Skocz do zawartości

Mikrokopter


Pomocna odpowiedź

Może coś zasugeruję.

Kiedyś amatorsko wyważałem śmigiełko ok. 15cm. Robiłem to wraz z silnikiem. Do całości przykleiłem dwa cienkie, sztywne "wąsy" i zaobserwowałem amplitudę drgań. Następnie w dowolnym miejscu przykleiłem do śmigiełka kawałeczek plasteliny i sprawdziłem, czy wzrosła / zmalała. Jak wzrosła, przemieszczałem plastelinę aż znalazłem optymalne miejsce. Następnie zabawa z dobraniem porcji. Metoda żmudna i czasochłonna ale udało mi się całość doprowadzić do stanu, że wibracji praktycznie nie było, oba wąsy praktycznie stały.

Obawiam się, że wyważenie samego śmigiełka nie wiele da, wyważać należy śmigiełko wraz z silniczkiem który będzie je napędzał. Całość umieściłbym np. na dużym talerzyku piezzo ( umocowałbym, przykleiłbym do niego silniczek ) lub talerzyk osadził na silniczku, amplitudę obserwowałbym na oscyloskopie i postępowałbym jw.

Link do komentarza
Share on other sites

Xweldog, o ile metoda z plasteliną i obserwacją może i jest żmudna, ale do zrobienia, o tyle metoda z talerzykiem piezo i oscyloskopem jest raczej poza moim zasięgiem. Spróbuję wyważyć śmigło trochę lepiej, bo nie było dobrze wyważone. Jeśli to zmniejszy drgania to chyba już tak zostanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Ponieważ miałem trochę złe wyobrażenie o tym co chcę zrobić i wyszło mi coś co ważyło około 80g, przy ciągu maksymalnym 100g, zrewidowałem całkowicie moje podejście do tematu 🙂.

Dzięki koledze slawko_k mam nową ramę, która jest trochę mniejsza, lżejsza, a przy tym wykonana z grubszego laminatu (1,5mm). Pamiętacie jeszcze to zdjęcie:

To spójrzcie na nową ramę:

Tak wygląda porównanie obydwu ram:

Nowa rama jest o 2,67g lżejsza od pierwszej. Pomierzyłem prąd pobierany przez silniki ze śmigłem na pełnym ciągu i ku mojemu zaskoczeniu był około 1,06A (co prawda na lekko rozładowanym akumulatorku, ale i tak więcej niż 1,5A na w pełni naładowanym to nie pociągnie), dzięki temu kopterek straci swój bardzo ciężki (22g) akumulatorek 1000mAh a dostanie 300mAh ważące zaledwie 7,3g. Tylko te dwie zmiany (rama i akumulatorek) zmniejszają wagę o ponad 17g! A to nie koniec 🙂, wiem jak uszczknąć kolejne 2g, plus dodatkowe kilka gram na krótszych kablach, innym połączeniu całości i oczywiście nowej płytce sterującej całością (ale narazie nie zdradzam szczegółów - wszystko w swoim czasie).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Laminat jest naturalnie czarny, jest dostępny pod handlową nazwą G10 w niektórych sklepach modelarskich, jest bez miedzi i można go kupić w różnych grubościach.

Wymiary starej ramki:

rozstaw osi silników (po przekątnej) - 140,7mm

bok kwadratu, na którym będzie płytka z elektroniką - 70mm

wymiary nowe ramki:

rozstaw osi silników (po przekątnej) - 120mm

bok kwadratu, na którym będzie płytka z elektroniką - 44mm

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, całkiem przypadkiem znalazłem fajny mikrokopter - nie wiem czy go widziałeś, to wrzucę linka, bo być może Cię zainteresuje:

http://www.jeromedemers.com/blog/2011/06/flying-quadracopter-pcb/

Jest 2-krotnie mniejszy od Twojego no i waży też sporo mniej 😉

Podoba mi się kształt PCB tej czerwonej wersji - oryginalne:)

Link do komentarza
Share on other sites

MatManiak, widziałem podobne kopterki ze stronki Crazyflie czy teraz to ma inną nazwę na innej stronie, ten od ciebie z pierwszego zdjęcia jest bardzo podobny, ale ten czarny i czerwony to już jest sztuka 😃. Z tym, że oni projektowali swoją elektronikę jako kompletną łącznie z układem do radia 2,4GHz na płytce. Jest to już poza moim zasięgiem prawdę mówiąc. Trzeba mieć wiedzę i doświadczenie, żeby sobie zaprojektować taką płytkę. Ja też celowałem pod większość gotowych rozwiązań, np śmigła bardzo trudno kupić prawe i lewe mniejsze niż 2,5x1,0 , choć znalazłem śmigła w conradzie od jakiejś zabawki RC Twin-X, ale tak jak pisałem, miałem trochę inny cel projektując mojego mikrusa.

