Skocz do zawartości

Cyna, jaką kupić?


Green

Pomocna odpowiedź

Ja jeszcze bym chciał ponowić pytanie, płytkę zabezpiecza się przed czy po lutowaniu elementów? I czy kalafonia może być rozpuszczona w acetonie i czy mogę dodać trochę wkładu od długopisu dla koloru? Bo płytka wyszła idealna za pierwszym razem (co mnie dziwi) i chciałbym zacząć lutować bo posiadam wszystkie potrzebne rzeczy..

Link do komentarza
Share on other sites

Skład jest ważny, ale ważne jest także to, czy cyna jest ołowiowa czy nie. Cyna ołowiowa jest bardziej plastyczna (w temperaturze pokojowej) niż bezołowiowa, ma niższą temperaturę topnienia, ale za to zawiera metal ciężki - Pb. Ważne, żeby w czasie lutowania nie wdychać oparów lutowniczych.

Przy takich projektach to nic nie powinno zrobić. Gorzej jakby codziennie po kilka godzin lutował ołowiową. Ja osobiście mam ołowiową i oczywiście nie staram się tego wdychać, ale tez nie przejmuję się zbytnio gdy coś tam wciągnę

Link do komentarza
Share on other sites

A ja słyszałem na odwrót, że to z bezołowiowej opary są szkodliwe. Jakoś mi się nie wydaje, żeby ołów przy lutowaniu wydzielał się w postaci oparów. W ramach unikania ołowiu dużo ważniejsze wydaje mi się mycie rąk 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kalafonia to żywica sosnowa, nie wydaje mi się zbyt szkodliwa. Za to słyszałem kiedyś że to właśnie topniki użyte w bezołowiowej mają bardziej szkodliwe opary.

Ale dalej nie kojarzę żadnego zjawiska fizycznego, w którym ołów mógłby wydzielać się w postaci oparu przy lutowaniu 😋

Tak czy siak, lepiej się nie zaciągać 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ja używam zwykłej cyny bezołowiowej 1 mm i cyny w paście z ołowiem, a do przewodów - zwłaszcza tych narażonych na zmianę temperatury, czyli np. w samochodzie - hermetycznych złączy lutowniczych, jak je ładnie autoEXPERT nazwał.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.