozwiązań w tym zagadnieniu, które na teraz przychodzi mi do głowy to:

"trzecia ręka elektronika" wykonana z kombinerek i gumki recepturki.

Rozwiązanie może nie tak stabilne jak gotowiec ale do drobnych prac zupełnie wystarczające.

Żeby nie zgubić gumki to trzymam ją zawsze na jednej rączce (żeby nie przeszkadzała a była zawsze pod ręką) a jak trzeba to zaplatam za obydwie i gotowe. Czas przygotowania narzędzia - 5sek.

Jak ktoś chce zebrać pomysły to może śmiało wpisać to rozwiązanie do artykułu.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.