Skocz do zawartości

Wybór miernika uniwersalnego


Hudyvolt

Pomocna odpowiedź

Do tej pory posiadam dwa jakieś najtańsze mierniki UNI-T'a i nie mam co do nich zastrzeżeń, ale brakuje mi w nich kilku funkcji.

Pomiar pojemności (brak oznaczeń kondensatorów SMD), pomiar indukcyjności (to rzadziej ale czasem też zdarzają się nieoznaczone elementy lub cewki nawijane samodzielnie), a także temperatury (np. temp. wytrawiacza).

Przeglądając allegro trafiłem na

.Miernik uniwersalny UNIT UT70A UT 70A UNI-T 9973 (sprzedający elektronik001)

http://allegro.pl/miernik-uniwersalny-unit-ut70a-ut-70a-uni-t-9973-i2109847995.html

Czy ktoś może posiada taki miernik i jest z niego zadowolony, ewentualnie jakie mierniki byście polecili?

Link do komentarza
Share on other sites

Mam niemal identyczny multimetr. Niemal, bo mam UT70B. Ma chyba ciut większy zakres pomiarowy i gadżet w postaci prezentacji pomiarów na PC via COM.

Mam go już chyba ze 2 lata i żadnych problemów poza wkurzającą baterią 9V, którą niestety muszę kupować z raz na pół roku 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam miernik DVM1200. Mam go już ze dwa lata i baterii w nim jeszcze wymieniać nie musiałem. Nie ma on co prawda pomiaru indukcyjności, ale ma przystawkę USB, która po podłączeniu do komputera, razem z oprogramowaniem działa jak kiepskiej jakości oscyloskop. Po za tym program działał tylko na XP. Pomimo aktualizacji na późniejszych systemach o tym można tylko marzyć...

Link do komentarza
Share on other sites

Z praktyki elektryka-automatyka powiem tak.

Nie warto się rzucać na drogie mierniki z wieloma funkcjami.

Przycisk HOLD jest w większości mierników i tak bezużyteczny, i przeszkadza niż pomaga to bardziej użyteczna jest funkcja MAX czyli zapamiętywanie wartości MAX. Przydatne jest także podświetlanie wyświetlacza.

Ja osobiście nie lubię mierników z automatycznym, przełączaniem zakresów, często potrafi to wprowadzić w błąd, szczególnie jak wynik pomiaru oscyluje między dwiema zakresami.

Funkcja pomiaru częstotliwości, jest także tylko i wyłącznie orientacyjna, i rzadko kiedy się sprawdza. Zresztą zakres do 20KHz to i tak dupa, praktycznie musiał by być do 1MHz, a przynajmniej do 100KHz aby miał jakikolwiek sens, a takich mierników praktycznie nie ma ? Zresztą dokładność pomiaru też budzi wiele życzeń.

Warto natomiast kupić sobie miernik który ma Amperomierz do 20A, oraz dźwiękową sygnalizacją zwarcia. To się naprawdę przydaje w praktyce.

Warto także szukać miernika z pomiarem indukcyjności. Pomiar pojemności kondensatorów jest średnio użyteczny, bo mało kiedy nie można odczytać wartości z kondensatora, a dostępne zakresy na miernikach często i tak są nie wystarczające. W przypadku SMD, mierząc na PCB pewnie i tak zrobią cie w bambuko pojemności na płytce.

Co do pomiaru temperatury to wystarczy sobie zrobić prostą sondę do zwykłego miernika na LM35DZ, pomiar jest na zakresie 200mV.

Ja osobiście używam miernika za 25zł, i jedynie co mnie w nim wkurza to właśnie przycisk HOLD który umieszczono w takim miejscu że można go sobie przypadkiem nacisnąć.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

BlackJack, w pełni się z tobą zgadzam, pracując z tańszym miernikiem nie musimy się przejmować że pójdzie z dymem kilkaset złotych, a dokładność najczęściej jest wystarczająca. A co do sondy to w kupnych mamy termoparę z zakresem 1000 stopni, a LM35DZ ma maksymalnie chyba 150.

Ostatnio, po dziwnym spaleniu mojego miernika kupiłem sobie takie coś http://allegro.pl/miernik-multimetr-dt9208a-temperatura-pojemnosc-i2106074309.html . Mój nie ma tak kolorowej skali, i musiałem go rozkręcić (tak jak do wymiany bezpiecznika) i nieco wyregulować woltomierz - naładowana jedna cela lipol miała według niego 4.31V. Wersje bez sondy temperatury - DT9205A można dostać za 26zł z przesyłką na allegro.

