Skocz do zawartości

Cyna, jaką kupić?


Green

Pomocna odpowiedź

Witam, jak w temacie. Skończyła mi się cyna a niedługo będę lutować płytkę. Płytka ma dość ciasno punkty lutownicze i mimo że to nie SMD jest niewielka. I tu pojawia się pytanie, kupować cynę 1mm, za 3zł czy jednak zainwestować i kupić 0,25 mm lub 0,7mm?(Takie są u mnie w elektronicznym) Odczuję różnicę ? Pytam, dlatego że na jak na eksperymenty jest dość droga (prawie 20zł) i chciałbym mieć pewność że będzie dobra. Nada się do takiej cyny zwykła kolbówka za 25zł? 30/120W. Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o ilość to się nie martwię, bo nawet ta fiolka za 3zł starcza mi na stosunkowo długo. A miałem już kupować 0,25.. To jaka będzie najlepsza - 0,7? I przy okazji, żeby nie zakładać nowego tematu, mam dwa szybkie pytania. Nóżki elementów obcina się przed czy po cynowaniu oraz płytkę - zabezpiecza się przed czy po cynowaniu? Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Nóżki elementów obcina się przed czy po cynowaniu

Nóżki np. kondensatorów obcinasz najlepiej po przylutowaniu.

płytkę - zabezpiecza się przed czy po cynowaniu?

Zabezpiecza czym? Samo cynowanie jest już zabezpieczeniem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja kupiłem naprawdę dawno temu szpulkę 0.1 kg cyny 1mm i teraz mam jeszcze połowę, więc się opłaca. Do małych elementów nadaje się średnica 0.56mm. Ja po lutowaniu cała płytkę pokrywam kalafonią w spirytusie.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja kiedyś stosowałem rozpuszczoną w denaturacie kalafonię i po wyschnięciu denaturatu cała płytka się kleiła.

Jeśli jednak się zdecydujesz ten zabieg przeprowadzić to proponuję polakierować płytkę przed lutowaniem. Nie ma to większego znaczenia kiedy ją pomalujesz, ale jak nie będziesz miał kropel cyny i nóżek to malowanie będzie wygodniejsze.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja smarujępłytkę kalafonią rozpuszczoną w topniku fr800 (szybko odparowuje, a dużo tego kiedyś kupiłem, denaturat/spirytys/aceton itp. Też się sprawdzą) smaruje bardzo cienko, pozostawiam miejsca gdzie niema ścieżek. Taka płytka ląduje na kaloryferze jak stwoży się już twarda skorupa to cynuję "mechanicznie" grotem z kroplą cyny dotykając miedzi przez solder wicka. Tak pycynowana (tu już nawet polutowana 😉) plytka wygląda tak:

Te ścierzki przy mostku są takstie grube bo jest tam wtopiony drucik, dla zwiększenia obiążenia prądowego.

Na pocynowanej płytce bardzo łatwo się lutuje i nawet przy smd wystarcza zazwyczaj ilość topnika zawarta w samym drucie cyny.

Odnośnie zyżywania cyny w ciągu 2 lat zużyłem szpulke 100g 1mm, szpulkę 250g 1mm, teraz wykańczam 100g 0,7 i taką samą 0,56mm.

Link do komentarza
Share on other sites

Skład jest ważny, ale ważne jest także to, czy cyna jest ołowiowa czy nie. Cyna ołowiowa jest bardziej plastyczna (w temperaturze pokojowej) niż bezołowiowa, ma niższą temperaturę topnienia, ale za to zawiera metal ciężki - Pb. Ważne, żeby w czasie lutowania nie wdychać oparów lutowniczych.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.