Skocz do zawartości

Mikrokopter


Pomocna odpowiedź

Jest kilka powodów, dlaczego prace nad nowym linefollowerem idą w żółwim a nawet ślimaczym tempie. Jednym z powodów jest to maleństwo:

Obrazek

Na dniach powinien być złożony w całości, pozostanie jeszcze strojenie i nauka latania 🙂.

O, widzę że to kontroler z HK - czytałem, że on jest słaby - czujniki są kiepskie. Z tanich rzeczy, już bardziej sensowne wydaje się użycie czujników z WiiMotionPlus+Nunchuck+arduino Mini (http://www.multiwii.com/)- też kiepskiej jakości to jest, ale lepsze niż ta płytka z HK.

Tak swoją drogą, opiszesz tego quada na forbocie? Najlepiej workloga załóż, ja chętnie poczytam jakie elementy kupiłeś, jak idzie kalibracja i nauka latania.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak mnie Treker nie wyrzuci to umieszczę opis i zdjęcia w tym temacie.

Zaprojektowana i wycięta rama:

Silniki ADH30S, płyta główna jest z HK tak jak zauważył MatManiak, jest to wersja 2.1 z atmega168PA na pokładzie. Odbiornik 4 kanały , jeden z najmniejszych i najlżejszych jakie udało mi się znaleźć, aczkolwiek planuję zakup jeszcze mniejszego 5-cio kanałowego. Śmigła 2,5x1, część pochodzi z HK (czarne), pomarańczowe śmigło kupione w polskim sklepie modelarskim, jest ono po to abym mógł odróżnić w łatwy sposób przód koptera. Regulatory do silników to prawdziwe miniaturki, ważą zaledwie 0,7g. Zasilanie z 1 akumulatorka li-pol, narazie 1000mAh turnigy nano tech, docelowo 850mAh turnigy nano tech, jeśli będzie zbyt ciężki to zamiast niego będzie 450mAh również turnigy nano tech.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Fajny 🙂 I regulatorek do silnika taki pocieszny.

Mój sprzęt jest trochę większy no i lata z LiPola 3S 2200 ale mam ten sam kontroler.

Te inklinometry nie lubią drgań. Dobrze wyważ wszystkie śmigła a samo PCB powieś na jakichś gumkach lub gąbkach. U mnie wystarczyło kilka warstw gumy z dętki rowerowej i elastyczne mocowanie właśnie przez tę gumę.

Rama z laminatu - boję się o te przewężenia w przejściu ramienia w płytę centralną. Może wytrzymać tylko do pierwszego nierównego lądowania, czyli.. 5 sekund? Jeśli to Twój pierwszy, to może jednak rama ze sklejki i bez takiego odchudzania?

Jakie podwozie?

Przyda się coś na przód - jakaś piłeczka itp. Konfiguracja X czy + ? Moim zdaniem X jest bardziej "kosmiczna" i można zrobic jakąś fajną "karoserię".

Kibicuję 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

marek1707, kopter będzie latał w konfiguracji +. Rama jest dość sztywna, to laminat 1,2mm. Całość będzie ważyła około 60g, maksymalny udźwig silników będzie około 130g (teoretycznie). Jeśli się okaże że rama jest za słaba to wytnę nową z grubszego laminatu - 2mm, albo podkleję pod ramiona płaskownik z włókien węglowych, ale wydaje mi się, że nie będzie to potrzebne. Latać będę się uczył na uwięzi i nie planuję go połamać w ogóle 😃.

Link do komentarza
Share on other sites

BTW: Poważnie pomyśl o wyważarce śmigieł - to tani gadżet a bez niego ciężko..

Śmigła oczywiście będę wyważał, pomarańczowe jest idealnie wyważone (bo to GWS 🙂 ), czarne są kiepskie, ale nic czego się nie da poprawić 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

A dlaczego akurat zdecydowałeś się na takie maleństwo? Wydaje mi się, że coś większego, jest łatwiej zbudować, bo nie trzeba się gimnastykować z szukaniem miniaturowych komponentów no i frajda większa, bo można zamocować jakąś kamerę (np gopro) na gimbalu. W tak małej konstrukcji jaką budujesz to raczej niemożliwe. A regulatory i silniki też jakoś nie są specjalnie droższe dla większych konstrukcji.

P.S: Kolega wyżej wspomniał o piłeczce zamontowanej pomiędzy 2 ramionami - po co ona jest? Gdzieś już widziałem takie zdjęcie/filmik z kopterem z zamontowaną taką piłeczką, ale nie znalazłem nigdzie info po co się ją montuje.

