Skocz do zawartości

[Wielozadaniowy] Groszek - worklog


Pomocna odpowiedź

pawcio0928 możliwe, póki co nie zaobserwowałem u siebie czegoś takiego. Możliwe, że tak działa aceton/rozpuszczalnik na gumę modelarską. Moje opony są z silikonu, więc jest to jednak trochę inny materiał.

Co do samego czyszczenia - jak będziesz czyścił opony to lepiej zdejmij je z kół, ponieważ pleksi może zostać rozpuszczona przez środki, które poleciłem (nie wiem jak to będzie ze spirytusem rektyfikowanym).

Link do komentarza
Share on other sites

Polecam co jakiś czas wyczyścić ogumienie acetonem/rozpuszczalnikiem
Acetonem lepiej nie ponieważ aceton lubi gumę nadtopić

Już raz czyściłem, bo po kilku przejazdach po podłodze opony były całe w kurzu. Używałem acetonowego zmywacza do paznokci. I właśnie zastanawiałem się, czy nie jest za mocny, bo wacik lepił się do gumy jakby próbował z nią reagować.

Nie boisz się, że gdy silniki się zatrzymają to mostek może nie wytrzymać

Wcześniej pisałem, że dam dwa mostki L293D równolegle, przed chwilą to zmieniłem. 😉 Zrobiłem test z baterią 9 V i przy zatrzymanych kołach wszystkie 4 silniki ciągnęły tylko 0.6 A. Za chwilę sformatuję docelowe baterie Li-Po i sprawdzę z nimi.

Link do komentarza
Share on other sites

Za chwilę sformatuję docelowe baterie Li-Po i sprawdzę z nimi.

LiPo nie trzeba formować 😉 I co do gumy modelarskiej, nie wiem jak ta, którą masz Ty, ale moja guma modelarska się nie rozpuszczała ani nie kleiła przy czyszczeniu acetonem - gdy się kupi taką gumę, jest ona matowa i pokryta talkiem, gdy się ją dobrze wyczyści, powinna być bardzo przyczepna, wręcz może sprawiać wrażenie lepkości, przy czym błyszczy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jednak z tego co wyczytałem na forach modelarskich zaleca się za pierwszym razem rozładować akumulator i naładować w pełni. Czasami ludzie doładowują nowe akumulatory 😉

A czym to podeprzesz? Bo wg mnie nie ma powodów do rozładowywania li-po na starcie.

Link do komentarza
Share on other sites

za pierwszym razem rozładować akumulator i naładować w pełni

Jeśli rozładujesz Li-Po 'w pełni', to już go więcej nie naładujesz. Ogółem Li-Po raczej źle znoszą rozładowywanie nawet do bezpiecznej granicy i jest to ryzykowne jeśli zostawisz akumulator sam sobie, bo może się rozładować poniżej tej granicy. Zamiast słuchać jakichś tam ludzi, lepiej przeczytaj sobie artykuł KD93 o akumulatorach 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ja jestem zdania, że baterie Li-Ion (a więc także Li-Po) również powinno się co jakiś czas rozładować i naładować w pełni. Taka operacja na pewno nie zaszkodzi.

Dorysowałem uchwyt na baterię Li-Po do telefonów Nokia: "ceownik" przytrzymujący baterię ze śrubkami M2.5x10 w roli styków. Tym razem spróbuję sam go wykonać. Mam już arkusze plexi, w drodze jest też klej Acrifix, wyrzynarka i wiertarka stołowa.

Link do komentarza
Share on other sites

_ender88, mógłbyś nowe zdjęcia, ogólnie aktualizacje jednak wrzucać jako nowe posty? Zdecydowanie łatwiej się ogląda nowości, niż tak jak teraz, szukając w oryginalnym poście, co tam się zmieniło 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ja jestem zdania, że baterie Li-Ion (a więc także Li-Po) również powinno się co jakiś czas rozładować i naładować w pełni.

Zależy co masz na myśli pisząc "rozładować li-pol w pełni" 😉 Jeżeli rozładujesz do dolnej granicy to się nic nie stanie, a przypuszczam że w większości przypadków taki cykl zdarza się co jakiś czas podczas każdego użytkowania akumulatora.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli rozładujesz do dolnej granicy to się nic nie stanie

Tak, miałem na myśli rozładowanie do bezpiecznej granicy (3 V / akumulator). Moje przypuszczenia biorą się stąd, że są specjalne programy na laptopa, które przypominają o rozładowaniu baterii co jakiś czas. Zakładam, że jeśli ktoś napisał program wyświetlający całe mnóstwo różnych parametrów baterii, to zna się na tym trochę i ma powody, żeby zachęcać do takiego postępowania.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie chcę ci przeczyć, bo uważam że nie ma nic złego w takim procesie, a możliwe że nawet coś to daje, ale tu tez jest pewna nieścisłość. Niby ta dola granica ma 3V, ale na prawdę wynosi ona 2,8V. Producent dodatkowo zawyża tą granicę, więc w rzeczywistości będzie ona wynosić mniej, około 2,5V. Dlatego to "pełne rozładowanie" i tak nie będzie nigdy pełne, bo prawdopodobnie nie przekroczy 2,8-3V, co jest jeszcze wartością wyższą niż rzeczywista dolna granica. Więc taka sama różnica jest, czy rozładujesz do 3V czy do 3,2V - a przypuszczam, że na X cykli zdarzy ci się rozładować celę do tej granicy, ładując ją do pełna wykonasz ten cykl pełnego ładowania. Ponieważ jak widać rozstrzał tej dolnej granicy jest duży, to nie ma się co zbytnio przejmować dokładnością takiego rozładowywania do dna.

[ Dodano: 30-01-2012, 00:08 ]

Jeszcze cytat z jakiegoś artykułu o dbaniu o baterie w lapkach:

Już pierwsze użycia baterii po zakupie powinny być przemyślane. Jeśli sprawa dotyczy starszych ogniw niklowo-wodorkowych (Ni-Mh), wypada zacząć od tzw. formowania (często błędnie nazywanego formatowaniem) ogniw, czyli kilkakrotnego pełnego naładowania i rozładowania baterii.

W przypadku najnowocześniejszych i najczęściej dziś spotykanych baterii litowo-polimerowych (Li-Po) i litowo-jonowych (Li-Ion) formowanie nie jest potrzebne. Wręcz przeciwnie, w niektórych przypadkach rozładowanie do zera może się przyczynić do spadku trwałości i znacznego zmniejszenia żywotności ogniw.

Czas eksploatacji akumulatora jest generalnie w sporym stopniu uzależniony od częstotliwości jego użytkowania i ładowania. Można nawet stwierdzić, że akumulatory Li-Ion powinny być ładowane często, a jeśli mają być nieużywane przed dłuższy czas, dobrze je częściowo rozładować. To powinno przedłużyć żywotność baterii.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, wiem że rzeczywista granica bezpieczeństwa jest niższa niż 3 V. Jak mówiłem, moje jedyne dotychczasowe doświadczenie dotyczy baterii w komputerze / komórce. Te urządzenia wiedzą do jakiej wartości mogą rozładować swoją baterię, nie sprawdzałem czy to jest 3 V czy coś innego.

Ponieważ widzę, że temat baterii Li-Po stał się dominującym w moim wątku, postaram się w najbliższym czasie popytać wśród znajomych chemików jak to jest z tymi Li-Polami i raz na zawsze to wyjaśnić. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.