Skocz do zawartości

[Wielozadaniowy] Groszek - worklog


Pomocna odpowiedź

Dodałem schemat płyty głównej i płytki z Bluetoothem.

Kiedy wstawiam w Eagle element 74LS07N, pokazuje się symbol bufora. Scalak ten ma 6 takich buforów i wstawianie kolejnych sztuk powoduje wstawienie kolejnych symboli bufora. Jak podłączyć zasilanie do tego scalaka?

Link do komentarza
Share on other sites

Sam nigdy nie projektowałem PCB, ale często przeglądam forum i widziałem wiele razy, jak użytkownicy przestrzegali przed prowadzeniem ścieżek pod kątem prostym ( i ostrym ), bo wtedy łatwo je nadtrawić - a tak właśnie masz na płytce z BT w 1 poście

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Radziłbym lepiej odfiltrować zasilanie przed stabilizatorami. Tego LM1117 dałbym równolegle do 7805. Dlaczego jeden stabilizator dajesz LDO a drugi już nie? Oba daj LM1117, ale na odpowiednie napięcia (5V i 3,3V).

1) Jeśli zależy ci na dobrych pomiarach z ADC to Avcc daj przez dławik 10-100uH do 5V.

2) L293D nie ma filtrowanego zasilania, a powinien. Co najmniej po jednym 100n na zasilanie logiki i silników.

3) Strasznie małe te rezystory dla diodek LED. Wylicz je ze wzoru: R=U/I, gdzie R to wartość rezystora w Ohmach, U to napięcie zasilania w Woltach, a I to prąd w Amperach. Wskazówkę dam ci, że Led-y święcą ładnie już przy prądzie 10mA 😉

4) BTM powinien być odpowiednio podłączony z procesorem, bo z tego co wiem nie wytrzyma 5V.

5) TSOP powinien mieć podciągnięte wyjście rezystorem >10k, ale nie musi 😉

Link do komentarza
Share on other sites

użytkownicy przestrzegali przed prowadzeniem ścieżek pod kątem prostym ( i ostrym ), bo wtedy łatwo je nadtrawić

Z moim (zerowym) doświadczeniem z wytrawianiem płytek PCB nadtrawianie zakrętów nie jest największym problemem 😉 A ponieważ utrudnia połapanie się w układzie połączeń, celowo z tego zrezygnowałem.

Gdzie można kupić takie zębatki?

zebatki.com.pl

Radziłbym lepiej odfiltrować zasilanie przed stabilizatorami.

Stabilizatory podłaczone są według noty katalogowej. Często spotykam się z dodatkowym filtrowaniem za pomocą kondensatorów elektrolitycznych, ale nie ma o tym mowy w datasheecie, więc ich nie dałem.

Tego LM1117 dałbym równolegle do 7805

LM33V ma małe maksymalne napięcie wejściowe (15 V), a być może kiedyś zamiast baterii podłączę na szybko zasilacz 17 V.

Dlaczego jeden stabilizator dajesz LDO a drugi już nie?

Nie zastanawiałem się nad tym, takie dostałem w sklepie kiedy poprosiłem o stabilizatory 5 V i 3.3 V. Różnica napięć będzie > 1 V, więc żaden z nich nie musi być LDO.

Jeśli zależy ci na dobrych pomiarach z ADC to Avcc daj przez dławik 10-100uH do 5V

Aż tak nie zależy, świadomie zrezygnowałem z dławika.

L293D nie ma filtrowanego zasilania, a powinien.

Nie znalazłem nic na ten temat w nocie katalogowej ani opisie tego scalaka na Forbocie, więc uznałem że filtrowanie nie jest potrzebne.

Strasznie małe te rezystory dla diodek LED. Wylicz je ze wzoru: R=U/I

Naprawdę sądzisz, że dałbym radę zaprojektować te wszystkie schematy bez znajomości prawa Ohma? Wychodzi I = (5 V - 2 V) / 200 Ω = 15 mA przy podłączeniu bezpośrednio do μC i I = (5 V - 0.6 V - 2 V) / 200 Ω = 12 mA przy podłączeniu przez tranzystor. Dla białych i niebieskich diod jeszcze mniej.

BTM powinien być odpowiednio podłączony z procesorem, bo z tego co wiem nie wytrzyma 5V

BTM-222 jest podłączony do 3.3 V, komunikacja z μC przechodzi przez bufor.

TSOP powinien mieć podciągnięte wyjście rezystorem >10k, ale nie musi

Będzie podciągnięty wewnętrznym rezystorem w Atmedze, nie ma potrzeby dawać dodatkowego.

Link do komentarza
Share on other sites

_ender88 to żeś mnie zripostować 🤣 Ale i dobrze dla mnie 😉

Rzeczywiście w DS L293D nie ma mowy o zewnętrznych kondensatorach co mnie zdziwiło. Z tym stabilizatorem to przyjąłem napięcie akumulatorów, bo takiego chyba będziesz używał na stałe. Z podciąganiem to ja przyjmuję, że jeśli można coś zrobić sprzętowo to tak będzie lepiej - wychodzi na to, że każdy ma inną koncepcję 😉 Z buforem mój błąd, nie zauważyłem... Na twoim miejscu przed pierwszym stabilizatorem dałbym jakiegoś elektrolita, ale to już zależy od ciebie.

Link do komentarza
Share on other sites

przed pierwszym stabilizatorem dałbym jakiegoś elektrolita

Możesz to jakoś uzasadnić? Jak mówiłem często się z tym spotykam, ale nie wiem skąd to się bierze. DS niczego takiego nie sugeruje.

Link do komentarza
Share on other sites

_ender88 nie jestem specjalistą i nie wiem wszystkiego, ale: elektrolity mają zazwyczaj sporą pojemność dzięki czemu dobrze filtrują zasilanie i tworzą dobrą parę wraz z ceramicznymi. Na dodatek akumulatory są odciążane w przypadku pobierania większych prądów. Dzięki pojemności elektrolitów napięcie jako tako "nie pływa", jakieś małe niedobory i nadmiary są redukowane.

Link do komentarza
Share on other sites

No tak, sens stosowania kondensatorów oboje rozumiemy.

Chodzi właśnie o to czy i ewentualnie dlaczego "elektrolity (...) tworzą dobrą parę wraz z ceramicznymi". Może ktoś się zna i nam wyjaśni 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dlaczego jeden stabilizator dajesz LDO a drugi już nie?

Nie zastanawiałem się nad tym, takie dostałem w sklepie kiedy poprosiłem o stabilizatory 5 V i 3.3 V. Różnica napięć będzie > 1 V, więc żaden z nich nie musi być LDO.

Zwykły stabilizator (nie LDO) potrzebuje 2V więcej na wejściu niż ma na wyjściu.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zwykły stabilizator (nie LDO) potrzebuje 2V więcej na wejściu niż ma na wyjściu.

Rzeczywiście, nie wiem czemu myślałem że 1 V. Zamienię tego 7805 na LD1117, dzięki za wyłapanie tego piotreks-89 i Carpe Diem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.