Link do komentarza
Share on other sites

P.S: Kolega wyżej wspomniał o piłeczce zamontowanej pomiędzy 2 ramionami - po co ona jest? Gdzieś już widziałem takie zdjęcie/filmik z kopterem z zamontowaną taką piłeczką, ale nie znalazłem nigdzie info po co się ją montuje.

Piłeczkę montuje się z takiego samego powodu, z jakiego u mnie przednie śmigło jest pomarańczowe, żeby łatwiej się zorientować gdzie jest przód/tył. Co do ceny to niestety koszt samych silników jest 2x większy niż większych egzemplarzy.

Chciałem zrobić takiego małego koptera bo mi się takie miniaturki podobają. Nie jest frajdą zrobić wielką krowę 🙂. Natchnieniem dla mnie był ten filmik:

Na próbę przykręciłem do ramy 1 silniczek, wszystko pasuje idealnie 🙂 :

Link do komentarza
Share on other sites

A, dzięki za wyjaśnienie. Widziałem też, że inni oznaczają przód po prostu obklejając taśmą (np czerwoną) jedno z ramion (albo 2 ramiona, jak lata w konfiguracji X).

A co do filmiku, to widziałem go też już kiedyś - też mi się to bardzo podobało, ale ja myślałem o budowie quadcoptera bardziej praktycznie, tzn że np bedzie można zamontować na nim jakiś aparat albo kamerę HD i fotografowac/filmować jakieś obiekty z powietrza. Tym bardziej, że cena elektroniki w przypadku większej wersji nie jest wcale wyższa. Tak jak wspomniałeś, silniki są tańsze nawet. A ten minicopter na filmiku używa właśnie gyro+acc z WiiMotionPlus o którym wspominałem wcześniej. No ale to droższe rozwiązania niż HK board.

A jakie masz radio (nadajnik)?

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie widziałem na pierwszym zdjęciu to pomarańczowe śmigiełko i tak trochę sceptycznie do tego pomysłu podszedłem, proponując piłkę lub innego cosia. Śmigiełka dobrze zachowują kolor tylko gdy stoją. W stresie pierwszych 50 lotów w życiu bym nie odróżnił jednego od drugiego. Widać co prawda okolice środka ale piasta potrafi i to przykryć. U mnie stanęło na wielkim białym korku od dezodorantu w którym schowałem niemniej wielką, widoczną w pełnym słońcu 3 Watową, 3-kolorową diodę LED sterowaną przez prosty detektor napięcia (na procesorze, a jakże). Gdy jest niebieska - spoko latam, zielona - ocieram pot z czoła, czerwona - raczej koniec zabawy, mruga - nawet nie myślę o kolejnej sekundzie w powietrzu.

Jak wyglądają piasty do takich maluchów? Mierzyłeś rzeczywisty ciąg na tych śmigiełkach? Mój najmniejszy samolot (50cm) lata na GWS 5030 i na nim 150g ciągu statycznego to już 3/4 drążka.

Uwięź niewiele daje. Nadaje się do prostego sprawdzenia funkcjonalności kontrolera ale zachowanie kopterka w warstwie turbulentnej przy samej ziemi jest zupełnie inne niż choćby na 2 metrach. Jeśli nie chcesz w niekontrolowany sposób np. odwrócić się na plecki, sznureczki tego maleństwa będą musiały być kruciutkie albo powieś go odciągami mocowanymi do scian i mebli w połowie wysokości pokoju. Masz kota?

Link do komentarza
Share on other sites

Widziałem interesujące rozwiązanie pozwalające na redukcję elektroniki na kopterze (a co za tym idzie, wagi). Kopter ma tylko czujniki na płycie głównej, bez procka, a "mózg" działa w aparaturze.

Link do komentarza
Share on other sites

To akurat dość ryzykowny pomysł. Coś musi odczytywać czujniki, formować ramki danych, obsługiwać moduły radiowe, odbierać nastawy i produkować PWM do kilku regulatorów - to raczej zadania dla procka. A jeśli miałby robić to, to mógłby i zrobić też kilka przeliczeń, przynajmniej do utrzymywania stabilnego położenia w przestrzeni. Być może wyższe funkcje jak strategia poruszania się, zadania do wykonania, waypoints, ruchy kamerą itp mogą być zewnętrzne i łatwiej je zrobić na dużym kompie. Kontroler raczej nie robi wagi całości a taki lub inny program procesora - prawie na pewno 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.