Link do komentarza
Share on other sites

Zresztą zakres do 20KHz to i tak dupa, praktycznie musiał by być do 1MHz, a przynajmniej do 100KHz aby miał jakikolwiek sens, a takich mierników praktycznie nie ma ?

UNIT z linka Hudyvolt ma do 10MHz, DVM1200 do 1MHz, mój AXT594 nie wiem, ale przypuszczam że minimum 100kHz, jak na razie nie mierzyłem nim więcej niż 60kHz, tak więc takie mierniki są. Do tych 60kHz zawsze zgadzała mi się częstotliwość z obliczeniami dla CTC, więc aż takich błędów nie ma.

Mojego AXT594 nie polecam ze względu na to, że aby samemu wymienić spalony bezpiecznik z pomiaru prądu, trzeba odkręcić PCB na kilkunastu wkrętach, strasznie uważać żeby nie wyleciały blaszki z pokrętła zwierające ścieżki, a na dodatek utrudnienie specjalne - aby pokrętło weszło z powrotem na swoje miejsce, trzeba trafić 2 bolcami o średnicy ~1,5mm w dwa otwory o podobnej średnicy, w dodatku dostęp jest utrudniony, więc miałem niezłe wygibasy ze śrubokrętem. Jednym słowem: kłopotliwy serwis.

Link do komentarza
Share on other sites

150°C to raczej krytyczna temperatura dla LM35DZ, tak do 100°C jeszcze spoko. Wadą takiego czujnika jest niestety to że trzeba go zasilać, bo układ scalony.

Co tej termopary do 1000°C, ta ja wątpię że w tej wersji wykonania taki czujnik przetrwał by 300°C więcej niż raz.

Smutna prawda na temat mierników z sporą ilością funkcji, czy ciekawymi funkcjami alternatywnymi, jest taka, że to wydatek w okolicy 300-350zł. Tanie mierniki nawet takie za 120zł, niestety, mimo sporej ilości funkcji, mało kiedy zapewniają dobre parametry tych funkcji.

Najbardziej tragiczną funkcją jest chyba pomiar częstotliwości, który praktycznie do niczego się nie nadaje ze względu na rozdzielczość tego pomiaru, i jego metodę.

Natomiast z takich ciekawszych, rzeczy warto także szukać mierników które dokonują pomiarów szybciej np. 3x/sek lub więcej (5 to chyba górna granica) bo i takie się trafiają, to też czasami się przydaje.

UNIT z linka Hudyvolt ma do 10MHz, DVM1200 do 1MHz, mój AXT594 nie wiem, ale przypuszczam że minimum 100kHz, jak na razie nie mierzyłem nim więcej niż 60kHz, tak więc takie mierniki są. Do tych 60kHz zawsze zgadzała mi się częstotliwość z obliczeniami dla CTC, więc aż takich błędów nie ma.

Tzn, ja piszę o takich miernikach z którymi sam się spotkałem w cenie do 99zł.

Co do dokładności pomiaru częstotliwości, to ile masz miejsc po przecinku ? Jak 2 lub 3, to spoko, taki miernik warto kupić.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja osobiście posiadam miernik UT70B i bardzo go sobie chwalę niestety sądy w nim na pierwszy rzut oka wyglądają dobrze niestety nie są najlepiej zrobione po dwóch latach przewody miałem do wymiany. Mój znajomy posiada miernik UT70A i go sobie chwali. Wersja B to automat, czyli sam sobie dobiera zakres (np.: w przypadku pomiaru rezystancji, napięcia). Jest to bardzo przydatna funkcja. Miernikiem godnym polecania jest także Sanwa PC5000 z tym, że jest droższy. Nigdy go nie używałem, ale mój znajomy go używał i nie słyszałem złych opinii na jego temat. Istotne jest ile chcesz przeznaczyć na taki miernik - z droższych Unitów są też wersje z oscyloskopem.

Link do komentarza
Share on other sites

Strona z Allegro niestety już nie działa więc nie dowiem się, jaki masz. Ja obecnie mam taki http://dmtrade.pl/p5832,multifunkcyjny-miernik-srodowiskowy-5w1-peaktech-3690.html. Wiem, że jest trochę droższy ale mam nadzieję, że będzie ze mną już do śmierci 🤣 bo słyszałem, że te Peaktechy są bardzo wytrzymałe. Miał ktoś z Was taki multifunkcyjny miernik?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.