Skocz do zawartości

Schemat do sprawdzenia plus parę pytań


Marcinas

Pomocna odpowiedź

Witam

Stworzyłem pierwszy schemat do robota klasy będzie złożony z dwóch płytek sterującej i z czujnikami czujniki lini cny70 zrobię na osobnej płytce chyba że proponujecie inne czujniki do montażu powierzchniowego bo te to są przewlekańcami.

Dobra to konkrety wszystko widać na schemacie prosił bym o sprawdzenie 🙂)

Sadzę że zakręciłem coś z sharpem 🙁 ale nie jestem pewnie

aa za pomniał bym czy ma ktoś bibliotekę do obudowy D2Pak bo w tej obudowie jest 7805 🙂

a i nie mogę znaleźć takiej cewki 33mH w obudowie smd więc dałem zwykły rezystor.

To chyba wszystkie moje pytania 🙂)

ScreenShot001.thumb.jpg.ce8059d4c0f11cb48901b0f7a1a718ee.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

ooo nie zauważyłem dzięki 🙂

ymm dam link do Sharpa http://mobot.pl/index.php?site=products&type=854&details=7759

Wiesz może coś o tym co wcześniej wspomniałem ?

Jakie kondensatory i gdzie bo nie jestem PEWIEN (wolę zapytać)

a i co proponujecie z tyłu robota zastosować myślałem nad jakimś przełącznikiem ale to nie jestem do końca pewnie.

ScreenShot003.thumb.jpg.66b49b88e1ab97832852884f0e87a085.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Standardowe błędy:

1.Za mały kondensator za 7805

2.Brak kondensatora 100nF VCC/GND przy samym procku (chyba, że ten od mostka)

3.Brak jakichkolwiek kondensatorów przy TB6612 (patrz dokumentacja)

PS. U mnie te sharpy - a w zasadzie nowsze odpowiedniki - są taniej - http://robodudes.com/podczerwieni/49-gp2y0a21yk0f-10-80cm.html

Link do komentarza
Share on other sites

1. napięcie VCC na mostkach powinno być podpięte do zasilania logiki czyli np. 5V. a ty masz tam podpięte napięcie akumulatorów

2. reset podepnij przez rezystor do napiecia +5V a nie do złącza programatora, do złącza podepnij reset bez rezystora

3. nie masz połączonych odpowiedni GND przy zasilaniu procka np. GND przetwornika nie jest nigdzie podpięty

4. zasilanie AVCC podłącz do +5V, jedno z VCC nie jest podpięte do +5V

5. kondensator przy sharpie jest zle podpięty minus kondensatora masz podpiety do + a plus do -

Link do komentarza
Share on other sites

Tak na pierwszy rzut oka:

1) Brak dławika na Avcc

2) Brak kondensatora filtrującego zasilanie mikrokontrolera

3) Brak kondensatorów Low-ESR na zasilaniu mostków

4) Ten rezystor na pomiędzy pinem Reset a złączem ISP jest niepotrzebny. Powinien być wpięty pomiędzy Reset a Vcc

5) Diody powinno zapalać się stanem niskim, a nie wysokim. Rezystor do Vcc, za rezystorem dioda (katodą) do mikrokontrolera

6) Między piny silników wepnij kondensatory 100n

7) Zasilanie zrób inaczej, bo w taki sposób spalisz cały układ. Na zasilanie pierwotne (z akumulatora) daj symbol Vcc. Za stabilizatorem daj symbol +5V. Reszta powinna się jakos sama ułożyć 😉 Niestety Eagle usunięcie symbolu traktuje tylko jako usunięcie symbolu. Nazwa ścieżki pozostanie, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Jeśli nie usuniesz/zmienisz ścieżki to porobią się zwarcia

Link do komentarza
Share on other sites

6) Między piny silników wepnij kondensatory 100n

Gdyby nie pomoc jednego z użytkowników, to bym chyba do dzisiaj nie rozgryzł z czego się brał spadek mocy na silnikach, a właśnie z kondensatorów na ich zaciskach. Z tego co mi wytłumaczył to stanowią one dodatkowe obciążenie.

[ Dodano: 18-01-2012, 23:41 ]

Do tego nie widzę tam węzłów przy złączu ISP i mostkach, mogą pojawić się problemy z przeniesieniem schematu do płytki (brak niektórych połączeń).

