Skocz do zawartości

Schemat robota klasy mini sumo


Marcinas

Pomocna odpowiedź

witam zrobiłem taki schemat do robota klasy mini sumo myślę że jest w miarę czytelny i nie widzę żadnych wielkich błędów chciałem wcześniej już dać ten schemat do sprawdzenia ale ostatnio coś tak mi się nic nie chce to chyba przez tą pogodę 🙁 Dobra mniejsza z tym czujniki sharpa analogowe i przełącznik reszta opisana na schemacie .

*Zdjęcie robione z pliku pdf żeby lepsza jakoś była (jak był schemat w eaglu nie dało się tak powiększyć a tu jest powiększony mam nadzieję że wszystko widać ) proszę o sprawdzenie

ScreenShot052.thumb.jpg.35cf23a0fa366128f39e2b7e6b63eb48.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba widzę błąd przy L298. VCC nie do +7 ale do +5V. VS do +7V

właśnie nad tym się zastanawiałem czy ten mostek wytrzyma czy nie ale to nie jest problem zmienić bo będę tworzył płytkę dopiero jak będę pewnie czy jest w 1000% porwane dzięki bo myślałem czy by to lepiej nie wpłynęło na pracę silników.thx

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chcesz mierzyć napięcie z czujników analogowych koniecznie dodaj cewkę przy AVCC.

[ Dodano: 23-02-2012, 19:40 ]

Brakuje także filtracji napięcia przy mikrokontrolerze, jeśli chodzi o schemat w niektórych miejscach masz węzły w niektórych nie – pewnie używasz polecenia Wire lepiej użyć Net.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

"właśnie nad tym się zastanawiałem czy ten mostek wytrzyma "

Napięcie zasilania mostka nazwane VCC (pin 9) nie ma nic wspólnego z silnikami więc nie rozumiem, czemu masz zmuszać mostek "do wytrzymywania". Masz procesor a więc i sygnały cyfrowe 5-woltowe to i zasilanie VCC mostka też powinno być wzięte z "VCC+5". No i zamiast zastanawiania się spojrzyj w dane katalogowe: 7V to absolutny, nieprzekraczalny max na tym pinie i jako taki jest niedopuszczalny w projekcie.

Natomiast drugie napięcie, VS jest właśnie tym, z którego silniki będą napędzane. Tu możesz użyć dowolnego pasującego silnikom, byle poniżej 46V. Pamiętaj, że ten mostek "zabierze" Ci od 2V do 5V na własne potrzeby więc z 7V na silniki niewiele co zostanie. W dodatku producent zaleca, by napięcie VS było conajmniej o 2.5V wyższe od tego, co przychodzi z procesora w stanie wysokim (czyli od 5V). No to wychodzi, że 7V to za mało.. Z resztą i tak obecnie VS nie jest do niczego podłączone 😐

Diody obok mostka mają złe symbole albo użyłeś złych nazw. Albo chcesz tam wstawić diody Zenera (tylko po co?) - wtedy zmień typ diod, albo Schottky'ego - wtedy zmień symbole. Cztery dolne diody muszą anodami stać na masie - teraz dyndają nogami w powietrzu.

Trochę niefortunnie wybrałeś sobie wejście z przycisku. Pin TXD jest bardzo cenny - to jedna z dwóch nóżek UART-a. Oszczędź je na komunikację z PC. Być może teraz tego nie przewidujesz ale zaraz okaże się, że chciałbyś zobaczyć jakie wyniki z SHARPów daje przetwornik ADC albo zechcesz zadawać jakieś parametry pracy mostka. Wtedy UART będzie jak znalazł. Może lepiej od razu wyciągnij TXD i RXD na jakieś złącze, razem z zasilaniem 5V i masą.

Analogowe SHARPy dają dość niefajny sygnał wyjściowy. Jeśli na poważnie chcesz ich użyć, musisz wstawić filtry analogowe albo wkrótce będziesz zmuszony napisać nieprzyjemne funkcje analizy wyników pomiarów.

Link do komentarza
Share on other sites

Eee tam, to już przesada. Nie wiem o jakich czujnikach analogowych mówisz lolo1995 - jeśli o prostych fotodiodach wystawionych na zewnątrz to tak - oddają wszystko co widzą, ale.. nie każdemu psu Burek. Akurat SHARPy są dość odporne na warunki otoczenia. Trzeba je tylko odpowiednio zamontować i działają bardzo dobrze. Z resztą sama ich zasada pracy skutkuje jakby "wbudowaną" nieczułością na oświetlenie zewnętrzne. Pewnie, przeszkadza im np. żarówka 60W z odległości metra świecąca prosto "w twarz" (najlepiej jeszcze trochę przygaszona jakimś "ściemniaczem" - wtedy masakra) ale jeśli jakąś prostą osłoną i przemyślanym montażem wykluczymy taki przypadek, jest bardzo dobrze.