Link do komentarza
Share on other sites

Korzystając z wolnej chwili, zrobiłem to przed czym od dłuższego czasu się wzbraniałem, polutowałem regulatory do silników. Zmieniłem z osobna ustawienia wszystkich regulatorów, bo doszedł mi jeden nowy, on miał inne ustawienia timingów itp., a nie wiedziałem, który to jest. Odbiornik polutowałem w ubiegłym tygodniu.

Porcja nowych zdjęć:

Jak widzicie brakuje jednego śmigła. Niestety w trakcie lutowania nadtopiłem jedną z łopatek, czeka mnie więc wyważanie nowego 🙂. Czekam na piankę dwustronnie klejącą z allegro, będą nią przyklejone regulatory do ramion i odbiornik do płytki głównej, którą widać na zdjęciach. W przyszłym tygodniu spróbuję złożyć wszystko w całość i zrobić pierwsze testy ustawień regulacji. Może w przyszłym tygodniu wrzucę już jakieś filmy z pierwszych prób w powietrzu.

Jak widzicie na zdjęciach ta konstrukcja schudła od poprzedniej i to nawet bardzo. Waga gotowego do lotu mikrokopterka nie powinna przekroczyć 40g z czego jestem bardzo zadowolony, bo przy maksymalnym ciągu około 100g będę miał naprawdę spory jego zapas 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Loco, koszt samego kopterka to ponad 600zł, ale musisz jeszcze doliczyć koszt aparatury, którą ja kupiłem dość tanio bo jeszcze przed podwyżkami na hobbykingu. Rzeczywisty koszt jest znacznie wyższy ponieważ kupowałem różne moduły do aparatury plus odbiorniki do nich, kupiłem też kilka różnych typów silników do testów, to samo ze śmigłami, elektroniką. Fakt, że zbierałem się do budowy kopterka od bardzo dawna i części zamawiałem po trochu, więc koszty były bardzo mocno rozciągnięte w czasie.

Tak na marginesie, z perspektywy czasu i zdobytej wiedzy, to gdybym miał wszystko robić od nowa, to użyłbym innych silników, trochę innych śmigieł, całość zrobił jeszcze mniejszą i prawdopodobnie na ramie zintegrowanej z elektroniką, aby całość była lżejsza. Możliwe, że powstanie drugi egzemplarz właśnie z uwzględnieniem tych zmian. Najpierw jednak dalszy ciąg nauki 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Przylutowałem i przykleiłem na piankę odbiornik do głównej płytki.

Odbiornik z przylutowanymi kynarami i pianką 2mm:

Przylutowany i przyklejony odbiornik do płytki:

Pojechałem dziś na maxa 🙂:

Brakuje mi jeszcze 4 śmigła, muszę je wyważyć. Muszę też wymienić regulator na silniku bez śmigła bo najprawdopodobniej przez mój błąd się spalił. Nie mniej całość pod względem montażu już jest skończona. Całość waży 39,2g 😃, więc zmieściłem się w zakładanych przeze mnie 40g 😅 .

Link do komentarza
Share on other sites

39,2 z czwartym śmigłem czy bez? 😋

Faktycznie zapomniałem o śmigle 🙂, ale z tego co pamiętam to śmigło waży około 0,6g, więc i tak się zmieszczę w 40g. Śmigła wyważam na 2 szklanych miseczkach, na kawałku przyciętego wiertła 1,4mm. Kupiłem jakiś czas temu wyważarkę, ale do niczego się ona nie nadaje niestety. Program mam już gotowy od twórcy płytki. Nie ma co chyba ukrywać, płytkę zaprojektował i oprogramował kolega z forum - grabo. Dzięki niemu mój mikrokopterek uniesie się w powietrze już niedługo.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.