Co do zasilania, to tak piotreks zagmatwałeś, ze niewiele rozumiem co chciałeś przekazać, z tego co zauważyłem to jest źle podpięte VCC ze złącza ISP, do akumulatora zamiast za stabilizatorem. No i pewnie podobnie jest w mostkach, bo nie widzę podłączenia logiki do 5V, ale nie wiem które to mają być piny bo nie korzystałem z tych mostków.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie sety nie było mnie przez ostanie dwa dni dzięki za pomoc zaraz spróbuję zrobić ten schemat ale nie jestem już pewnie co ma poprawić...?

[ Dodano: 20-01-2012, 20:22 ]

Tak na pierwszy rzut oka:

1) Brak dławika na Avcc

Do końca nie wiem czy jest on potrzebny ? w jakim celu go montować ?

2) Brak kondensatora filtrującego zasilanie mikrokontrolera

Już dodałem.

3) Brak kondensatorów Low-ESR na zasilaniu mostków

Chyba jest.

4) Ten rezystor na pomiędzy pinem Reset a złączem ISP jest niepotrzebny. Powinien być wpięty pomiędzy Reset a Vcc

Poprawiony.

5) Diody powinno zapalać się stanem niskim, a nie wysokim. Rezystor do Vcc, za rezystorem dioda (katodą) do mikrokontrolera

Poprawione

6) Między piny silników wepnij kondensatory 100n

hym nad tym się zastanawiam KD93 Gdyby nie pomoc jednego z użytkowników, to bym chyba do dzisiaj nie rozgryzł z czego się brał spadek mocy na silnikach, a właśnie z kondensatorów na ich zaciskach. Z tego co mi wytłumaczył to stanowią one dodatkowe obciążenie.

7) Zasilanie zrób inaczej, bo w taki sposób spalisz cały układ. Na zasilanie pierwotne (z akumulatora) daj symbol Vcc. Za stabilizatorem daj symbol +5V. Reszta powinna się jakos sama ułożyć 😉 Niestety Eagle usunięcie symbolu traktuje tylko jako usunięcie symbolu. Nazwa ścieżki pozostanie, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Jeśli nie usuniesz/zmienisz ścieżki to porobią się zwarcia

chyba dobrze poprawiłem.

MirekCz

Standardowe błędy:

1.Za mały kondensator za 7805

2.Brak kondensatora 100nF VCC/GND przy samym procku (chyba, że ten od mostka)

3.Brak jakichkolwiek kondensatorów przy TB6612 (patrz dokumentacja)

Wszytko chyba udało się poprawić 🙂 Tego sharpa to akurat mam dlatego go stosuję 🙂

no nie wiem chyba wszytko poprawiłem nie wiem czy jest dobrze ?

sobal44

5. kondensator przy sharpie jest zle podpięty minus kondensatora masz podpiety do + a plus do -

tego nie kumam dlaczego ?

Dzięki za pomoc a macie może obudowę smd do cewki 33mh i 7805 .

ScreenShot004.jpg.994aba5d7c47911f96cc37e077a0460d.jpg

ScreenShot005.thumb.jpg.cad4e1ae75ace4944e41d4a2252330de.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

sobal44

5. kondensator przy sharpie jest zle podpięty minus kondensatora masz podpiety do + a plus do -

tego nie kumam dlaczego ?

nie widziałem na tym pierwszym schemacie za dobrze, teraz na zbliżeniu jest wszystko jasne. 🙂 sorki za bledną uwagę

pozdro

Link do komentarza
Share on other sites

sobal44

5. kondensator przy sharpie jest zle podpięty minus kondensatora masz podpiety do + a plus do -

tego nie kumam dlaczego ?

nie widziałem na tym pierwszym schemacie za dobrze, teraz na zbliżeniu jest wszystko jasne. 🙂 sorki za bledną uwagę

pozdro

Nic się nie stało wręcz przeciwnie dziękuje za pomoc. Teraz nie sety nie jestem pewnie czy schemat jest w 100% w poprawny a nie znaleźć bibliotek do dwóch elementów 7802 smd i 33uH smd .

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety schemat jest zły.

1. Kondensatory filtrujące zasilanie ATMEGi są źle podłączone i w konsekwencji Twój mikrokontroler nie jest zasilany.

2. Pin GND na nóżce 21 nie jest podłączony do masy zasilania.

3. Piny GND na nóżkach 3 i 5 to jakiś "czeski błąd".

zobacz lepiej jak to ma być podłączone na przykładzie obudowy DIP:

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/minimalne-podlaczanie-pinow.html

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/avr-adc-podlaczenie.html

EDIT:

i używaj exportu pliku do formatu graficznego a nie zrzut ekrany bo trudno odczytać numery pinów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.