Skocz do zawartości

[Wielozadaniowy] Groszek - worklog


Pomocna odpowiedź

dlaczego "elektrolity (...) tworzą dobrą parę wraz z ceramicznymi"

Mówiąc łopatologicznie - ceramiczne są "szybsze", czyli zwierają do masy krótkie impulsy (szpilki) na zasilaniu, elektrolity radzą sobie z tymi trwającymi dłużej. Razem filtrują więc pełniejszy zakres częstotliwości zakłóceń.

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem, że określenia "kondensator elektrolityczny" i "kondensator ceramiczny" są raczej umowne, bo tak naprawdę chodzi o pojemności (elektrolit ma zazwyczaj dużą pojemność, a ceramiczny małą). Tzn. czy są jeszcze jakieś inne właściwości elektrolitów dla których dając np. 4.7 uF dajemy elektrolit a nie ceramiczny?

Czy to nie jest tak, że kondensator o dużej pojemności powinien wyłapywać też małe szpilki? Jeśli tak, to dlaczego nie wystarczy sam elektrolit?

Hmm tak jak teraz o tym myślę, to podejrzewam, że może chodzić o ESR. Elektrolity mają duże ESR a ceramiczne małe, więc wolelibyśmy stosować ceramiczne. Ale pojemność ceramicznych w pewnym momencie się kończy, dlatego dajemy jedne i drugie...

Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie, chodzi o ESR. W dodatku, kondensatory ceramiczne są mniejsze, przez co możemy dać je bardzo blisko nóżek układu scalonego, co również poprawia filtrowanie zakłóceń. Kondensatory elektrolityczne są zwykle większe i w ciasno upakowanych urządzeniach czasem ciężko znaleźć dla nich miejsce. Ciekawą alternatywą dla kondensatorów elektroiltycznych są kondensatory tantalowe. Mają one niską upływność oraz niewielkie obudowy, przy dość sporych pojemnościach. Na szybko znalazłem tkai link, może Ci pomóc w sprawie różnicy w kondensatorach: http://www.eres.alpha.pl/index.php?text=24

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Rozumiem, że określenia "kondensator elektrolityczny" i "kondensator ceramiczny" są raczej umowne, bo tak naprawdę chodzi o pojemności (elektrolit ma zazwyczaj dużą pojemność, a ceramiczny małą)

Jest jedna dużo bardziej istotna różnica - kondensator elektrolityczny ma określoną polaryzację, natomiast ceramiczny może być podłączony dowolnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Wrzuciłem wstępne projekty przedniej i tylnej płytki. Dodałem też w załączniku cały projekt w Eagle, może się komuś przyda.

Jest jedna dużo bardziej istotna różnica - kondensator elektrolityczny ma określoną polaryzację

Chodziło mi raczej o różnice we właściwościach i zastosowaniach, sposób podłączenia nie ma tu znaczenia. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ale to ma istotny wpływ na zastosowania. Nie wszędzie można dać elektrolity, np. nie podłączysz go do wyprowadzeń silnika, jeśli chcesz nim sterować w dwóch kierunkach.

Kiedyś na Elportalu był bardzo fajny cykl artykułów o kondensatorach z wyjaśnionymi bardzo prosto wszelkimi niuansami (no, tymi najistotniejszymi dla początkujących i średnio-zaawansowanych), niestety Elportal od jakiegoś czasu mi nie działa. Ale dużo jest informacji w internecie, warto się rozejrzeć

Link do komentarza
Share on other sites

Czytałem te artykuły na początku nauki (grudzień), pewnie przydałoby się przeczytać jeszcze raz - tym razem z większym zrozumieniem. Chociaż nie podoba mi się styl pana Piotra, więc pewnie poszukam czegoś innego. Mam wrażenie że traktuje czytelników jak półgłówków a siebie stawia w roli mistrza...

Cały czas pracuję nad zmieszczeniem wszystkiego na płytkach PCB, wrzuciłem najnowsze efekty prac. O ile na komputerze jestem w stanie jakoś to poupychać, to zaczynam się zastanawiać jak ja to później powiercę i polutuję... 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

_ender88 widocznie źle się wyraziłem lub zostałem źle zrozumiany. Ja nie jestem mistrzem i się za niego wcale nie uważam. Starałem się pomóc w takim stopniu w jakim mogłem, to że się okazało, że przewyższasz moją wiedzę pozytywnie mnie zaskoczyło 😉 Nie musisz się zwracań do mnie Pan, bo ja jestem od ciebie dużo młodszy 😉

Wybacz jeśli się tak poczułeś z racji mojej wypowiedzi, bo tak jak napisałem starałem się pomóc, a nie traktować cię jak "półgłówka"...

Link do komentarza
Share on other sites

piotreks-89, to ja przepraszam, że tak to odebrałeś. 🙂 Pisząc pan Piotr miałem na myśli pana Piotra Góreckiego, naczelnego Elektroniki dla Wszystkich, autora wspomnianych wyżej artykułów.

Twoje uwagi były pomocne i już Ci za nie dziękowałem. A co do wieku, to sądząc po nicku jesteś tylko rok młodszy.

Link do komentarza
Share on other sites

_ender88 oj widać znowu źle sam siebie zrozumiałem 🤣 Już taką sytuacje raz miałem i widać nie nauczyło mnie to czegoś nowego.

Mój nick prawdy nie mówi, co prawda ma on swoją historię, ale nie jest związana z faktycznym moim wiekiem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Skończyłem projektować elektronikę, załączyłem najnowsze rysunki i projekt Eagle.

Dodałem płytki PCB do projektu 3D, załączyłem nowe rysunki i projekt Inventora.

Wyciąłem z plexi uchwyt na baterię i odpowiednie kawałki laminatu, jeszcze tylko oszlifuję i też wstawię zdjęcia.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.