Ja pisałem o pewnych niepożądanych składowych sygnału wyjściowego. Analogowe SHARPy pracują impulsowo. Ich cykl pracy składa się z kilku faz. Sama konstrukcja elementu światłoczułego oraz właśnie konieczność wewnętrznej obróbki pomiaru powoduje, że wyniki w postaci napięcia wyjściowego nie są ciągłym przebiegiem tylko jakby "schodkami" o długości jakichś 20ms (o ile pamiętam). W czasie takiego schodka napięcie wyjściowe jest raczej stałe i choćby nie wiem co czujnik zobaczył, kolejna zmiana sygnału nastąpi za kolejne 20 (przyjmijmy to) ms. To jeszcze pół biedy ale między schodkami pojawiają się "zapady" albo "szpilki" szczególnie wtedy, gdy odległość zmienia się szybko albo gdy poziom szumów od "tła" rośnie. No i teraz zastosowanie prostego filtru analogowego, który byłby w stanie wyciąć te zakłócenia do poziomu rozdzielczości naszego ADC spowoduje, że pasmo sygnału bardzo spadnie - czujnik będzie jakby wolniejszy. Z kolei brak filtra ogłupi prosty algorytm pomiaru odległości, bo co jakiś czas będziemy dostawać ewidentnie błędne wyniki, gdy ADC trafi na zakłócenie.

To jest właśnie moment, gdy na scenę wchodzą trochę ciekawsze pomysły na analizę sygnału. Na szczęście wiedząc tyle o sygnale i o tym gdzie ukryta w nim jest rzeczywista informacja, można z łatwością napisać kod odporny na fanaberie SHARPa.

Acha, jeszcze o schemacie: przydałyby się chociaż ze dwa oporniczki ściągające do masy sygnały ENABLE mostka. W przeciwnym razie silniki mogą (ale nie muszą) ruszyć w czasie np. programowania procesora - nikt nie da gwarancji, że w stanie RESET będą tam stany niskie.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Dzięki za pomoc ale nie wiem czy coś jeszcze ma poprawić w tym schemacie daję te czujniki sharpa bo taki mam już jedne na stanie i nie wiem o jakiej wy jeszcze dodatkowej cewce mówicie, piszecie http://mobot.pl/index.php?site=products&type=854&details=7759.

Poprawiłem napięcie przy mostku no mój błąd pomyliłem mostki na ten faktycznie można podawać te 5V ale z tego co zrozumiałem to napięcie 7V można podawać na wyprowadzenie mostka VS.

Dodałem gnd przy diodach a diody są w takich obudowach bo nie mogłem znleść tych obudów co chce diody zastosować a te są podobne http://botland.com.pl/178-dioda-schottky-1n5822.

Zmieniłem port do przełącznika z TXD na Int1.

Nie wiem co jeszcze gdzie brakuje węzłów.

Od racz chciałem się waz spytać jak układacie elementy na płytce żeby była płytka mała ale żeby maiła też mało zworek bo mi coś to nie wychodzi.

Są jeszcze jakieś błędy na schemacie ? Sorry że tak późno piszę dalej o ms ale ostanio nie było mnie 🙁

ScreenShot054.thumb.jpg.12b2cfd31479bc337062f357a673ee8f.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chcesz mierzyć napięcie z czujników analogowych koniecznie dodaj cewkę przy AVCC.

Widzę, że nie dodałeś tej cewki, ani nie poprawiłeś węzłów na schemacie (w jednym miejscu są w innym nie).

Link do komentarza
Share on other sites

Marcinas, a Tobie się gdzieś śpieszy? Jeśli schematu nie zrobisz dobrze to jak możesz oczekiwać, że później całość będzie działała? Im później będziesz poprawiał błędy tym będą bardziej bolesne i droższe. Może usiądź na.. krześle, wsadź ręce pod.. no, pod spód i pomyśl chwilę spokojnie.

Mostek nadal nie jest zasilany po stronie silników, Koledzy piszą o węzłach i cewkach a Ty tu coś o płytce wypisujesz. Wspomniałem o opornikach "obciągających" linie ENABLE żeby Ci silników nie odpaliło w czasie programowania, było coś o filtrach na wejściach przetwornika. Może daj rezystory podciągające na wejściach z CNY bo te w procesorze nie zawsze będą Ci pasowały wartościami do wymaganej czułości.

Poprawiłeś kilka oczywistych rzeczy ale czy reszta spływa po Tobie jak po kaczce??? Spróbuj jednak znaleźć czas na uwzględnianie odpowiedzi albo chociaż chwilę nad sformułowaniem pytań pomocniczych. Naprawdę nie widzisz gdzie brakuje kropki?

Link do komentarza
Share on other sites

1.węzły sprawdziłem i chyba wszystkie są połączone.

2.Dodałem tą cewkę o której mówiliście.

3.Poprawiłem zasilanie na silnikach.

4.wrzuciłem dwa oporniki na ENABLE choć nie wiem jakie one maja być i czy maja być tak podłączone?

W ogóle takie pytanie jakie mają być wielkości tych rezystorów i od czego zależy ich wielkość?

5.Co do Cny70 to oporniki do nich będę miał na dodatkowych płytkach tu są tylko wyprowadzenia od procesora a potem będzie to połączone np.tak jak w LF.

Co mam zrobić z tymi silnikami co tam jeszcze dołożyć bądź jak je rozbudować żeby nie uszkodziły się chociaż by pod czas programowania ?

*Żeby silniki mogły działać prawidłowo

Dzięki 😃

ScreenShot034.thumb.jpg.055ff7f1673484e79ba745cec30aa673.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Marcinas masz zwarcie. W twoim układzie dławik jest podłączony pod Vcc, a następnie pod GND = spalenie w chwile (i niekoniecznie samego dławika). Dławik notabene powinien być podłączony pod Avcc. Poza tym to elementy indukcyjne mają własne symbole 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Porozbijaj schemat na bloki, rysuj vcc w górę, a gnd w dół, prowadź ścieżki na schemacie z kątami prostymi, a dla dłuższych połączeń stosuj etykiety, będzie się zdecydowanie prościej sprawdzać.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.